Jak na věc


lysá hora

Výběr z nově přidaných fotografií vrcholu

    Ve výše položených partiích Lysé hory převládá ve stromovém patře smrk ztepilý (Picea abies). Při horní hranici lesa do porostů přistupuje jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), který zde spolu se smrkem vytváří nízké rozvolněné porosty. Na bezlesé vrcholové plošině Lysé hory roste borovice kleč (Pinus mugo). V nižších polohách Lysé hory je ve stromovém patře častěji zastoupen buk lesní (Fagus sylvatica) a javor klen (Acer campestre).
    Nejhodnotnější lesní porosty Lysé hory jsou chráněny v národní přírodní rezervací Mazák na západním úbočí hory. Pralesovité porosty buků a javorů zde hostí celou řadu ohrožených a chráněných druhů rostlin, jako jsou např. oměj pestrý (Aconitum variegatum), vranec jedlový (Huperzia selago), plavuň pučivá (Lycopodium annotinum), pryskyřník platanolistý (Ranunculus platanifolius), krtičník žláznatý (Scrophularia scopoli) a další.
    Přístup možný z mnoha směrů, většinou dobře značeno. Až na vrchol vede mimo jiné i asfaltka z Papežova (asi 7 km s převýšením 720 m), vhodná zejména pro cykloturisty. V zimě při velkém množství čerstvého sněhu (může napadnout i 1 m prachového sněhu) je vrchol téměř „nedobytný“.


Krásná - Pod Šebestýnou - Malchor - Lysá hora

    Ano, po více jak třinácti letech se mi podařilo vystoupat na všechny tisícimetrové vrcholy naší vlasti. Zprvu jsem vůbec nepomyslel na to, že bych se o něco takového pokusil. Je pravda, že mám pár přátel, kteří byli i mými spolužáky a s těmi pořádám měsíc co měsíc výšlapy, především po Šumavě a Šumavském podhůří. Společně s nimi jsem si kdysi stanovil dlouhodobý cíl - zdolat všechny tisícimetrové vrcholy na Šumavě a jejím podhůří. Tak, jak roky plynuly a tisícovky přibývaly, začala mi být Šumava "malá". Postupně jsem navštěvoval i jiná pohoří a vrcholy v nich systematicky zdolával.


nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd

    Též Gigula. Mohutný masiv 4 km východně od Starých Hamrů. Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a celých Karpat na našem území. Leží na styku čtyř zalesněných rozsoch. Bezlesý vrchol z godulských pískovců s telekomunikační věží (výška 78 m), služebnou Horské služby, meteorologickou stanicí, bufetem a novou Bezručovou chatou KČT. Pamětní deska padlým ve 2. světové války. Na severovýchodě a jihovýchodě mají těsně pod vrcholem své horní stanice dva lyžařské vleky s nejdelší sezónou v Beskydech. Na jihozápadních a západních svazích jedlobukové a smrkové pralesy na suti, od roku 1956 chráněné v NPR Mazák. Na bezlesé vrcholové plošině výskyt kleče – jediná ploška (cca 1 ha) nad horní hranicí lesa v českých Karpatech. Podle dlouhodobých měření je roční průměrná teplota na vrcholu 2,6 °C a průměrné roční srážky přes 1 500 mm. Pravidelně je výška sněhové pokrývky přes 1,5 m a udržuje se do pozdního jara. Ideální rozhledový bod. Za dobré viditelnosti lze spatřit Bílé Karpaty, slovenskou Malou
    Na lesních světlinách a pasekách Lysé hory je hojný ohrožený hořec tolitovitý (Gentiana asclepiadea), vzácně se objevuje i jestřábník oranžový (Hieracium aurantiacum). Ve smrčinách (např. v horní části sjezdovky na Lysé hoře) roste v Beskydech poměrně vzácná podbělice alpská (Homogyne alpina).
    Na vrcholu Lysé hory je vybudována meteorologická stanice a 78 metrů vysoký radiotelekomunikační vysílač. Dále zde sídlí Horská služba, pro turisty je zřízena ubytovna Kameňák, horská chata SKI, horská chata Lysá hora a občerstvení Šantán. Na jižním svahu Lysé hory je k dispozici sjezdovka s lyžařským vlekem o délce 400 m. Severní sjezdovka byla na Lysé hoře z důvodu ochrany přírody zrušena.
    PS: Dostavět Bezručovu chatu můžete pomoci i Vy! A to nejen finančně třeba dárcovskou DMS, ale i tím, že přijdete pomoci na pravidelné nedělní brigády. Každá ruka je dobrá a každá dobrá duše vítána.


Výběr z nově přidaných informací o vrcholu

    Přijďte si prohlédnout stavbu legendární horské chaty, která před pár desítkami let vyhořela. Přijďte se podívat na to, jak Klub českých turistů a parta nadšenců staví její repliku. Zveme Vás na dny otevřených dveří, které se konají pravidelně v podstatě každou středu a neděli od 10 do 16 hodin a také vždy, když před chatou narazíte na tyto poutače /viz foto/.
    V těsné blízkosti zrušené severní sjezdovky s unikátními smrkovými porosty staršími více jak 200 let byla pozorována kriticky ohrožená sova puštík bělavý (Strix uralensis). V minulosti zde měl tokaniště i náš největší kurovitý pták tetřev hlušec (Tetrao urogallus). Staré lesní porosty Lysé hory jsou hnízdištěm i dalších vzácných druhů ptáků, jako je strakapoud bělohřbetý (Denrocopos leucotos), datlík tříprstý (Picoides tridactylus), jeřábek lesní (Tetrastes bonasia), čáp černý (Ciconia nigra), jestřáb lesní (Accipiter gentilis) a řada dalších. Ještě na počátku 20. století hnízdili v prostoru Lysé hory orel skalní (Aquila chrysaetos) a orel křiklavý (Aquila pomarina).
    Moje oblibena tisicovka a prvni zdolovany cesky vrchol  v statni svatek sv. Vaclava 28. zari 2000: krasna Kralovna Moravskoslezskych Beskyd: Lysa hora (HLV 48; 1323 m), to byl zacatek.


