Jak na věc


nezname exoticke ovoce

Lucuma: superovoce z peruánských And

    Lucuma je právem řazena mezi superpotraviny. Věděli jste, že lucuma je exotické ovoce, které roste na stromech Pouteria Lucuma? Těmto stromům, které dosahují výšky osm až patnáct metrů, se daří především v suchém údolí v nadmořské výšce 1 000 – 2 400 metrů nad mořem. Na každém stromě je ročně v průměru sklizeno přibližně 500 plodů, které jsou vzhledem i zbarvením velice podobné avokádu.
    Věděli jste, že lucuma byla Inky považována za zlato? Vzhledem k tomu, jak byla lucuma vzácná a užitečná, netrvalo dlouho a rozšířila se i do dalších okolních zemí.
    Ačkoliv je u nás toto exotické ovoce spíše ještě neznámé, možná vás jeho složení nalomí k tomu, abyste se s lucumou seznámili mnohem blíže. Z vitamínů je lucuma bohatá například na karotenoidy B2 a B3, které podporují funkci nervového systému. Lucuma je však užitečná i pro svůj obsah minerálních látek, mezi kterými nechybí vápník, hořčík, železo, draslík nebo fosfor. Za zmínku taktéž stojí obsah vlákniny a beta-karotenu, který prospívá naší imunitě. Lucuma je mimo jiné ovocem, které svědčí i naší náladě a zpomaluje stárnutí. Na rozdíl od dalších druhů ovoce má lucuma poměrně nízký glykemický index. Díky tomu je vhodná i pro diabetiky, kteří si musí hlídat příjem cukrů.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00