Jak na věc


obec francova lhota

Obec Fryčovice pořádá zájezd - KROMĚŘÍŽ a VINNÝ SKLÍPEK U HROZNŮ - ČEJČ

    Počasí je chladné. Počet letních dnů 20-30, počet mrazových dnů 110-130, počet ledových dnů 40-50.Srážkový úhrn během vegetace 450 – 500 mm/m2. Srážkový úhrn v zimním období 250 – 300 mm/m2. Dny se sněhovou pokrývkou 80 – 100.
    Ze sportovního zařízení je víceúčelová hala, stadion a hřiště. Za základní školou se nachází moderní víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Občanům slouží moderní FRY RELAX CENTRUM, ve kterém se nachází bazén s vířivkou, sauna, squashový kurt a malá víceúčelová tělocvična.
    V horkých letních dnech se teplota v motorovém vozidle může rychle vyšplhat k vysokým hodnotám. Nevyplatí se spoléhat na to, že je vozidlo zaparkováno ve stínu pod stromy, postupem času se slunce otočí a sluneční paprsky mohou dopadat přímo na vozidlo. Ponechání zvířete nebo dokonce dítěte v takové sauně je vyloženě hazard s jejich zdravím. Častým zlozvykem kuřáků je také ponechání plynových zapalovačů volně za čelním sklem vozidla. Na přímém slunci pak dochází k přehřátí plynové náplně a k výbuchu zapalovače, který je v uzavřeném prostoru vozidla často doprovázen požárem.


Prevence HZS MSK -BEZPEČNÉ PROŽITÍ LÉTA

    Nejstarším spolkem v obci je hasičský sbor z roku 1895. Tělovýchovná jednota Sokol byla založena roku1912. Elektrifikace započala roku 1928. Jako všechny obce, byly i Fryčovice vsí zemědělskou.


8.ročník běžeckého závodu Kateřinický trail - 13.10.2019

    Roku 1815 byla postavena státní silnice a byl také pronajat dříve knížecí pivovar, jehož založení se nepodařilo zjistit, jičínskému židovi Winternitzovi. Vedle Pivovaru stojí budova, která byla za doby panství nazývána zámkem, protože zde sídlili vrchnostenští úředníci a byla zde též šatlava. Později byla tato budova součástí pivovaru, když zde bydlily rodiny sládků. Pivovar byl rozšířen v roce 1880, kdy byl vystavěn hvozd, sklepy a lednice. V roce 1924 koupila pivovar akciováspolečnost z místních společníků. Pivovar fungoval až do roku 1942, kdy byl provoz z rozkazu Němců zastaven. V Čisté se vařilo výborné pivo Čistovar, kterým pivovar celý rok zásoboval okolní i čistecké hospody. Jenom v Čisté bylo k desítce hospod, zájezdních hostinců, ale i stáčíren piva, kde se pivo nalévalo do krásných lahví s keramickým uzávěrem, kterých se několik dochovalo.Budovy Pivovaru byly využívány i pro obecní úřad a poštu. Shromáždilo se tu na nádvoří i několik desítek čisteckých mužů, kteří se 3. květ
    ZŠ Fryčovice oznamuje všem, že z  technických důvodů do odvolání nejsou v provozu pevné linky a ani webové stránky. V případě nutnosti kontaktujte ředitelku ZŠ Fryčovice Mgr. Alexandru Filarovou na tel.č. 739 104 415.
    Fryčovice založil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburka. Nejstarší dochovaná jmenovitá zpráva o Fryčovicích pochází z roku 1267. Součástí obce je od roku 1950 osada Ptáčník.


Z provozních důvodů je dnes 3. 7. 2019 pošta ve Fryčovicích UZAVŘENA

    Pak se majitelé střídali až Čistou koupil 20. října 1688 hrabě Pavel z Morzinu. Roku 1791 přešla Čistá do vlastnictví rodiny trutnovského měšťana a pláteníka Ignáce Falge. Za jejich panování se začalo roku 1819 se stavbou kostela sv. Prokopa. Z vybavení kostela stojí za to vzpomenout na pískovcovou křtitelnici z roku 1611, a potom zvony, kdy velký je z roku 1577 a umíráček dokonce z roku 1473, což je prý jeden z nejstarších zvonů v ČR. Tento zvon byl v roce 1942 německou armádou zrekvírován, avšak naštěstí pak v roce 1945 vrácen. V roce 1834 bylo panství Čistá prodáno knížeti Karlu Rohanovi a v roce 1850 byl zvolen první starosta obce. V roce 1883 byla postavena školní budova pro obecnou školu. Tato byla ve dvacátých letech 20. století přebudována a v roce 1924 zahájila vyučování i měšťanská škola.Od Rohanů koupila Čistou česká společnost "Chabrus" v roce 1870 a o pět let později ji odkoupil čistecký rodák Ignác Klazar, velkoobchodník s plátnem. Rod Klazarů panství postoupil v roce 190
    V obci postavil mechanickou tkalcovnu roku 1913 vídeňský obchodník Rudolf Simon. Tu od něho v roce 1940 koupil Hynek Havel a proměnil ji ve strojní tírnu lnu. Tírna prošla v osmdesátých letech dvacátého století rozsáhlou rekonstrukcí a byla jako součást Českomaravského lnu n.p. Humpolec svého času nejmodernějším závodem svého druhu v Evropě. V devadesátých letech byla výroba lněného vlákna a koudele ukončena a továrna byla v restituci vrácena potomkům původních vlastníků. Dnes je dřívější areál změněn k nepoznání, mnoho objektů bylo zbouráno, aby uvolnilo místo novým výrobním a skladovým prostorům. Vlastníkem je nadnárodní společnost Suchánek & Walraven, s r. o. a vyrábí se zde různé prvky upevňovací techniky a technika sanitární, především předstěnové systémy. Firma je jedním z největších zaměstnavatelů v regionu jižního Jilemnicka.


