Jak na věc


natažené vazy v rameni

Rizika a komplikace natažených vazů v koleni

     Pokud jste již někdy zaznamenali termín jako biotin, nebo pozor nenechte se zmást pojem vitamín H, jedná se právě o další vitamín skupiny B-komplex,...
    Při zvýšené zátěži se napne vaz a může i prasknout. Důležité je se přes sportovním výkonem pořádně rozcvičit. Okamžitě se projeví velkou bolestí, vznikne otok a kloub s přilehlým okolím zteplá a zčervená. Někdy prasknou i cévy, což je příčinou vzniku modřin a pod kůží se koleno naplní krví nebo vodou. Může dojít také k poškození vnitřního či vnějšího postranního vazu.  


Jaký pán takový pes? Tyto fotografie to potvrzují!

    Podvrtnutí neboli distorze se natažení svalu příznaky podobá. Psi s podvrtnutou končetinou většinou kulhají, snižuje se jejich fyzická aktivita a je zřejmé, že pociťují bolest. Na druhou stranu, tuto bolest by neměli pociťovat v klidu, což ale není nutné ani v případě natažení svalu. Pokud byl pes vyšetřený pouze pomocí RTG snímku, podvrtnutí (velmi pravděpodobně) nebude identifikováno, protože rentgenové snímky nezobrazují narušení a porušení měkkých pojivových a jiných tkání. V případě podvrtnutí je kloub více ohebný, což nemusíte poznat, protože poranění je pro psa bolestivé. Ledabilé lajcké testování tedy nepřichází v úvahu.
    Obvykle se u psů, kteří mají natažený sval logicky objevuje snížená fyzická aktivita a kulhání. Jedná se o velmi časté příznaky onemocnění, a to jak „manuálních” (fyzických) tak i virových či bakteriálních. Dále psi s nataženým svalem pociťují neustálou bolest i v případě, že leží, nehýbou se. V tomto případě je bolest způsobena vnitřním krvácením, ke kterému dochází díky narušení svalové tkáně.


Důvody k vyšetření a příčiny natažených vazů v koleni

    Natažený sval (též hovorově natáhlý sval) je u psů vcelku častou záležitostí. Nemusíte se strachovat, obvykle se totiž nejedná o vážný zdravotní stav. V prvním okamžiku pouze vy sami můžete posoudit nakolik je zdraví psa ohroženo. Na druhou stranu, jen stěží bez zkušeností a potřebného vybavení stanovíte diagnóze. Přestože si myslíte, že má pes natažené svaly či natažený sval, nemusí tomu tak být. Díky tomu, že existuje mnoho svalů, respektive vazů, které mohou být namoženy, neexistuje obecný popis, obecná léčba a příznaky, které lze praktikovat vždy. Veterinární lékař by měl dle daných metodik stanovit konkrétní diagnózu a následně léčit psa či jiné zvíře na míru. V následujícím článku tedy budou popsány pouze nejčastější symptomy.
    Natažené vazy v koleni vyžadují po úrazu klidový stav po delší čas. Někdy je nutná i operace. Natažení vazu provází velká bolest a chůze je velice nepříjemná. Problémy dělá chůze do schodů, sedy, dřepy a jiný i sebemenší pohyb. Při úrazech spojených s kolenními vazy se musí podstoupit lékařské vyšetření.  
    Níže uvedený seznam udává obvyklé způsoby léčby, a to včetně léků, které jsou k dostání u certifikovaných veterinárních lékařů.


