Jak na věc


moskevský balet v praze 2018

Ještě malý dodatek k chovu moskevského strážního psa v Čechách z pohledu organizačního....

    Jelikož nám chybělo na internetu místo, kde by se člověk dozvěděl ucelené informace o tomto úžasném plemeni, kde by se dočetl na jedné adrese o připravovaných akcích, o narozených štěňátkách, nebo co je nového v oblasti výživy pro velká plemena a spoustu dalšího, vznikl před několika lety tento web, který se těší velké oblibě, o čemž svědčí jeho velká návštěvnost. A Ruský pes.cz již zdaleka není pouze stránka na internetu nebo fb, šli jsme ještě dále a pravidelně pořádáme srazy a setkání pro moskevské strážní psy, také jsme založili spolek na záchranu psů v nouzi, zaměřený zejména na moskeváky. Vše co děláme, děláme s láskou a zápalem pro toto úžasné plemeno. Ještě doplníme, že Ruský pes.cz nepodporuje chov bez PP a neuznává chov na zdravotně netestovaných jedincích (dysplazie kyčelního kloubu).
    Moskevský strážní pes je mladé plemeno, které si pro vlastní potřebu vyšlechtila ruská armáda. Pes, určený pro ostrahu důležitých objektů, je výsledkem křížení bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského strakatého loveckého psa. Každé z těchto plemen přineslo do nově vzniklého plemene důležité prvky a vlastnosti. „Otcem plemene je generálmajor G. N. Medvěděv, vedoucí školy vojenské kynologie. První chovatelská stanice nesla název Rudá hvězda. Plemeno bylo uznáno v Sovětském svazu roku 1985. Historie chovu v ČR se začala psát teprve před deseti lety a dnes je u nás registrováno asi 30 psů a fen. Dá se ale očekávat, že o „moskevácích ještě uslyšíme.


Inzeráty plemene Moskevský strážní pes

    Moskevský strážní pes je absolutně nenáročný na klimatické podmínky, jeho hustá srst dobře ochrání před zimou i horkem, není náročná na údržbu, stačí občas pročesat. Přes jeho nenáročnost je třeba počítat s tím, že moskevský strážní pes potřebuje hodně lásky a péče v době, kdy se jeho osobnost formuje. Výchova musí být sice důsledná, ale v žádném případě ne drsná. Moskevák od nejútlejšího mládí rozmazlovaný, svého pána bude chránit, je to v něm. I když vypadá velice dobrácky a přátelsky, dospělý pes nenechá cizího člověka překročit svou, byť jen pomyslnou, hranici.
    Moskevský strážní pes byl vyšlechtěn ruskou armádou pro vlastní potřeby – k ostraze vojenských i státních objektů a objektů zvláštního určení - věznic s nejvyšší ostrahou, raketových základen apod., kde je třeba nekompromisního zásahu proti narušiteli. Šlechtění probíhalo po druhé světové válce ve stanici Rudá hvězda pod vedením vedoucího školy vojenské kynologie generálmajora G. N. Medvěděva. Cílem bylo získat velkého psa, nenáročného na podmínky, ostrého a dobře zvladatelného. Moskevák je výsledkem reprodukčního křížení bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského strakatého loveckého psa.
    Hrudník je hluboký, široký, dlouhý s okrouhlými žebry, který se viditelně rozšiřuje k zadní části. Končetiny jsou přímé a paralelní, tlapy jsou velké a kulaté. Ocas je vysoko nasazen, u kořene silný, při vzrušení se zvedá nad linii zad.


