Jak na věc


mořidlo na dřevo dům barev

Škola natírání: Napouštěcí oleje a vosky si s dřevem rozumějí

    Namočte ořechové skořápky na několik dní do vody. Pokud z nich chcete dostat víc barvy, zkuste je nejdřív vařit i s několika jádry. Ořechová barva je výrazně tmavá.
    Mohlo by vás zajímatŠkola natírání: Napouštěcí oleje a vosky si s dřevem rozumějí Oleje a vosky pronikají hluboko do dřeva, oživují jeho povrch a zvyšují odolnost proti vlhkosti a špíně. Snadno se aplikují; ...
    Ocet funguje jako dobré mořidlo a jeho odstín můžete změnit. Upravují ho přidané kousky železných předmětů. Ocet nalijte do skleněné nádoby a vložte do něj třeba měděné plíšky. Nechte odstát týden. Vznikne krásná karibská modrá. Ocelová drátěnka zase udělá nádherný načervenalý odstín. Když k tomu přidáte čaj, vznikne temná černá.
    Obnova laku starých skříní se dá vyřešit kombinací červeného vína a octa. Přidání borůvek třeba do čajového výluhu nabídne lehce změněný odstín do modra. Přidání červeného vína zase pomůže zčervenání. Můžete použít i tradiční barviva na vajíčka: cibulové slupky. Ty jsou ideální na natírání do světlehnědého odstínu.


Únorové číslo časopisu Dům&Zahrada už míří na stánky

    Mořidla na dřevo a pedig MAGICOLOR na vodní bázi jsou vhodná do interiéru pro dekoraci a estetické vylepšení vzhledu dřeva, dýhy a dřevěných předmětů. Výborně také barví materiály na bázi dřeva jako např. pedig, bambus, ratan, dřevotřísku, překližku apod.. Také jakékoli savé materiály využívané k výtvarným technikám jako sádra, polystyren, kámen.
    Mořidla MAGICOLOR jsou šetrné k životnímu prostředí. Jsou vhodné jako náhrada mořidel na rozpouštědlové bázi. Ne vždy je totiž z hygienických důvodů vhodná aplikace lihových, acetonových či olejových mořidel.
    Podobně jako čaj je na tom káva. Pořádně ji svařte a natírejte štětcem nebo hadrem. Výborné je také namáčení. Když káva vytvoří na dřevě loužičky, vzniká přírodní tónování. Nejdříve byste ale měli tón vyzkoušet, jestli vám vyhovuje.
    Nejjednodušší způsob vytvoření barvy na dřevo je čaj. Vylouhujte pěknou hromádku čaje ve vodě. Různé čaje vám dají různé odstíny. Každopádně ale musíte čaj louhovat dostatečně dlouho, aby tinktura měla nějakou barvu.
    Chtěli byste mít krásný a originální nábytek, který ale nebude ošetřený chemií? Chcete mít přírodní barvy na nábytku? Zkuste naše recepty na přírodní mořidla.


Na stáncích je už listopadové číslo časopisu Dům&Zahrada

    Vždy, než použijete některý z výše uvedených receptů, otestujte ho. Na různých dřevech budou reagovat jinak. Jinak se budou nasakovat do smrkového a jinak do dubového. Všechny recepty berte také hlavně jako recept na patinování. Například silně nasáklé dřevo ořechovým výluhem následně drápané a nalakované světlým lakem vytvoří krásné fleky.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00