43. ročník celostátní prodejní zahradnické výstavy Floria LÉTO 2019 v Kroměříži

    Velké obezřetnosti by měli také dbát lidé, kteří musí manipulovat s hořlavými kapalinami. Vlivem teplého počasí dochází k intenzivnějšímu odpařování a rychlejšímu vzniku výbušné koncentrace.
    Při výletech do lesa nezapomínejte, že je v lese zakázáno rozdělávat ohně. Pokud přece jen chcete rozdělat oheň ve volné přírodě, pak pouze za přítomnosti dospělých na bezpečném ohništi vzdáleném nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Samozřejmostí by měla být dostatečná zásoba vody na případné uhašení ohně rozšířeného mimo ohniště a zalití ohniště po opékání. Nazapomínejte, že také při grilování je třeba dbát bezpečnostních opatření a v případě silného větru raději negrilovat vůbec. Poměrně rozšířeným nešvarem je grilování na balkónech bytových domů. Odlétající jiskry mohou zapálit přímo vybavení bytu nebo hořlavý materiál umístěný na balkónech sousedů a to i ve značné vzdálenosti a třeba až za několik hodin.
    Redakční systém WMpublic | Webdesign by - Web & Media a.s. | Podmínky používání | Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu | Napište nám | RSS | Hlavní strana


Datazníkové šetření 2019 k vyplnění v sekci ZPRAVODAJ 3/2019

    Po záboru pohraničí v roce 1938 byla Čistá připojena jako tzv. gerentství novopacké k okresu Jilemnice. Od června 1942 do května 1945 byla Čistá začleněna do okresu Semily. V této době měla obec statut letoviska, což v praxi znamenalo jisté úlevy v rámci protektorátních povinností.


NABÍDKA PRÁCE - Vrátný v objektu Hanwha v Chlebovicích

    Vesnice Čistá u Horek se nachází jihozápadně od Jilemnice při hlavní silnici I/16 mezi městy Nová Paka, Trutnov a Hostinné. Správně patří doposud do okresu Semily, Liberecký kraj, pověřeným úřadem je Městský úřad Jilemnice.Obec leží v jednom z údolí podkrkonošské oblasti. V obci pramení a protéká jí jí Čistecký potok v mapách nazývaný Olešnice, který se u Debrnného vlévá do Labe. Jižní okraj obce lemuje hřbet sopečného původu zvaný Čistecká Hůra s vrcholem ve výšce 587 metrů nad mořem, odkud je za dobré viditelnosti překrásný výhled na okolní podhorská údolí, celé panorama Krkonoš a v kraji pak od Zvičiny přes Kozákov až k Ještědu. Hřbet dále přechází v náhorní rovinu Rovně, které jsou vyhlášeným nalezištěm achátů, ametystů, jaspisů a mechovců žlutého zabarvení tzv. „žluťákůˇ“.Kraj je u nás chudší, podhorský, k jihu uzavřený kopcovitým terénem bránícím teplým jižním větrům. Proto máme opožděné jaro, což se odráží nepříznivě hlavně v pěstování ovoce a v zemědělství. Nejvíce se zde pěstu
    Prázdniny jsou za dveřmi, děti už se nemohou dočkat a dospělí se těší na dovolenou. I toto odpočinkové období však není zcela bez rizik. I v létě bychom měli dbát na základní pravidla požární bezpečnosti, aby nám nějaká mimořádná událost nenarušila chvíle pohody.
    Čistá byla vesnicí tkalců, malozemědělců (chalupníků) a dělníků. Bylo zde několik větších provozoven, které dávaly práci buď přímo, nebo tím, že vykupovaly produkty od nejen místních zemědělců.


Z technických důvodů bude v pátek 26. července 2019 od 14 - 16 hod. UZAVŘENA POŠTA VE FRYČOVICÍCH

    Během letního období zůstávají také děti bez dozoru doma častěji, než bývá zvykem. V této době se děti mohou nudit a zpestřují si chvíle volna různými experimenty. Snaží se například překvapit rodiče samostatně uvařeným obědem, což nezřídka končí vzplanutím oleje na pánvi, vznícením chňapky nebo utěrky. Častou příčinou požárů v tomto období je již tradičně hra dětí se zápalkami a cigaretami v blízkosti hořlavin, nejčastěji ve sklepích, senících nebo v lese. Děti se v tomto období také rády „baví“ telefonováním na tísňová čísla a neuvědomují si, že mohou blokovat volání jiných, kteří skutečně potřebují pomoc.
    Do školy se původně chodilo do Brušperka. Vlastní škola byla zřízena po zavedení lokálního farního úřadu roku 1775. Od roku 1970 se začalo vyučovat v nové budově (nynější obecní byty). Tato školní budova sloužila do roku 1987, kdy se otevřela první etapa nynější nové školy.
    Nezapomeňte, že v období dovolených ponecháváme na delší čas svou domácnost bez dozoru. Před odjezdem na dovolenou proto všechny spotřebiče, které nemusí být nezbytně v chodu, vypněte a odpojte z elektrické sítě. Ideální je vypnutí celého elektrického okruhu na centrálním jističi, spolu se zastavením plynu a vody na centrálních uzávěrech.
    Přesto, že nevěříme, že by se ještě našel někdo, kdo by v současné době vypaloval trávu nebo pálil jiný odpad, upozorňujeme na přísný zákaz těchto činností.
    V obci jsou dvě restaurační zařízení (Sokolka a Chamrád). Přes obec vede značená cyklistická stezka č.6006, která je jedním z okruhů pro trekingová kola, vedoucí podhůřím Beskyd.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00