Jak na věc


lupavý palec operace

Lupavý prst, aneb Když prst přeskakuje

    Lupavý prst je vlastně zánět šlachy ohýbače prstu. Po nějaké námaze nebo třeba i drobném úrazu dojde ke sterilnímu zánětu šlachy (bez přítomnosti bakterií) a tím šlacha oteče, zvětší svůj průměr. Tak se pak nevejde do kanálu, který předtím snadno klouzala a začne zadrhávat, přeskakovat. Z počátku jsou příznaky lupavého prstu velmi malé, často se zdá, že jen lupe v kloubu prstu. Při zhoršování příznaků pak dojde k zasekávání šlachy a typickému obrazu lupavého přeskakujícího prstu jak jsme popsali výše.
    Proč nemoc vzniká, se přesně neví. Je ale prokázáno, že ji trpí více lidé s revmatoidní artritidou, cukrovkou, dnou, anebo ti, kdo už prodělali nějaký operační výkon na ruce. Jednoduše by se dalo říct, že jde vlastně o zánět šlachy ohýbače prstu. Ta oteče, zvětší průměr a výsledkem je, že nemůže hladce procházet šlachovým poutkem, které je připevněno ke kosti.
    V den operace užijte po příjezdu domů 2 tablety Paralenu (celkem 1000 mg) i v případě, že ruka nebude bolet. Další 2 tablety Paralenu užijte při bolesti v noci a 3x denně následující den po operaci.


Jaké jsou omezení po operaci lupavého prstu?

    Lupavý nebo také skákavý prst se odborně nazývá stenozující tendovaginitis flexorových šlach (ohybačů) palce a prstů ruky. Jde o zánětlivé postižení šlach s jejich obaly, které vede k jejich zesílení (zbytnění). To omezuje jejich hladký, plný a nebolestivý pohyb skrz poutka, kterými šlachy probíhají. Postiženy jsou většinou ženy středního věku. Lupavý prst se nezřídka vyskytuje společně s de Quervainovou nemocí či se syndromem karpálního tunelu. V dospělosti je nejčastěji postižen III.a IV. prst. Při ohnutí a natažení postiženého prstu nastane bolestivé přeskočení (lupnutí). Ačkoliv problém je v oblasti základního kloubu, pacientem a někdy i vyšetřujícím je toto lupnutí lokalizováno nesprávně do oblasti středního kloubu prstu. Někdy dochází k zablokování prstu v ohnutí, kdy prst lze natáhnout jen pasivně za bolestivého lupnutí, méně často je prst blokován v natažení.
    Jediné, co Vás po operaci lupavého prstu bude omezovat je kožní rána, která by měla být pár dní v klidu. Pocit lupání zmizí okamžitě. Může dojít k otoku operovaného prstu, zejména pokud jsme při výkonu uvolňovali srůsty šlach. Za 2 týdny Vám stehy odstraníme a lupavý prst je vyléčen.
    Před každým zákrokem se bez ostychu zeptejte na Vše, co Vás zajímá a dodržujte naše doporučení, aby bylo ošetření co nejefektivnější s co nejmenším počtem komplikací.
    Přeskakující, skákavý či lupavý prst. To vše ne název jedné a té samé nemoci, která nejčastěji postihuje ženy ve středním věku. Mezi postižené prsty většinou patří prostředníček, prsteníček nebo palec. Jde o nemoc, která postihuje šlachy ohýbačů prstů a jejich poutka a je pro ně typický zvuk lupnutí či přeskočení prstu při ohnutí, bolest, snížená hybnost, později i ztráta hybnosti.


Škola a první nemoci. Jak je zvládnout?

    Vážená pacientko, vážený paciente, rozhodl/a jste se pro operaci na našem pracovišti. K tomu, aby byla operace úspěšná a co nejvíce Vám prospěla, si prosím přečtěte následující informace.
    Všechny operace probíhají na klinice SurGal. Velkou výhodou tohoto zařízení je rychlost v termínu operace a zázemí velké luxusní nemocnice. Nadstandardní služby spočívají v možnosti operace do týdne, dokonce je možnost provést operaci ruky i o víkendu. Standardní operace jsou hrazeny ze zdravotního pojištění a pacient si nic nepříplácí.
    Jednoduchou a velmi účinnou metedou je uvolnění kanálu, ve kterém probíhá šlacha lupavého prstu. Při této operaci se rovněž podíváme na šlachovou pochvu prstu a eventuelně uvolníme i srůsty s okolím. I operaci lupavého prstu lze provést endoskopicky, ale nepokládáme tuto metodu za efektivní.
    Vlastní operace bude provedena v místním znecitlivění na našem operačním sále. Spočívá v podélném protětí tzv. A1 poutka, kterým obtížně prochází zbytnělá šlacha. Provádí se z drobného řezu ve dlani. Celý zákrok trvá cca 15 minut.


