Jak na věc


orgánové hodiny v čínské medicíně

17.00 – 19.00 – ledviny

    Kolem 11.-12. hodiny si můžeme dát svačinu. Meridián srdce podpoří např. králík, kuře, vajíčka, fazolky, cereální chleba, vlašské a lesní ořechy, cuketa, lilek, zelí bílé, květák a česnek.
    Chod přírody, respektive „přiliv“ a „odliv“ energie se určuje v tzv. biologických rytmech, které se střídají každé dvě hodiny po dobu celého dne, čili 24 hodin. Tento koloběh se nazývá jako orgánové hodiny. Biologické rytmy se totiž promítají do našeho těla a mají výrazný dopad na některé z našich orgánů, díky čemuž můžeme jednoduše zjistit, který orgán je v daný rytmus nejsilnější, resp. disponuje největší energetickou silou. Samozřejmě vše funguje i obráceně – některé orgány mají během určitých biologických rytmů energetický útlum a jejich činnost je snížena na minimum. Daný orgán je tedy 12 hodin z celého dne aktivní a zbylou polovinu pasivní, což nám mohou ukázat právě zmíněné orgánové hodiny, které v tomto ohledu slouží jako ukazatel minima a maxima.


03.00 – 05.00 – plíce

    Minimální činnost má žaludek. Proto bychom se neměli přejídat po 19. hodině. Doporučuje se lehké tzv. osvěžující (jinské) jídlo: malá porce míchaného salátu, jablko, slabý čaj s ovocným želé, teplé mléko atd. Smažený řízek, klobása a konzumace tvrdého alkoholu v tuto dobu nám zaručeně způsobí neklidný spánek nebo nespavost a noční můry.
    Při problémech s močovým měchýřem můžeme zasáhnout právě v tento časový interval: podáním Extraktu Shen Shi Tong vyřešíme problém se zánětem a s konkrementy v tomto orgánu, při inkontinenci doporučíme Pilulky Liu Wei a Pilule Bu Shen Wan.
    Cyklů si můžeme nejlépe všimnout při onemocnění, jelikož se příznaky nemoci během dne mění a projevují se více či méně, čehož ale můžeme využít ve prospěch léčby. Orgánové hodiny jsou v našich poměrech přizpůsobeny spíše zimnímu času, v letním období je třeba hodinu připočítat, aby vše sedělo, jelikož naše tělo není uzpůsobeno umělým posunům. Pokud užíváme léky, je tedy vhodné podávání uzpůsobit i s rytmem, jelikož se díky tomu může dojít k maximálně pozitivním výsledkům a urychlení léčby. Pro zjištění biologických rytmů může dobře posloužit názorná tabulka.


07.00 – 09.00 – žaludek

    Při pohledu na orgánové hodiny si můžeme všimnout, že je přesně naproti žlučníku srdce. Protější strana orgánů je vždy v obrácené úměrnosti, což znamená, že činnost srdce je během silné práce a energii žlučníku nejméně aktivní, což je jasný signál pro to, že je tělo utlumeno. Pokud tedy budeme během 23. hodiny do 1. v noci vykonávat určité aktivity, tělo bude potřebovat daleko větší soustředěnost než jindy.
    Od 23. do 1. hodiny je velmi užitečné pomoci žlučníku a játrům čistit krev a nasměrovat tok energie Čchi správným směrem. Naše tělo musí odpočívat v horizontální poloze, díky čemuž bude k játrům přitékat krev, která je má vyčistit.
    V době, kdy je stěžejní srdce, bychom neměli organismus zatěžovat přejídáním, jelikož je v tuto dobu největší riziko infarktu, což je dokázáno i ze statistik výjezdů záchranné služby. Díky příznakům lehké únavy je pro starší pacienty vhodný spánek, ale pouze po krátkou dobu. Dobrou volbou je také procházka a obezřetnost před možným zraněním.
    V těchto hodinách klesá citlivost zubů a naopak se zvedá fyzická aktivita, stejně tak jako psychická především tedy po stránce smyslových orgánů, která je na vrcholu efektivity v 15:00, což způsobuje meridián tenkého střeva, díky čemuž je tělo daleko více naladěno po duševní stránce.


