Jak na věc


morových ran

Florbalisté Znojma porazili v jihomoravském derby Bulldogs Brno 9:4

    GRADA Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře • GRADA Modeling • GRADA Čínská výšivka • Heinrich Beltz: Tvarování dřevin • GRADA Skicujeme v ulicích • GRADA Putování za betlémy České republiky • GRADA Kovářství • GRADA Kouzlení s razítky • GRADA Neobyčejné tvoření s dětmi • GRADA Hvězdy odvedle
    Morový sloup, který stojí na dnešním Masarykově náměstí ve Znojmě, patří k nejstarším na našem území. Byl postaven v letech 1679 – 1682 na paměť zažehnání velké morové epidemie na místě, kde zřejmě dříve bylo popraviště. O jeho autorovi se v podstatě neví, ale plastika Panny Marie Immaculaty by mohla mít nějakou souvislost s dílnou znojemského sochaře a gdaňského rodáka Michaela Mandíka.
    Základ celého díla tvoří podstavec z mušlového vápence, do něhož je zakomponován známý motiv sv. Rozálie. Na podstavci najdete nápisy s chronogramem a výklenky, do nichž se vkládaly lampy. Jeden z latinských nápisů praví: „Záchrano nemocných – modli se za toto město – bojující s morem – zaslibují ti toto dílo.“ Znojemský morový sloup je specifický tím, že na něm figuruje patron města sv. Mikuláš. Jinak je obsazení standardní – sv. Florián, sv. Roch a sv. Šebestián.


Morový doktor - Sikra, prezentace akad.sochařky Simony Krausové

    Maska morového doktora je tradiční maska opředená mnoha legendami.Při morových epidemiích ji nosily ošetřující osoby - měla vytvářet bariéru proti nemoci, dlouhý zobák měl praktickou funkci, byl vycpán bylinami, jež měli funkci vonnou, ale i ochrannou. Její tvar je podobný havranovitému ptáku.Maska se stala symbolem děsu - často jí můžeme vídat na divadle oblíbená je třeba i v alternativní kultuře, např. steampunku.Upravená podoba se stala jednou z tradičních benátských masek.Jsem schopná vytvořit obě varianty - plnohodnotnou uzavřenou masku se skly v očích i benátskou verzi.Masky jsou ručně šité. Mám vytvořený unikátní střih, jež se vyhýbá tradičním problémům - je skrze ní velmi dobře vidět. Je nutné počítat s tím, že s maskou se nenapijete (i když u jedné masky jsem integrovaným brčkem do zobáku vyřešila i tento problém) a ač má dýchací otvory, dýchaní je lehce omezené, takže není vhodná pro větší námahu.Je možné ji vytvořit v mnoha barevných variacích, je jen na vás jestli zvolíte d
    Svatý Roch bývá ztvárněn jako vysoký muž v kněžském rouchu s berlou a se psem a legenda praví, že černou smrt přežil jen díky vroucím modlitbám a věrnosti svého psa, který mu po dobu jeho utrpení nosil do lesní pustiny krajíce chleba.
    Svatý Šebestián (nebo také Sebastián), mimo jiné také patron umírajících, vojáků a střelců. Sv. Šebestiána poznáte snadno – je to téměř nahý muž připoutaný ke stromu a probodaný šípy. Jinou postavou, která může figurovat na morových sloupech, je sv. Rozálie. Zpodobňuje se jako žena umírající v jeskyni. Znojemský sloup je v rámci mariánských morových sloupů představitelem vývojové řady od manýrismu až po 19. století, jeho slohem je raný barok a barok.


Mariánské a morové sloupy Čech a Moravy - popis

    Kniha: Jiří Slouka: Mariánské a morové sloupy Čech a MoravyMonografie převážně barokních mariánských a morových sloupů v českých zemích - jejich výčet, okolnosti vzniku, uměleckohistorický a popř. i technický popis, významné události a ohlasy vážící se k dílu, srovnání historického a současného stavu. Kniha bude řazena podle jednotlivých lokalit Popisy jsou doplněny fotografiemi a vyobrazeními, v některých případech zachycujícími porovnání historického stavu se současným. Většina zde uvedených objektů nebyla za posledních 50 let podrobně popsána, resp. dosud uváděné popisy jsou zastaralé a neodpovídají aktuálnímu stavu ani novým poznatkům o objektech.
    Svatý Forián, patron hasičů a kominíků, zemřel roku 304, jelikož se nechtěl za žádnou cenu zříci církve. Kati mu na krk přivázali mlýnský kámen a hodili do řeky Enže. Sv. Florián je nejčastěji představován v oblečení římského důstojníka s nádobou na hašení.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00