Visalaje - Ježánky - Vyšní Mohelnice - Zimný - Lysá hora

    Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou (HLV 395; 1054 m), kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!
    Stranky mezinarodny: www.sota.org.uk , ceske stranky: www.sota-ok.nagano.cz (stav: cervenec 2017). V sezname jsou vsechny hory o prevyseny 150 m nad okoli, seznam podle kraji. Mel jsem moc stesti, ziskal jsem diplom cislo 1!, jako aktivator (navstiveny vrchol a spojeni) a i jako lovec (spojeni s vrcholem).
    Skoda, ze radioamatersky diplom skončil, ale je novy mezinarodni radioamatersky program: Vrcholy v eteru (Summits on the Air) a Cesko je pripojeno od roku 2007, tak znova cestuji po krasnych horach Ceska, jsou i tisicovky, tak kolem 40 %.
    Při výstupu na Lysou horu se lze setkat s tzv. Lysaři. Jedná se o členy Klubu přátel Lysé hory, kteří mezi sebou neformálně souteží, kdo podnikne nejvíce výstupů na Lysou horu. Rekordman Josef Janečka uskutečnil již více než 5000 výstupů. Za jediný rok dokázal zdolat vrchol Lysé hory dokonce 366x.
    V případě zájmu je možno prohlédnout si chatu i jindy. To je ale třeba domluvit si osobně s chatařským guru Jiřím Stejskalíkem na telefonu 604 984 577.


Tisícovky - hory ČR s výškou nad 1000 m

    Poviností každého, kdo přijede do Beskyd je navštívit Lysou horu. Lysá je totiž nejvyšší hora Beskyd 1323 m.n.m. Byla by škoda, abyte si tento zážitek z výstupu nechali ujít. Snad jen kvůli špatnému počasí. Výstup na Lysou horu můžete podniknout z různých míst, které jsou i různě náročné.
    Lysá hora představuje se svoji nadmořskou výškou 1323 m nejvyšší vrchol chráněné krajinné oblasti Beskydy a díky své poloze patří mezi nejdeštivější místa v ČR. Samotnému vrcholu Lysé hory se přezdívá Gigula, je holý se zakrslými smrky a porosty kosodřeviny. Lysá hora skýtá nádherné panoramatické výhledy na hřebeny a údolí Beskyd a Jeseníků. Za příznivého počasí lze dohlédnout až na slovenské Vysoké a Západní Tatry. Na vrcholu Lysé hory se návštěvníkům nabízí možnost občerstvení a ubytování.
    Lokalita: Celek: IXE-3 Moravskoslezské Beskydy; podcelek: IXE-3B Lysohorská hornatina; okrsek: IXE-3B-1 Lysohorská rozsocha; podokrsek: IXE-3B-1a Lysohorské hřbety
    Radioamatérský diplom jsme před lety nepořádali přímo my z Tisícovek, ale kamarád radioamatér Pavel Slanec a Tisicovky.cz byly partnerem tohoto záměru. Jsme rádi, že podobná akce po letech na tehdejší projekt volně navazuje a opět inspiruje ke zdolávání hor.


iTRAS - Váš spolehlivý průvodce na cestách

    Lysá hora se stává velmi oblíbeným a častým cílem návštěvníků Beskyd. Její vrchol každoročně zdolá tisíce pěších turistů a cykloturistů. Lysá hora je cílovým bodem mnoha turistických akcí, které se konají v průběhu celého roku. Mezi vyhledávané akce patří především podzimní Bezručův výplaz na Lysou horu, dále Horský běh na Lysou horu, Za východem slunce na Lysou horu, Noční výplaz na Lysou horu, Šest beskydských vrcholů a Noční přechod Lysá hora - Velký Javorník.
    Související odkazy: Burkův vrch | Burkův vrch - Z vrchol  | Čertův mlýn | Čuboňov  | Javorový | Kněhyně | Lysá hora | Magurka | Malá Stolová | Malý Polom  | Malý Smrk | Nad Kršlí | Nořičí hora | Ostrý | Radegast | Radegast - Z vrchol I | Radhošť | Ropice | Slavíč | Smrčina | Smrk | Šindelná | Tanečnice | Tanečnice - Z vrchol | Travný | Velká Stolová | Velký Polom
    Doufam, ze se mi podari jeste navstevit a vysilat z dalsich tisicovek, zvlast novych v sezname. Chybi mi 5 pohori; Krusne a Novohradske hory, Cesky les, Sumavske podhuri a moj velky sen - Sumava.
    Hory Ceska jsou nadherne, sama krasa a pri navstevie setkal jsem se s moc skvelych lidi. V letach 2003-2004 jsem navstevil a vysilal ze 116 tisicovek, od Jizerek po Javorniky, a tak jsem ziskal pohar za III. místo v tisicovkarskem radioamaterskem diplomu, pocet navstivenych tisicovek (I. 230?, II. misto 132 tisicovky).


Z důvodu automatického měření se stav počasí od 23 hod. do 06 hod. nezobrazuje.

    23. listopadu 2019 jsme dostali mail od pana Vladimíra Grančaye, ve kterém nám jako úplně první tisícovkář oznamuje úspěšné završení dlouhodobého cíle - zdolání všech našich tisícimetrových vrcholů!

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00