09.00 –11.00 – slezina-slinivka břišní

    Díky zvýšení aktivity žaludku je v tomto biologickém rytmu důležitá konzumace vitamínů a přijmu většího množství potravy, jelikož by tělo mělo být již probráno. V těchto okamžicích se začíná aktivovat i činnost psychiky, která má pozitivní dopad na pracovní výkon a soustředění. Tělo je přesto třeba udržovat v teple a ledová sprcha pro lepší procitnutí je zde nepřípustná, jelikož by se mohla tlouct s prací žaludku.
    Je čas podpořit funkce srdečního svalu: Elixíry Xin An Bao, Rong Shuan a Nao Xin Ping. I všechny ostatní léky na srdce mají největší účinek právě v tento časový interval.
    Díky tabulce si můžeme všimnout, že největší útlum má aktuálně tenké střevo, díky čemuž bychom tedy neměli zatěžovat zažívací systém příliš opožděnou konzumací jídla.
    Podobně jako v časovém intervalu srdce (od 11. do 13. hodiny) je vhodné podpořit funkci osrdečníku pomocí Elixírů Xin An Bao, Rong Shuan a Nao Xin Ping.


23.00 – 01.00 – žlučník

    Minimální aktivitu od 3.00 do 5.00 můžeme pozorovat u močového měchýře. Tento čas je také stěžejní pro naši psychiku, jelikož se v ní aktuálně mohou objevit naše největší úzkosti a strachy, které se často transformují do nevídaných rozměrů. Strach jako emoce je spojen především s ledvinami, které se v tuto dobu dostávají na minimální aktivitu činnosti, díky čemuž se nesnižuje jen zmíněný strach, ale i potřeba vylučovat. Přehnané strachy, zlé sny a buzení se v tuto dobu snaží se přilákat vaši pozornost na funkce ledvin a močového měchýře, které by rádi uvítali pomoc buď dietetikou nebo fytopreparáty.
    Orgánové hodiny jsou výraznou součástí tradiční čínské medicíny (TČM), které se od jejich chodu odvíjí již od starověku, kdy byly biologické rytmy objeveny. Pro čínské praktiky bylo naprosto typické, že byl daný lék užíván v souladu s činností potřebného orgánu. Bohužel v dnešní době se od těchto principů upustilo především díky časovým tísním a mylné bezvýznamnosti. U každého jedince je působení těchto hodin jiné, jelikož se vždy jedná o individuální záležitost stejně jako prolínání biologických rytmů, přesto jsou ale orgánové hodiny perfektní pomůckou, bohužel jejich pravidla ale nebere v potaz kompletní věda a medicína.


19.00 – 21.00 – obal srdce

    Ledvinám bychom neměli dopřávat nic, co by je mohlo zatížit včetně soli, cukru a chemikálií v tabletkách, potravě či tekutinách. Důležité je vyhýbat se stresovým situacím a chladu. Zhruba kolem 18. hodin se tělu zvyšuje tolerance bolesti, což samozřejmě zvyšuje jeho odolnost vůči nepříznivým vlivům. Míra psychické pohody se nachází v průměru, ovšem náchylnějším a citlivějším jedincům se nemusí vyhnout kolem 19:00 bolest hlavy, což má za důsledek především zvyšující se krevní tlak, se kterým ale zároveň může stoupat i nervozita, která dále může způsobovat labilitu po psychické stránce.
    Jedná se o nejideálnější dobu pro probouzení organismus, jelikož dochází ke zvyšování krevního tlaku a zrychlení pulzu. Tělo začíná být aktivní, což funguje jako nejlepší start do nového dne. Probouzení ovšem není nijak rychlé, jelikož se jedná o doby, při které jsou projevy nemocí poměrně silné. Maximální činnosti se dostává především tlustému střevu, díky čemuž obvykle dochází k pravidelnému vyprazdňování. Pravidelné vyprazdňování vede ke zlepšení funkce plic (jsou propojeny s tlustým střevem prostřednictvím meridiánů), které mají pod kontrolou stav a barvu pleti. Denní očista se dá zajistit pomocí Švestky Kouzelná krása, užívá se večer po jídle a přináší pocit lehkosti a čistoty.


