Jak na věc


nejstarší žijící člověk

Jeskynní malby v Indonésii daly na frak teorii, že nejstarší umění vzniklo v Evropě

    Kolem stovky jeskyní se nalézá v tropických pralesích nedaleko města Moras na indonéském ostrově Sulawesi. Jejich stěny kdysi zdobily otisky lidských rukou a abstraktní malby prasat a trpasličích buvolů, z nichž se do dnešní doby dochovaly už jen fragmenty.
    Obrazy poprvé popsal holandský archeolog H. R. Heereken v roce 1950, ale až teprve nyní se podařilo přesněji určit jejich stáří pomocí vysoce přesné metody. Ta spočívá v měření izotopů uranu obsaženého v hrbolatých vrstvách vápence, který pokryl jeskynní malby.
    To však zároveň klade na stůl také další, ještě provokativnější otázku, a sice zda nejsou autory nejstarších jeskynních maleb neandrtálci, kteří přišli do Evropy dříve než lidé dnešního typu? „To by zasadilo hřebík do rakve všem hypotézám o tom, že neandrtálci byli mentálně níže než moderní lidé,“ poznamenal s úsměvem australský archeolog.
    Dosud nejstarší stopy lidského umění byly nalezeny na stěnách jeskyně El Castillo ve Španělsku a jsou „jen“ o necelé dva tisíce starší než ty indonéské.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00