Základní péče o psa

    I přes svou mohutnost je moskevský strážní pes velmi pohyblivý a vytrvalý. Svěřený objekt a psovoda chrání s nasazením svého života. Je to pes velmi inteligentní, který dokáže sám vyhodnotit situaci a podle toho zasáhne, to je nesporná výhoda při střežení objektů. Je to ideální hlídací pes.
    Psi musejí vykazovat dvě viditelná normálně vyvinutá varlata, která jsou zcela spuštěná v šourku.
    Na výživu není v dospělosti nijak zvlášť náročný, ale v době růstu a vývoje kostry je potřeba kvalitní krmivo s dostatečným množstvím minerálních látek a vitamínů a obzvláště dostatek vápníku, vyváženého fosforem.
    Moskevský strážní pes je dobře cvičitelný, i když způsobem zcela odlišným např. od německého ovčáka. Pes, který je oddaný svému pánovi, pro něj udělá cokoliv. Moskevák určený k ostraze objektu hlídá bez výcviku, ale každé další rozdráždění figurantem jeho přirozenou ostrost dále stupňuje. Ještě výraznějšího efektu dosáhneme pokud hlídá objekt více psů. Je-li určen ke strážní službě, má provázet psovoda, je vhodné psa naučit základní poslušnost. Co se naučí, pamatuje si navždy, není nutné stálé opakování. Není dominantní vůči své rodině, nestává se, že by byl agresivní na majitele, či si chtěl získat vůdčí pozici.


Popis moskevského strážního psa

    První moskeváci byli chováni pod UCI, v FCI nebyli a tak nebylo možné v rámci ČR najít žádného krycího psa pro feny, které zde byly (když jsem se na to dotazovala, byla jsem přímo odkázána, že mám jít do UCI, protože tam tito psi jsou). Později byla založena organizace KOSD, která se věnuje výhradně ruským a asijským plemenům (prvořadě MSP, pak KAO, SAO). V posledních letech se moskeváci stále více objevují i v FCI, i když prozatím početně nemohou chov v dříve jmenovaných organizacích překonat.... uvidíme časem. Rozhodně se dá říci, že ve všech těchto organizacích jsou psi srovnatelné kvality, někteří psi odchovaní v chovatelských stanicích pod KOSD nebo UCI byli přeregistrováni do FCI - tam se, bohužel, v rodokmenech jejich potomků už nedohledá přesný původ a to je škoda hlavně pro budoucnost chovu, protože je zde riziko nechtěné příbuzenské plemenitby. Doufejme, že majitelé oněch přeregistrovaných psů a jejich potomků budou předávat svým odchovům i kopie rodokmenu, aby se tomuto co n


Dodatek: Poslední standard byl zpracovaný podle schématu FCI a přijatý r. 2008, překlad do angličtiny byl schválen v roce 2010. Prakticky nedošlo k žádným změnám, pouze je podrobněji rozepsané zbarvení.

    Na první pohled moskevský strážní pes připomíná bernardýna. Nezdědil po něm hezký a mírumilovný vzhled, ale především obrovskou oddanost svému pánovi, potažmo celé rodině. A také velmi dobrou cvičitelnost. Jeho další předek, kavkazský ovčák, mu odkázal velice silné zuby, vynikající pohybovou soustavu, ostrost a velkou agresivitu. Agresivita u moskevského strážního psa vyžaduje samostatnou kapitolu. Právě agresivita útoku, ostrost, zloba, síla a neúplatnost z něj dělají jedinečného ochránce a služebního psa. Co se obzvláště cení, je kombinace s výjimečně milým, mírumilovným, oddaným a přirozeně podřízeným přístupem ke svému majiteli a celé rodině. Zvláštní je i inteligence a schopnost samostatného vyhodnocení situace a rozhodování. Pes dokáže velice dobře rozeznat situaci, kdy je potřeba zasáhnout. Není agresivní, dokud nemá dobrý důvod. Nezvaným návštěvám ale rozhodně nedává šanci, neproklouzne mu ani myška. Hlídat je nemusí nikdo učit, umějí to i bez výcviku a začínají asi od půl roku
    Velmi důležitý je pro moskeváka pohyb. Není možné ho zavřít v bytě nebo malém kotci a myslet si, že krátká procházka mu stačí. Moskevský strážní pes potřebuje pro svůj harmonický vývoj dostatek pohybu, buď velký výběh, nebo dlouhé procházky, jinak z něj bude neosvalené zvíře, které nebude moci plnit svou funkci strážce majetku.


