Jak na věc


literární směr romeo a julie

Zemřel Milan Jankovič (11.01.2019)

    Dominik Melichar (1987) je básník, bibliograf, nakladatelský redaktor a literární a divadelní kritik. Básně publikoval v časopisech A2, H_Aluze, Host, Protimluv, Tvar a další. Za svou debutou sbírku Schýlené tělo (Dauphin, 2016) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. Sbírka Mizanscény je doprovázena fotografiemi Sáry Richterové.
    Hrnčíř Jiří Duchek v Hliněném panáčkovi půvabně a s upřímnou radostí vykresluje nejstarší lidské umělecké snažení – přetvoření hlíny na misku, z níž čaj nejen chutná, ale také dýchá.
    Ceny předplatného tištěného měsíčníku Literární noviny (Literární noviny + Biblio + Harmonie života + Interview + Pražská kulturní revue nebo Pražská knižní revue) :
    ► Serotonin: Houellebecqovo hořké kvílení osamělé duše► Sigrid Nunez čte z The Friend► Dominik Melichar: Mizanscény► Nejlepší knihy roku 2018 podle Baracka Obamy► Rok 2018 v literatuře► Zdenek Primus: „Literatura je diskuse o naší kultuře.“► Pavel Kolář, Renata Červenková: Labyrint pohybu► Rozhovor přes bránu smrti: Václav Havel► Ian McEwan: Na Chesilské pláži► Lukáš Csicsely: Předvečer svatého Mikuláše► Colson Whitehead: Nemohl bych napsat Podzemní železnici a být přitom republikán► Z básní Kateřiny Matuštíkové► Martin Amis: „A Literary Lion“


Přednáška Jiřího Padevěta o táborech v Protektorátu (14.01.2019)

    K blížícím se Vánocům přicházejí Literární noviny na pomoc s výběrem dárků. Udělejte svým blízkým – a firmy třeba svým zaměstnancům - radost a obstarejte jim výhodné dvouleté nebo zlevněné roční předplatné jako dárek. Pokud si tedy do 15. prosince 2018 naše noviny předplatíte na dva roky, dostanete je za 1 019 Kč, roční předplatné v hodnotě 708 Kč objednané ve stejném období bude místo 708 Kč za 566 Kč.
    Nově zveřejněné dokumenty z roku 1968 ukázaly, že tehdejší předseda poroty Anders Österling měl o tvorbě irského dramatika a prozaika Samuela Becketta vážné pochybnosti.
    Druhá sbírka Dominika Melichara Mizanscény vyšla na sklonku roku 2018 v nakladatelství Dauphin. Divadelní název sbírky odkazuje na jednotlivé oddíly, do kterých jsou básně rozděleny: forbína, dialogy, jediné intermezzo, dialogy a scénická poznámka k mizanscénám II. Publikujeme úvodní forbínu a ukázku z dialogů.
    Internetový magazín Femag.cz přinesl rozhovor s oceňovanou portugalskou básnířkou a překladatelkou (nejen) Shakespeara a Emily Dickinson Anou Luísou Amaral. Při své návštěvě Prahy u příležitosti 28. Festivalu spisovatelů Ana Luísa Amaral příjemně překvapila diváky, kteří měli poprvé možnost se s jejím dílem seznámit v češtině (ukázka z poezie k přečtení zde). Publikujeme výběr z rozhovoru, který pořídila Alžběta Mojžíšová.


Nově na Literární.cz (16.01.2019)

    Navíc, kromě slevy máte možnost získat pro obdarovaného příslušný certifikát. Stačí, když nám to oznámíte na níže uvedené kontakty, sami vám po sdělení jména a adresy obdarovaného příslušný certifikát připravíme, vytiskneme a zašleme. Další možností je „vyrobit si“ certifikát sami (vyplníte příslušné kolonky a vytisknete).
    List pro kritické myšleníLiterární noviny jsou měsíčník pro kulturu a politiku. Ztělesňují tradici inteligentní publicistiky, nabízejí prostor pro diskusi o důležitých otázkách české společnosti, které jejich autoři formulují osobitě a mnohdy jako první. Neztrácejí ze zřetele duchovní rozměr života jednotlivce i národa a chápou jej v kontextu globalizujícího se světa.Literární noviny nejsou poznamenány neduhy většinového mediálního trhu. Přinášejí ukázky kvalitní světové žurnalistiky a příklady hodnotných beletristických textů. Společně s Literárními novinami obdržíte časopis Biblio a přílohy Harmonie života a Interview. Součástí dodávky bude i občasník Pražská kulturní (knižní) revue.
    Po vyčerpávajících vyšetřováních obvinění ze sexuálního obtěžování byl americko-dominikánský spisovatel Junot Díaz shledán nevinným radou Pulitzerovy ceny. V květnu byl totiž obviněn z obtěžování a misogynie spisovatelkou Zinzi Clemmons, stejně tak dalšími dvěma spisovatelkami.