Domácí léčba méně závažných případů nataženého svalu u psa

    Již v úvodu je zmíněno, že nikdo bez řádného vyšetření není schopen určit diagnózy, tedy to, co psa trápí. Primárně se jedná o zaměnitelnost, kdy lze velmi snadno zaměnit narušení skeletu s vážným natažením svalu. Pokud se po zjištění, resp. ověření místního postižení vašeho psa, je důležité se o psa po dobu léčby a rekonvalescence náležitě starat. Prvně je na místě danou končetinu fixovat. Fixací končetin u psů můžete využít mnoha metod, dejte pozor, zda bude daná končetina dostatečně prokrvována. Obvykle se doporučuje i masáž a snížená pohybová aktivita. Ohledně zmírnění fyzické aktivity psa z počátku nebývá problém. Myslíte si, že pes moc dobře ví, že ho dané místo bolí, dává si pozor, je opatrný, kulhá. Ovšem jakmile se vyskytne první možnost, kdy bolest i mírně ustoupí, pes se znovu cítí nepřemožitelný.
    Ačkoliv se výše uvedené informace mohou zdát zásadní a vše vystihující, každý případ je individuální a je potřebné brát do úvahy mnohá hlediska. Domácí léčbou, ač si myslíte, že psovi pomáháte, můžete činit pravý opak. Ověřte diagnózu u veterináře a případně s ním konzultujte alternativní způsoby léčby.
    Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.


Diskuze : Zdraví : Ostatní problémy pohybového ústrojí

     Další z vitamínů skupiny B-komplexu tentokrát s označením vitamín B5 neboli kyselina pantoténová. Můžete jej nalézt ve dvou podobách, a sice jako...
    Některým, především „hyperaktivním” (velmi aktivním) psům nevysvětlíte, že je nutný „klid na lůžku.” Někdy je proto takové typy psů nutné pečlivě hlídat. Pokud situaci nemůže díky časovým omezením zvládat, je nutné psa zavřít do kotce či vyrobit speciální dřevěnou bariéru, abychom tak psovi znemožnili nadbytečný a nechtěný pohyb. Jestliže fyzický klid nebude dodržen, problémy se svalovou tkání u psa mohou i nadále perzistovat.
    Vážnější případy ruptury vazů v koleni se řeší operativním způsobem. Dojde k sešití vazů, protože samy správně nesrostou, anebo se nahrazují pomocí vazové plastiky. Jestliže dochází k opakovanému natažení vazů v koleni, lékař doporučí úplně vynechat aktivitu, kdy k tomuto zranění dochází. Vazy se musí nechat správně srůst. Pokud se toto zranění nedoléčí, ruptury se opakují a dojde k oslabení vazů. Následně se zhorší pohyblivost a zvyšuje se riziko artrózy.


Jak se projevuje natažený sval u psů?

     Vitamín B13, jinak také označován jako kyselina lipoová, je trochu jiný druh vitamínů skupiny B. Na rozdíl od všech ostatních není rozpustný pouze...
    Kolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky nim se může kloub zatěžovat. Natažené vazy v koleni provází bolest. Většinou navíc dochází k úplnému přetržení vazu.  
    Pokud došlo k přetržení vazů, je nutné podstoupit chirurgický zákrok. Pro uzdravení natažených vazů v koleni je důležitý klid a odpočinek. Jakmile se vazy zahojí, musí se koleno rozcvičit a rehabilitovat za odborného dohledu.  
     Kyselina pangamová nebo také antistresový vitamín, který byl objeven celkem nedávno. Jedná se o poslední z řady vitamínu B-komplexu. Stejně jako...


Udělejte si radost originálním tričkem od Psí úsměv

    Nejprve lékař provede rentgen a ultrazvuk. Na základě těchto vyšetření se zjistí, jestli jsou vazy jen natržené, anebo zda jde o zlomeninu kosti či celkové přetržení. Rovněž se zjišťuje jaká tekutina se nachází pod kůží a určí se druh léčby. Poraněné vazy se také dobře sledují pomocí magnetické rezonance, ale stává se, že je poraněno několik struktur najednou a nelze se jednoznačně vyjádřit k poranění. Lékař naordinuje klidový stav. Noha se znehybní dlahou či jiným druhem fixace. Následují pravidelné kontroly u lékaře – na kontroly pacient dochází sám. K častým doporučením patří také ledování. Ke zpevnění je možné používat ortézu či dostane pacient berle, by se postižená noha zatěžovala minimálně.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00