Orgánové hodiny v TČM

    V těchto hodinách je člověk velice vnímavý a bystrý zvláště k okolním podnětům, na které se zaměřuje, ať už se jedná o sledování filmu, poslech oblíbené písně či třeba cestování autem. Jedná se o ideální dobu zejména pro řidiče, jelikož jsou jejich smysly při řízení a sledování provozu či okolí maximálně ve střehu. Vše je způsobeno tzv. dynamickou rovnováhou, která dokáže vyrovnat nejen vnější podmínky a možnosti. Z léčiv v tomto čase dokáži nejlépe působit a fungovat antibiotika, dále také masti proti bolesti. Zhruba do 21. hodiny je naše mysl plná klidu a vyrovnanosti, díky čemuž si může jedinec urovnat své myšlenky. Navíc zde také dominuje i výborná paměť.
    Ráno se tělo nachází v přechodném období od stavu klidu do aktivní fáze. Snídaně by měla zasytit, ohřát a poskytnout dostatek energie do oběda. Je velmi vhodná konzumace teplých a horkých jídel, např., vařených cereálií, zeleninových polévek, kaší a vývarů v přiměřeném množství.
    Na práci žlučníku navazují játra, během jejichž času dochází k největší detoxikaci organismu za 24 hodin, a právě proto by také játra v tuto dobu měla být co nejméně zatěžována nejen alkoholem. Ponocování místo nočního odpočinku vede ke zvrácení pohybu energie Čchi a přispívá ve dne k podrážděnosti, únavě, záchvatům migrén a zvýšení krevního tlaku. Dále také může způsobit mozkovou mrtvici, odstartovat cukrovku, stařeckou demenci atd. V těle nastává největší útlum za 24 hodin, čemuž nasvědčuje snížení tlaku a srdeční frekvence. Všimnout si také můžeme i pomalého dýchání v pravidelných intervalech, jelikož se právě během toho času organismus ukládá k největší relaxaci.


13.00 – 15.00 – tenké střevo

    V tomto intervalu se naše tělo i organismus pomalu připravuje na spánek. Vhodné je zůstat v klidu, nevyrážet z domu, nepít alkohol a nekouřit, abychom nástup a začátek spánku nijak neomezovali a umožnili sami sobě zdravý a pořádný odpočinek. Díky dráze tří ohřívačů je rozváděna krev po celém těle, což přináší uvolnění a vnitřní klid. Typické je také snížení tlaku a tělesné teploty. Do 23. hodin by měl člověk usnout. Během dalších dvou hodin se bude spánek prohlubovat. Čím tvrdší spánek, tím lépe pro naše tělo.
    V útlumu se nachází především slezina-slinivka. Trávení je horší, pozdní večeře může způsobit ukládání tělesného tuku do zásob. Není vhodné jít spát ihned po konzumaci jídla. Večeře by měla být lehká, bez sladkého a minimálně 1,5 h před spánkem. Seřídíte-li své digitální hodiny s orgánovými – máte život plný zdraví a dobré nálady.
    Měli bychom se najíst. Toto je období kdy má trávicí systém největší aktivitu a nejlépe zpracovává jídlo. Vynechávání snídaně vede k pocitu vyčerpanosti a únavy k večeru, protože tělo vyžaduje maximum energie právě v první půlce dne.


15.00 – 17.00 – močový měchýř

    Pozdě večer a v noci má tělo čas, aby se maximálně věnovalo samo sobě – je to čas na technickou kontrolu, servis, opravu a úklid naíi biochemické továrny. Během 23. hodiny se celý proces zahájí tím, že začíná pracovat žlučník a po dobu dvou hodin produkuje svoji maximální aktivitu. Lidé, kteří mají potíže se žlučníkem, se mohou dočkat spuštění bolesti ve formě žlučníkového záchvatu či pobolívání anebo se v tuto dobu budí a nemohou usnout. Tyto negativní projevy jsou pro jednotlivé reporty o tom, že žlučník jako organ v pojetí TČM vysílá volání o pomoc. Jedná se o upozornění evokující zamyšlení se nad tím, co mohlo vyvolat potíže u tohoto orgánu. Mimo jiné, právě proto, že ve 23 hodiny startuje cyklus regenerace našich orgánů a tok energie se zaměřuje na obnovení vlastního ústrojí, je v tento čas naprosto nezbytné jít do postele, pokud tedy chceme vkročit do dalšího dne v nejlepším stavu.
    Slezina-slinivka se v těchto hodinách dostává na samotný vrchol své energické aktivity. V tomto období je nejvyšší čas na dopřání si sacharidů, pokud má na ně tedy jedinec chuť, jelikož budou mít nejmenší vliv na možnost přibírání na váze, jelikož je dokáže metabolismus rychle zpracovat. Slinivka je tedy velice kladně spjata s cukrem. Naše psychika a duševní pochody se dostávají do náběhu na průměrný výkon.
    Užívání Pilulí Dračí žluč a Hu Gan, které působí na tyto dva orgány před 23. hodinou, bude mít nejsilnější účinek.