Britský spisovatel David Whiteman: Starší generace vás klidně obětuje

    Sequel románu kanadské autorky by měl v angličtině vyjít v září 2019. Margaret Atwoodová při oznámení pokračování v tisku uvedla, že hlavní motivací je pro ni zájem fanoušků dozvědět se více o tom, jak Gileád (dystopická vize Ameriky, kde se děj Příběhu služebnice odehrává) funguje.
    Na tyto otázky se pokusí odpovědět kritička Eva Klíčová, filozof Václav Bělohradský a historik a děkan FF UK Michal Pullmann v diskuzi Co na nás ví normalizační próza. Další z diskuzních večerů Salonu Práva proběhne ve středu 23. ledna od 18 hodin v pražském Domě čtení.
    Literární vědec, editor a redaktor Milan Jankovič (1929–2019) zemřel. Vystudoval bohemistiku a estetiku na FF UK v Praze, ve své práci se věnoval zejména Janu Mukařovskému, později Bohumilu Hrabalovi, poetice Daniely Hodrové a dalším.
    Zamilovat se do barmanky, která je tu jen jednou za čtrnáct dní. Má tvář jako jedna z holek, se kterými už kdysi chodil. Nebo je aspoň miloval. Nebo na ně aspoň myslel. To je ovšem jen tvář. Dál je tu: krk, prsa, břicho, stehna, lýtka, kotníky, paty, palce, lino, beton, jíl, kosti mrtvých, rozpálená zem, tekuté jádro. Barový pult se švédským stolem chiliasmu.


Diskuze: Co na nás ví normalizační próza? (14.01.2019)

    V období od 1. ledna do 28. února 2015 mohli dosud knižně nepublikovaní autoři zasílat své příběhy o celkovém rozsahu 10, maximálně 25 normostran, do Nakladatelství Fragment. O pěti nejlepších autorech rozhodne hlasování široké veřejnosti a hodnocení odborné poroty. Vítězné povídky vydá Nakladatelství Fragment souborně jako e-knihu. Výtěžek z jejího prodeje věnuje nakladatelství na konto Centra Paraple.
    Cena T. S. Eliota, udělovaná za nejlepší sbírku poezie vydanou v daném roce ve Spojeném království, už zná svého vítěze. Z rok 2018 se držitelkou ceny stala Hannah Sullivenová za debutovou sbírku Three Poems (Tři básně). Celý článek v The Guardian.
    Evropský bestseller číslo jedna se jmenuje Serotonin. Napsal jej francouzský spisovatel Michel Houellebecq (*1956) a nakladatelství Flammarion jej 4. ledna 2019 vrhlo na trh v nákladu 320 000 výtisků. Následující pondělí vyšel v němčině, ve středu ve španělštině a ve čtvrtek v italštině. Koncem týdne francouzské nakladatelství zorganizovalo rychlý dotisk dalších 50 000 výtisků. Na září je plánováno anglické vydání, česky by se měla kniha objevit v nakladatelství Odeon v...
    Nakladatelství Fragment vyhlásilo 5. ročník literární soutěže Hledá se autor bestselleru. Tentokrát společně s veřejností hledalo a vybralo 5 nejlepších povídek na téma sci-fi a fantasy příběhy!


Rozhovor přes bránu smrti: Václav Havel

    Redaktorka PWF Natálie Bartlová vyzpovídala autora a držitele Pulitzerovy ceny (2017) Colsona Whiteheada při 28. ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Rozhovor byl pořízen 6. 10. 2018.
    V úterý 22. ledna přednáší spisovatel, knihkupec a nakladatel Jiří Padevět v Ústřední knihovně o typech internančních táborů za Protektorátu Čechy a Morava. Přednáška začne v 17 hodin v Malém sále.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00