Jak na věc


lupavý palec na ruce u dětí

Jak přeskakující lupavý prst začíná?

    Při ohnutí a natažení postiženého prstu nastane bolestivé přeskočení (lupnutí). Fenomén lupnutí je způsoben právě disproporcí mezi šlachou ohybače prstu a jeho vazivovou pochvou v oblasti základního kloubu (A1 poutko). Ačkoliv problém je v oblasti základního kloubu, pacientem a někdy i vyšetřujícím je toto lupnutí lokalizováno nesprávně do oblasti středního kloubu prstu (PIP). Někdy dochází k zablokování prstu v ohnutí, kdy prst lze natáhnout jen pasivně za bolestivého lupnutí, méně často je prst blokován v natažení a ohnutí je buď nemožné, nebo při něm dojde k bolestivému přeskočení, lupnutí a prst zůstane zablokován v ohnutí.
    Až se léto zeptá, jak jste se něj připravovali, promluví za Vás činy! Využijte naši březnovou 15% slevu na trvalé laserové epilace. Staňte se naším dalším spokojeným klientem
    Stenozující tendovaginitis flexorových šlach (ohybačů) palce a prstů ruky. Jedná se o zánětlivé postižení šlach s jejich obaly, které vede k jejich zesílení. To omezuje jejich hladký, plný a nebolestivý pohyb ve výši základního (MP) kloubu prstu v oblasti tzv. A1 poutka (tj. vazivový pruh - prstýnek upevněný v oblasti základního kloubu prstu, který vymezuje prostor, kterým šlacha při svém pohybu prokluzuje).
    Po odstranění stehů a zhojení rány se začnete o jizvu starat, aby byla jemná a měkká. Jizvu masírujte tlakem, promašťujte, ruku používejte do bolesti. Nebojte se cvičit odoperovaný prst. Pracovní neschopnost bývá v závislosti na charakteru zaměstnání 1-2 týdny. Prostudujte si prosím pečlivě přiložené informace a vyplňte informovaný souhlas, který doneste s sebou k zákroku.


Jaké jsou omezení po operaci lupavého prstu?

    Lupavý prst, v anglické literatuře označovaný jako trigger finger (trigger = spoušť u zbraně) je charakteristický právě pohybem, který připomíná výstřel z pušky. Při pokusu o ohnutí prstů jdou všechny ostatní prsty snadno, jen postižený prst se zasekne, zastaví a až při zvětšení síly přeskočí a přidá se k ostatním. A naopak při pokusu o narovnání prstů zase nejde narovnat.
    Jednoduchou a velmi účinnou metedou je uvolnění kanálu, ve kterém probíhá šlacha lupavého prstu. Při této operaci se rovněž podíváme na šlachovou pochvu prstu a eventuelně uvolníme i srůsty s okolím. I operaci lupavého prstu lze provést endoskopicky, ale nepokládáme tuto metodu za efektivní.
    Všechny operace probíhají na klinice SurGal. Velkou výhodou tohoto zařízení je rychlost v termínu operace a zázemí velké luxusní nemocnice. Nadstandardní služby spočívají v možnosti operace do týdne, dokonce je možnost provést operaci ruky i o víkendu. Standardní operace jsou hrazeny ze zdravotního pojištění a pacient si nic nepříplácí.
    Pooperačně bude ruka zavázána. Prsty budete mít volné a je velmi žádoucí, abyste jimi pohybovali a prvních 48 hodin polohovali končetinu důsledně do výše. Tím se zamezí otoku ruky. Proto není možné řídit motorové vozidlo. Pokud je to možné, dostavte se k výkonu s doprovodem.


Lupavý (skákavý) palec a prsty ruky

    Vlastní operace bude provedena v místním znecitlivění na našem operačním sále. Spočívá v podélném protětí tzv. A1 poutka, kterým obtížně prochází zbytnělá šlacha. Provádí se z drobného řezu ve dlani. Celý zákrok trvá cca 15 minut.
    Před každým zákrokem se bez ostychu zeptejte na Vše, co Vás zajímá a dodržujte naše doporučení, aby bylo ošetření co nejefektivnější s co nejmenším počtem komplikací.
    Předoperačně není nutná žádná zvláštní příprava. Můžete se normálně najíst a napít. Pouze odstraňte šperky z operované ruky, nepoužívejte krémy a u žen žádáme o odstranění gelových nehtů. K zákroku se dostavte bez žvýkačky. Pokud užíváte dlouhodobě lék Warfarin, tak jej po poradě s Vaším obvodním lékařem či internistou vysaďte 6 dní před operací. V některých případech může být Warfarin vysazen bez náhrady, jindy je zapotřebí zajistit jeho substituci injekčními přípravky. Užívání Warfarinu může vést k pooperačním komplikacím v podobě krvácení v ráně a opožděnému hojení.


Operace konečníku LASEREM, více info při vyšetření

    Lupavý prst je vlastně zánět šlachy ohýbače prstu. Po nějaké námaze nebo třeba i drobném úrazu dojde ke sterilnímu zánětu šlachy (bez přítomnosti bakterií) a tím šlacha oteče, zvětší svůj průměr. Tak se pak nevejde do kanálu, který předtím snadno klouzala a začne zadrhávat, přeskakovat. Z počátku jsou příznaky lupavého prstu velmi malé, často se zdá, že jen lupe v kloubu prstu. Při zhoršování příznaků pak dojde k zasekávání šlachy a typickému obrazu lupavého přeskakujícího prstu jak jsme popsali výše.
    Chirurgická léčba - zablokovaný prst často ve flekční kontraktuře středního (PIP) kloubu je třeba léčit chirurgicky. Léčba spočívá v podélném protětí A1 poutka, ať již perkutánní jehlovou technikou, či skalpelem z drobného řezu ve dlani nad základním (MP) kloubem.
    Jediné, co Vás po operaci lupavého prstu bude omezovat je kožní rána, která by měla být pár dní v klidu. Pocit lupání zmizí okamžitě. Může dojít k otoku operovaného prstu, zejména pokud jsme při výkonu uvolňovali srůsty šlach. Za 2 týdny Vám stehy odstraníme a lupavý prst je vyléčen.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00