Jak na věc


londýn whitehall

Londýn- Westminster a Whitehall

    Dnes, v podstatě nejvýraznější budovou, která z původního Whitehallu zbyla, je Banqueting House. Části původního paláce, které zbyly po požáru se staly součástí nových budov, které tu na troskách v průběhu staletí vyrostly.
    Banqueting House je některými označován jako jeden z vůbec nejdůležitějších reprezentantů britské architektury. Její původ sahá do roku 1619, kdy byla postavena jako vůbec první budova v Anglii v čistě klasické italské tradici. Když kolem něj budete procházet, možná že jej i přehlédnete. Na první pohled se nejedná o zrovna monumentální budovu. Vedle ostatních budov se zdá poměrně menší. Nicméně, na vyobrazeních ze 17. století se Banqueting House tyčil nad okolní části tehdy ještě existujícího Whitehallu.


ITveSkole.cz – pomoc školám při „Zapojení ICT technika do výuky “

    Po dlouhou dobu, od roku 1235, byl Whitehall londýnským sídlem arcibiskupů z Yorku. Po roce 1530 se Whitehall stal majetkem koruny. Bylo to zde, kde roku 1611 měla premiéru první Shakespearova hra Bouře. Sláva Whitehallu stoupala a na začátku 90. let 17. století to byl největší a nejkomplexnější palác v Evropě. Byl složen z budov různých architektonických stylů a bylo zde více než 1500 pokojů. Avšak jednu noc v lednu 1698 ve Whitehallu vzplál požár, který hořel až do rána. Většina paláce kvůli tomu shořela téměř k základům. Vzhledem k tomu, že se jednalo o hlavní sídlo anglické monarchie a že trvalo dlouho, než by se palác opravil, královská rodina se rozhodla přestěhovat jinam a do Whitehallu se už nikdy nevrátila.
    Whitehall je pro Angličany místem, které je občas předmětem ne příliš líbivých přízvisek. Zlý jazykové jej vidí jako místo, odkud pochází veškeré vládní kontroly veřejnosti. Pokud Britové označují někoho jako „oni“, myslí tím často lidi sedící ve vládních budovách rozesetých po dnešní ulici Whitehall.
    Vzhledem k nákladnosti možné renovace Whitehall nikdy nebyl obnoven ve své původní podobě. V druhé polovině 18. století byla část pozemků pronajata pro vybudování měšťanských domů. Jednou z nových staveb, které zde vznikly, je i dodnes známá adresa Downing Street 10, kde sídlí britský premiér.


Velká Británie, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket

    Vnitřek Banqeuting House byl po staletí využíván k různým účelům. Konaly se zde opulentní slavnosti. Po dlouhou dobu fungoval jako kaple a to až do roku 1890. Do roku 1963 pak palác byl muzeem. Dnes je Banqueting House národní památkou, o kterou se však stará nezávislá nadace, protože na její údržbu neplynou žádné prostředky od vlády nebo královské rodiny. Budova je navíc otevřena veřejnosti, takže byste ji určitě neměli při návštěvě Londýna vynechat.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00