Děti a stres ze školy: Jak je uklidnit?

    -          Operačně. Pokud konzervativní léčba nezabere, anebo pacient přijde pozdě, přichází na řadu operace. Při ní se kůže nařízne, najde se a přetne šlachové poutko, anebo se rozruší srůst šlach. Provádí se ambulatně, jen v lokální anestezii, většinou není delší než 15 minut. Komplikace příliš časté nebývají, je však třeba nosit cca 2 týdny ruku ve zvýšené poloze a na stejnou dobu omezit zátěž ruky. Důležité je také pravidelné cvičení s prstem, aby nedošlo ke srůstům. 99 % případů se takto vyléčí.
    Až se léto zeptá, jak jste se něj připravovali, promluví za Vás činy! Využijte naši březnovou 15% slevu na trvalé laserové epilace. Staňte se naším dalším spokojeným klientem
    Rozhodli jsme se pro netradiční výzvu, která by jednou pro vždy mohla skoncovat s otázkou, která plasma terapie je lepší, od firmy RegenLab nebo z produkce TrayLIFE ? Protože si myslíme, že obě jsou víceméně stejně účinné, hledáme dobrovolnice, které si nechají ošetřit polovinu obličeje obohacenou plasmou od RegenLabu a druhou polovinu těla aktivovanou plasmou od TrayLIFE.


Jak přeskakující lupavý prst začíná?

    Předoperačně není nutná žádná zvláštní příprava. Můžete se normálně najíst a napít. Pouze odstraňte šperky z operované ruky, nepoužívejte krémy a u žen žádáme o odstranění gelových nehtů. K zákroku se dostavte bez žvýkačky. Pokud užíváte dlouhodobě lék Warfarin, tak jej po poradě s Vaším obvodním lékařem či internistou vysaďte 6 dní před operací. V některých případech může být Warfarin vysazen bez náhrady, jindy je zapotřebí zajistit jeho substituci injekčními přípravky. Užívání Warfarinu může vést k pooperačním komplikacím v podobě krvácení v ráně a opožděnému hojení.
    -          Konzervativně. Léčba bývá většinou úspěšná tehdy, pokud pacient přijde včas – hned po začátku nemoci. Ke šlachám se pak aplikují steroidní injekce, na noc se může dávat dlaha, aby se ruka znehybnila. Zde však hrozí, že šlacha jednou náhle praskne, protože steroidy šlachu mohou rozpouštět.
    Lupavý prst, v anglické literatuře označovaný jako trigger finger (trigger = spoušť u zbraně) je charakteristický právě pohybem, který připomíná výstřel z pušky. Při pokusu o ohnutí prstů jdou všechny ostatní prsty snadno, jen postižený prst se zasekne, zastaví a až při zvětšení síly přeskočí a přidá se k ostatním. A naopak při pokusu o narovnání prstů zase nejde narovnat.


Operace konečníku LASEREM, více info při vyšetření

    V tu chvíli se objevují první příznaky. Typické lupnutí může být tak málo znatelné, že mu hned každý nemusí věnovat pozornost. Pokud se ale příznaky přehlédnou, nebo nechají být, pak se šlacha začne zasekávat. Výsledkem je, že všechny prsty na ruce bez problémů ohnete, kromě lupavého prstu, který se zasekne, lupne či přeskočí, teprve poté se s bolestí ohne. Může ale dojít k tomu, že přestane fungovat zcela. V tomto případě je operace nezbytná.
    Lupavý prst se nemusí vyskytnout jen sám. Často jej provází syndrom karpálního tunelu nebo de Quervainova nemoc. V tomto případě jde o zánětlivé postižení šlach a jejich obalů a často se projevuje bolestí v zápěstí.
    Po odstranění stehů a zhojení rány se začnete o jizvu starat, aby byla jemná a měkká. Jizvu masírujte tlakem, promašťujte, ruku používejte do bolesti. Nebojte se cvičit odoperovaný prst. Pracovní neschopnost bývá v závislosti na charakteru zaměstnání 1-2 týdny. Prostudujte si prosím pečlivě přiložené informace a vyplňte informovaný souhlas, který doneste s sebou k zákroku.
    Pooperačně bude ruka zavázána. Prsty budete mít volné a je velmi žádoucí, abyste jimi pohybovali a prvních 48 hodin polohovali končetinu důsledně do výše. Tím se zamezí otoku ruky. Proto není možné řídit motorové vozidlo. Pokud je to možné, dostavte se k výkonu s doprovodem.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00