 Moskauer Wachhund – Moszkvai Őrkutya 

    Srst vyžaduje občasné pročesávání, aby nezplstnatěla. Také se do ní mohou zacuchávat různé větvičky a jiné nečistoty. Jinak je moskevský strážní pes nenáročný na péči. Bez problémů vydrží na zahradě po celý rok, pokud má k dispozici závětří a v létě stín. V období růstu je nutné dopřát psu dostatek kvalitní výživy, v dospělém věku není na potravu příliš náročný. Výchova není nijak obtížná. Je však nutné mu věnovat dostatek pozornosti a lásky, zvlášť v mládí. Držet mladého psa samotného v kotci, bez možnosti budování sociálních vazeb, to by mohlo vést k problémům s velice nešťastným koncem. Je potřeba vychovávat důsledně, rozhodně ne tvrdě. Výcvik nutně nepotřebuje, je ale více než vhodné naučit ho základní poslušnosti. Rychle pochopí, co se od něho žádá a každý nový povel si dobře pamatuje. Namísto samotného výcviku věnujte pozornost společnému pohybu. Moskevský strážní pes potřebuje dost pohybu a na společné procházce prohloubíte vzájemný vztah a určitě najdete i vhodné místo a chvíli
    Moskevský strážní pes je velkého vzrůstu, silné kostry, masivní, s dobře vyvinutým svalstvem, vytrvalý, nenáročný na chov v různých klimatických podmínkách, nedůvěřivý k cizím, doporučuje se pro strážní a jiné druhy služeb.


WWW.RUSKYPES.SKMoskevský strážní pes – Московская сторожевая – Moscow Watchdog

    Moskevský strážní pes je velký pes s dobře vyvinutou a silnou kostrou a svalstvem. Nejcharakterističtější výška pro psy je 77 až 78 cm a pro feny 72 až 73 cm, spodní hranice u psů je nejméně 68 cm, u fen 66 cm, horní hranice výšky není dána. Srst je delší, poněkud hrubá, velice hustá, s podsadou a těsně přiléhající. U psů jsou více vyvinuty okrasné chlupy, které jsou vidět na krku v podobě hřívy a za ušima, na nohou a na ocase. Zbarvení je rezavé s bílou - plášťové, skvrnitě bílé s rezavými nebo šedohnědými plotnami. Povinné je tmavší zbarvení na hlavě než na těle. Zvlášť štěňata působí velice roztomile a pes vypadá jako veliký dobrák. Je však velice ostrý a silný. Před pořízením psa je nutné myslet na to, že v určitých situacích bude nutné poradit si s jeho sílou. Majitel by údajně měl mít alespoň 70 kg a pozemek, který pes střeží sám, musí být dobře oplocený.
    Nejcharakterističtější výška pro psy je 77 až 78 cm a pro feny 72 až 73 cm, spodní hranice u psů je nejméně 68 cm, u fen 66 cm, horní hranice výšky není dána.
    Srst je hrubá, delší, těsně přiléhající, hustá, s dobře vyvinutou podsadou. U psů jsou více vyvinuty okrasné chlupy, které jsou vidět na krku v podobě hřívy a za ušima, na nohou a na ocase.
    Standard byl schválen a přijat Ruskou federací chovatelů služebních psů v roce 1985, jeho poslední aktualizace a drobné úpravy byly provedeny k 10.10.2003. Prvním psem, který považován za zakladatele plemene MSP, je Orslan.
    V moskevském strážním psovi získá jeho majitel nejen milující a oddané zvíře, ale především neúplatného strážce své rodiny a majetku, který je vždy připraven za něj dát život.


Více informací o plemeni Moskevský strážní pes

    Hlava je velká, mohutná, široká v lebeční části, s dosti hlubokým přechodem od čela k široké mordě, zuby jsou velmi silné, velké s nůžkovým skusem, řezáky jsou v jedné linii. Uši zavěšené, trojúhelníkového tvaru, silné u kořene, pevně přiléhající předním krajem k lícním kostem.
    Zbarvení je rezavé s bílou - plášťové, skvrnitě bílé s rezavými nebo šedohnědými plotnami. Hruď, přední končetiny do výše lokte, zadní do bérce a konec ocasu jsou bílé. Tmavé brýle zakrývající vnitřní koutek oka. Povinné je tmavší zbarvení na hlavě než na těle.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00