Jak na věc


minimální počet odpracovaných let

POZOR: Tento článek již nemusí být aktuální

    Tento článek již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace pro letošní rok najdete: Minimální a zaručená mzda v roce 2016.
    (vzhledem k tomu že v druhé polovině roku 2013 došlo k razantnímu oslabení kurzu koruny, měli bychom pro přepočet spíše použít kurz, který byl před intervencí ČNB, tj. 1 EUR = 25,5 Kč, pak by minimální mzda na Slovensku byla zhruba na stejné úrovni jako ta Česká)
    Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Konsolidace půjček bez registru. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Rychlá půjčka do 24 hodin. Uvidíte, že nebudete zklamáni.
    Jak je vidět, v Anglii je minimální mzda zhruba 4x vyšší než ta v ČR (je ale nutné brát do úvahy i vyšší ceny a náklady na život ve Velké Británii). Údaje jsou platné k 1. 1. 2012.
    Prvního srpna 2013 došlo k navýšení minimální mzdy z 8 tisíc korun na 8,5 tisíce korun. Tato nová výše minimální mzdy je pak aktuálně platná i v roce 2014. Minimální mzda se neměnila již několik roků – viz tabulka, jak se měnila minimální mzda od roku 1991.


Příloha VI a VII: Příklady krátkodobých cílů

    Od toho, jaká je minimální mzda, se pak odvíjí i některé další výpočty. Například stanovení zdravotního pojištění u lidí bez zdanitelných příjmů je zákonem stanoveno jako 13,5% z minimální mzdy. Minimální zdravotní pojištění je tedy aktuálně 1 148 Kč. Podobně hraje minimální mzda roli i pro některé další výpočty.
    Podle celé řady ekonomických studií ale minimální mzda deformuje pracovní trh. Existuje celá řada odvětví a lidí, kteří nemohou najít práci. A přitom by tito lidé byli ochotni pracovat i za méně peněz, ale nemohou najít práci, protože se zaměstnavateli nevyplatí platit minimální mzdu. Takže namísto toho, aby lidé měli placenou práci (byť za málo peněz) jsou nezaměstnaní a pobírají sociální dávky.
    Jak již bylo zmíněno výše, minimální mzda v ČR není příliš vysoká. Představuje pouze jednu třetinu z průměrné mzdy. Jak jsou na tom naši nejbližší sousedé? Například na Slovensku je minimální mzda zhruba o 700 Kč vyšší. K 1. 1. 2013 byla na Slovensku platná minimální mzda ve výši 337,70 EUR, což podle aktuálního kurzu (1 EUR = 27,5 Kč) představuje cca 9300 Kč.


Jaká byla minimální mzda v ČR v posledních 20-ti letech

    Minimální mzda má sloužit jako garance zaručeného minimálního výdělku. V případě, že mzda u zaměstnavatele nedosahuje výše zákonné minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout příslušný doplatek, který zvýší základní mzdu minimálně na úroveň zaručené minimální mzdy.
    Jaká je minimální mzda v ČR v roce 2014? K poslední změně ve výši minimální mzdy došlo v srpnu 2013, kdy se minimální mzda zvýšila z 8000 Kč měsíčně na 8500 Kč měsíčně resp. 50,60 Kč na hodinu. Jedná se o hrubou minimální mzdu. K čemu je vlastně dobrá minimální mzda, a co vše ovlivňuje? Jaká je minimální mzda v jiných zemích v Evropě? Na tyto, a další otázky se pokusíme odpovědět v následujících odstavcích.
    Spočítejte si, jaká by měla být vaše čistá mzda v roce 2014. Naše online mzdová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy vám obratem spočítá, kolik peněz vám zbude z vašeho platu, po tom, co se vám strhne sociální, zdravotní, daně... [více]
    Aktuální výše minimální mzdy je ve srovnání s průměrnou mzdou poměrně nízká. V jiných zemích EU dosahuje minimální mzda dost často zhruba jedné poloviny průměrné mzdy. U nás to je zhruba jedna třetina toho, jaká je průměrná mzda. Přehled, jaká je minimální mzda v jiných zemích v Evropě najdete níže.


Minimální mzda ve Velké Británii

    V následující tabulce vidíte, jak se měnila minimální mzda od roku 1991. Po poměrně rychlém růstu v letech 1998 – 2006, se od roku 2007 minimální mzda nijak neměnila až do loňského roku (2013).
    Před několika dny prošel návrh na zvýšení minimální mzdy. Minimální mzda by měla v roce 2015 vzrůst o 700 Kč na hodnotu 9200 Kč. Poslední zvýšení minimální mzdy bylo přitom na začátku roku 2013, kdy se zvyšovalo o 500 Kč na... [více]
    Údaje o minimální mzdě ale mohou být leckdy velmi zavádějící. Uváděná výše pro jednotlivé evropské země je vždy hrubá mzda bez srážek. Srážky jako daně, sociální nebo zdravotní pojištění jsou v různých zemích různé vysoké. Finální čistá minimální mzda tak může být i mnohem méně výhodná ve srovnání s tou českou. Další, co je nutné zohlednit, je reálná kupní síla. Neboli to, co si zaměstnanec za tuto minimální mzdu může doopravdy koupit. Náklady na život v Lucembursku (kde je nejvyšší minimální mzda) budou úplně jiné než náklady na život v Bulharsku, kde je naopak nejnižší minimální mzda).


Jaká bude minimální mzda v roce 2015? Co se změní?

    Od prvního ledna 2016 začala platit nová minimální mzda. Ta se tedy od začátku roku zvyšuje z původních 9200 Kč (rok 2015) na aktuálních 9900 Kč. Od minimální mzdy se pak odvíjí i nová výše tzv. zaručené mzdy. Jaké jsou všechny... [více]
    Štítky: Minimální mzda 2018, Minimální mzda na Slovensku, Minimální mzda v Evropě, Podpora v nezaměstnanosti, Státní příspěvek pro začínající podnikatele, Úřad práce: nezaměstnanost a podpora, Výpočet čisté mzdy 2018, Výpočet podpory pro nezaměstnané, Zaručená minimální mzda, Zdravotní pojištění 2018
    Ve Francii je poměrně vysoká minimální mzda (ta hodinová je zhruba 5x vyšší než česká), a současně ve Francii mají i kratší pracovní týden, jen 37,5 hodiny, takže za měsíc je to cca o 10 hodin méně, reálně je tedy minimální mzda ve srovnání s tou českou ještě o něco málo vyšší (v ČR je běžná pracovní doba 40 hodin týdně). Údaje jsou platné k 1. 1. 2013


Minimální a zaručená mzda v roce 2016

    Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
    Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00