21.00 – 23.00 – tři ohřívače

    Pokud se dostane na vrchol aktivity močový měchýř, je dobré podpořit jej pomocí bylinných čajů. Naše zažívání by mělo být s to strávit i vydatnější pokrm. Číňané večeří kolem 17.-18. hodiny. Hladina cukru v krvi by se měla stále zvyšovat. Okolo 17. hodiny se ještě můžeme setkat se zvýšením v oblasti pracovního výkonu, ale pouze na kratší dobu. Tělesná aktivita se nachází na druhém výkonnostním vrcholu. Činnost měchýře má pochopitelně dobrý vliv nejen na vylučování, ale i na vyšší schopnost a možnosti v oblasti regulace tělesné teploty a zátěže na tělo. údajně se jedná o nejvhodnější dobu na to, abychom navštívili saunu.
    Tento čas je nejvhodnější období na řešení problémů se ztrátou sluchu a šuměním v uších, vypadáváním vlasů, s nespavostí, zvýšením hladiny cukru v krvi, nočním pocením, zvýšením krevního tlaku, ztrátou paměti, se syndromem chronické únavy, s neplodností, impotencí, frigiditou, poruchami menstruačního cyklu atd. Tyto problémy nám jasně říkají o slabosti ledvin. Podáním Pilulí Bu Shen Wan, Pilulek Liu Wei, Pilulí Bílý fénix v tomto časovém intervalu ještě více zvýšíme jejích účinnost.
    Lidské tělo je třeba vnímat jako komplex, který je velice výrazně spojen s přírodou, a to nejen návazností. Staří Číňané dali přírodě jméno makrokosmos, lidskému tělu na oplátku mikrokosmos. Podobná názvosloví jasně narážejí na propojenost obou systému, třebaže je to právě lidské tělo, které funguje podle přírody, na základě jejíchž změn se přizpůsobuje.
    Tlumeny budou především tři ohřívače, což dokáže utlumit i fyzický výkon, který bude na horší úrovni.


11.00 –13.00 – srdce

    Je čas oběda: potřebujeme další velkou dávku energie k dokončení různých aktivit. Množství jídla by mělo být maximálním. Existují vhodné potraviny na podporu kanálů tenkého střeva a sleziny-slinivky: jehněčí, hovězí, vepřové, kachna, kuřecí, okoun, kapr, krevety, brambory, rýže, lepkavá rýže, červená rýže, hrášek, ředkev, fazole, fazolové lusky, špenát, cuketa, lilek, zelí bílé, květák, mrkev, med, meruňky, broskve, mandarinky, švestky, jablka, khaki a pomeranče.
    V této době mají problémy se spánkem především lidé trpící dýchacími problémy, ať už v rámci nemocí či kouření, jelikož se dostáváme do aktivity plic. Astmatici mohou zažívat pravidelné záchvaty. Snížená tepová frekvence a tlak stále přetrvávají, mozek tedy není příliš okysličován a organismus je jakoby zpomalený. Vše končí kolem 5. hodiny ranní, jelikož je tělo biologicky uzpůsobeno k vstávání. Ty nejdůležitější procesy samoúdržby se v těle dokončují a za další dvě hodiny se čas pro samoozdravné práce změní na aktivní denní činnost. Prostředkem čínské medicíny, který efektivně podporuje činnost plic, je legendární elixír Ke Ling. V Číně se používá na lepší pročištění plic a bronchiálního stromu, efektivnějšímu zachycení molekul kyslíku a jeho transportování krevním řečištěm k odběru většího množství energii Čchi z konzumovaného jídla.


05.00 – 07.00 – tlusté střevo

    Dle hvězdy WuXing je srdce spojené s emocí radost, a právě po 11. hodině mají často lidé příjemný vzestup pozitivních emoci a prožívají nejčastěji z celého dne chvilky radostí a duševního klidu.


01.00 – 03.00 – játra

    Mnozí evropští dietologové doporučují ke snídani čerstvé ovoce nebo ovocné fresh šťávy a odůvodňují tuto radu tím, že ráno organismus ještě spí, energie trávicího systému je slabá, ale ovoce je snadno stravitelné. Není to tak. Čínská dietetika to naprosto odmítá. Žaludek musí toto ovoce nejdříve ohřát a teprve potom strávit. Ovoce obsahuje hodně vlákniny, která není vůbec stravitelná, a zbytečně zatěžují zažívací systém. Proto se celý proces trávení banánů, kiwi, jablek atd. prodlužuje až na 3-4 hodiny. Dle své povahy (nejen podle teploty konzumace) jsou ovoce a šťávy studené nebo osvěžující a při požití ochlazují = oslabují slezinu-slinivku, což vyvolává její onemocnění. Slabá slezina-slinivka není schopna správně rozložit vodu, ta se hromadí v tkáních těla, zahušťuje se a stává se z ní hlen, který se ukládá jako tuková vrstva na „problémových“ partiích těla. Není dostatek energie Čchi a tepla, aby tuto vodu „vypařil“. Přetížená slezina se namísto produktivního

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00