Jak na věc


listování lukáše hejlíka scénické čtení

LiStOVáNí.cz: Cyklus scénických čtení s Lukášem Hejlíkem

    V budově Městského divadla přes 300 dětí 1. stupně shlédlo poutavé scénické čtení z knihy Petry Braunové „Ztraceni v čase“. Není to divadlo a není to ani pouhé čtení z knihy. Tři skvělí herci nás během necelé hodiny provedli napínavým dějem, za pomoci jednoduchých rekvizit a scének nás přenesli přímo do atmosféry příběhu a současně jsme mohli naslouchat dialogům z knihy tak, jak je výborná autorka knih pro děti – Petra Braunová – napsala. Herci prostě knihu oživili a rozpohybovali, ale na rozdíl od filmu, kde se divákovi všechno naservíruje, měly děti dostatek prostoru pro své představy.
    Cynická Bára není typ holky, která se ráno probudí se sexy rozcuchem, protáhne se a na první pokus vyfotí #nomakeup selfie, za kterou dostane 200 lajků, než dojde do koupelny.
    JM ŠKOLY | portál o školství v Jihomoravském kraji | © 2007 - 2016 Středisko služeb školám a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Brno
    ZŠ Jelínkova 1 Rýmařov využila velkorysé nabídky MAS Rýmařovsko,o. p. s., která v rámci podpory čtenářské gramotnosti dětí pozvala do našeho města herce Lukáše Hejlíka a jeho kolegy ze společnosti LiStOVáNí s.r.o. (www.listovani.cz)


VSTUPNÉ NA PŘEDSTAVENÍ JE:

    A častá otázka na konec. Proč jsme tu vůbec byli? Tak taková otázka mezi odcházejícími žáky ani nepadla. Nebo jsem ji aspoň neslyšel. Všichni odcházeli nadšeni, všichni si o spatřeném povídali, všem se toto „divadlo“ líbilo. A snad nakonec i pochopili, že sáhnout ve správné chvíli po správné knize může do každodenní reality vnést nezapomenutelné okamžiky a touhu přečíst si zas někdy něco podobného. A že to zas nebude třeba Mikael Olivier přece vůbec nevadí.
    Kdo z nás někdy nesnil o tom, že bude vládnout vlastní zemi? Tato nekorektní příručka by mohla sloužit jako vtipný návod, jak se stát diktátorem. Naučí vás všechna tajemství tohoto řemesla – jak se dostat na vrchol, jak se na něm udržet, a jak si svůj čas na výsluní pořádně užít. Inspiraci tu můžete najít od těch nejúspěšnějších vůdců, Kim Čong-ila, Muammara Kaddáfího nebo Nicolae Ceaușesca. Kniha novináře Mikala Hema skvěle kombinuje černý humor s politickým nadhledem a bude jistě živnou půdou pro interpretaci projektu LiStOVáNí.


Projekt se uskutečňuje za finanční podpory:

    Ani žáci druhého stupně však nepřišli zkrátka. Tentokráte v poněkud komornějším prostředí kinosálu SVČ stovka žáků jednoho sedmého a všech osmých ročníků očekávala, co se to bude dít. Překvapení? Snad očekávání nudy a šedi? Žádné kulisy, žádná přehlídka kostýmů, jen dva herci a jedna herečka vyhlížející poněkud civilně. Možná jen název „Život k sežrání“ mohl probudit nepatrný záblesk rodícího se zájmu. A vtom to začalo. Příběh odvíjející se současně z řádek knihy dokreslený a ještě i vizualizovaný postavami na scéně. Příběh tolik podobný tisícům jiných prožívaných nejedním dospívajícím týnejdžrem dneška, jehož působivost podtrhlo i užití slovníku patřícího v hledišti sedící věkové skupině. Možná i jeho běžnost se stala důležitým prvkem spojujícím herce i diváky.
    Markéta Lukášková pochází z Českých Budějovic. Před maturitou jezdila rok do Prahy na žurnalistickou přípravku a pak nastoupila na brněnskou Masarykovu univerzitu.
    LiStOVáNí již podruhé přináší na jeviště další skvělou knihu Holčička a cigareta, kterou na většině scén před pěti lety doprovázel autor Benoît Duteurtre.
    U příležitosti 25. výročí Listopadu ´89 desítky známých osobností připravily mozaiku příběhů, emocí a vzpomínek na svá dětská léta v období socialismu a my ji po 5. letech uvádíme znovu. Vykreslují mimořádně plastický obraz doby, kterou zažila stále ještě naprostá většina z nás.
    Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. 


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00