Jak na věc


medvědí tlapky -kluci v akci

CUKETOVÉ ŠPAGETY S PESTEM Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU

    Často se uvádí, že medvědí česnek se snadno zamění za konvalinku, která je jedovatá. Tato záměna je možná v nekvetoucím stavu a proto při sběru sbíráme pouze rostliny, které dobře poznáme! Spolehlivě jej ale poznáte, pakliže list zlehka promnete mezi prsty – přesvědčí vás jemná česneková vůně. Více informací o možné záměně naleznete na stránce „Upozornění„
    Česnek medvědí - vyséváme na stinné místo, nejlépe v blízkosti keřů a stromů do kypré a vlhké půdy. Jako rostlina původních lužních lesů vyžaduje dostatečné a pravidelné zalévání. Půdu pro pěstování česneku medvědího nevyhnojujeme.
    Pro použití v kuchyni se sbírá nať na počátku kvetení a využívá se k ochucení polévek, omáček a masa, používáme i jako přísadu do čerstvých zeleninových salátů.
    Na našem území se rozlišuje výskyt dvou poddruhů: česnek medvědí pravý a ukrajinský. Česnek medvědí pravý se vyskytuje roztroušeně ve východních Čechách a na Moravě, zato chybí v západních a jižních Čechách. Česnek medvědí ukrajinský se vyskytuje povětšinou na Moravě a v Čechách ho najdeme pouze vzácně ve východní části. Česnek medvědí pravý a Česnek medvědí ukrajinský se od sebe odlišují květní stopkou, která má buď bradavky (pravý) nebo je hladká (ukrajinský).


Hovězí maso s cibulovou omáčkou

    Někteří lidé mohou být alergičtí na česnekové silice. Některé alergické reakce mohou být vážné, projevují se po požití česneku otokem hrdla nebo dýchacími potížemi, při kontaktu s pokožkou může dojít k jejímu podráždění a zarudnutí. Užívání česneku může vyvolat i vedlejší účinky – potíže dýchání, tělní zápach či krvácení. Nadměrné užívání česneku může vyvolat průjem a nadýmání, záněty ledvin.
    Upozornění: I když není česnek medvědí ohroženou nebo chráněnou rostlinou, je potřeba upozornit na možnost porušení zákonných ustanovení a to především při jeho sběru ve zvláště chráněných územích. Česnek medvědí sbíráme k využití jako léčivky vždy pouze mimo zvláště chráněná území a sběr provádíme šetrně k přírodě.
    Medvědí česnek se používá jako léčivá rostlina, zelenina nebo se pěstuje pro okrasu. Česnek medvědí podporuje chuť k jídlu, trávení a tvorbu krve. V léčitelství se doporučuje pro snížení krevního tlaku, proti chřipce a astmatu.
    Medvědí česnek vítá vlhčí polohy s mírným polostínem, ale roste i na sluníčku, pokud tam není nadměrné sucho.
    Listy sklízíme během jara, tedy část listů, asi polovinu nebo třetinu, aby se nám česnek opět stačil zregenerovat, květy můžeme nechat odkvést a ze semínek se snadno namnoží nové med. česneky.


Krémová polévka z medvědího česneku

    Mladé listy medvědího česneku sklízíme od druhého roku vegetace. Jedná se o vytrvalou, cca 10 - 45 cm vysokou bylinu s podzemní cibulí. Listy jsou přízemní, řapíkaté, úzce eliptické až vejčité, 2 - 5 cm široké. Tento medvědí česnek je velmi vhodný na zpracování pesta.
    Semena vyséváme od srpna do listopadu, výsev musí projít zimním obdobím, jinak vyseté osivo velmi špatně klíčí.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00