Jak na věc


léčba chrapotu a hlasivek

Hemoroidy se projevují krvácením

    Lidé se někdy bojí a rozpakují se antidepresiva užívat, mají různé předsudky – "s lékama to už nebudu já; jsem k ničemu, když to nezvládnu sám; léky jsou škodlivé a budu na nich závislý; budu se cítit jako mrzák; budu ospalej, tlustej, zhorší se mi paměť". Tyto obavy jsou pochopitelné, ale nejsou na místě. Každý odborník by je měl s pacientem probrat a vyvrátit je, taktéž vysvětlit pacientovi případné nežádoucí účinky (sucho v ústech, zácpa, obtížnější močení, závratě, ...), třeba jen dočasné.
    Dle vědeckých poznatků jsou antidepresiva léky, které upravují přenos neuromediátorů na membránách neuronálních mozkových buněk a tím odstraňují depresi. Za poslední půlstoletí nám farmaceutický průmysl přinesl celou řadu antidepresiv – 1., 2., 3. a dalších generací , která lze s úspěchem použít k léčbě různých typů depresí. Jejich rozdělení je podrobněji popsáni v článku Léčba úzkosti práškováním a povídáním. Bez jejich pomoci je léčba deprese většinou dlouhá a svízelná.


Studené nohy: Příčiny + Jak se jich zbavit

    Elektrody přiložené na určitá místa lebky vedou mozkem elektrický proud, který přináší změny chemických procesů mezi buňkami mozku i v nich samotných. Tato terapie se provádí za asistence anesteziologa, v celkové relaxaci a narkóze, s kyslíkovým přístrojem. Nemocný proceduru necítí, nebolí ho. Často prožívá rychlé uzdravování, rychleji než po lécích, s údivem jako malý zázrak. Takže žádné skoky zkřečovaného těla metr nad lůžko, se skřípěním kostí a následnou doživotní demencí. Dnešní elektrošoky rozhodně nejsou to, co jste viděli ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem.
    Atypická sezonní deprese – více v článku Jaké známe poruchy nálady – je někdy dobře ovlivnitelná fototerapií - léčbou intenzivním denním světlem (tedy, dámy a pánové, ne solárkem!), které harmonizuje biologické rytmy člověka a jejichž disharmonie naopak vede někdy k depresi. Je to metoda rychlá a účinná, bohužel ne u všech typů depresí.
    Psychoterapeut se stává průvodcem, který vede pacienta k znovuvybudování rozvráceného života, k přebudování žebříčku hodnot, k nalezení stability, mnohdy větší, než měl v předchorobí. Každý psychoterapeut pracuje jiným způsobem, podle školy, kde získal vzdělání, a podle názoru, který na vznik deprese má (více v článku Kdo může depresí onemocnět).


Lupy ve vlasech: Příčina a jak na lupy

    Od malička jsem trpěla různými somatickými problémy a sníženou imunitou a nikdo až do mých 45 let nepoznal, že by to mohlo být od nervů. Bohužel jsem se tedy dostala k psychiatrovi až po totálním zhroucení fyzickém i psychickém. Po 3měs. léčbě v Bohnicích teprve přišli na to, že je to generační psychosomatická porucha tzv larvovaná deprese. Mám opravdu výbornou paní doktorku, která mi zároveň vyslechne a radí, prostě takový psycholog a psychiatr v jednom, beru prášky absolvovala jsem různé terapie a stacionáře a ze zkušenosti jiných i své ještě nikdo z hlubokých depek se nikdy neuzdravil. Moje mamka se léčila poctivě od 27 let a po padesátce na 3.pokus si vzala život. Táta jí bezmezně miloval a do 7 let se z toho upil k smrti oba byli inteligentní a vzdělaní lidé se spoustou zájmů a koníčků. Ale svět není jen růžový a při sebemenším zádrhelu člověk padá na totální dno. Někdo by se vysmál, že si máme pěstovat vůli, ale já jsem se snažila celý život si depky nepřipouštět a ani jsem nevěd
    K častým onemocnění, starým jako lidstvo samo, patří hemoroidy. Jde o rozšířené, zduřelé žilní struktury, které jsou v okolí dolní části konečníku a řitního otvoru. Hemoroidy se vyskytují také u těhotných žen. Těmto obtížím se dá do jisté míry předcházet rozumnou životosprávou.
    Onemocnění hemoroidy je velmi nepříjemné, při dodržování některých pravidel se mu však lze bránit. Značnou měrou se na jejich vzniku podílí chronická zácpa. Poruchy vyprazdňování můžeme řešit volbou vhodné stravy (raději se vyvarujeme projímadel), která musí obsahovat hodně vlákniny. Ta zvětšuje obsah střeva, zpomaluje jeho činnost a zároveň brání vstřebávání škodlivých látek. Optimální je zařadit do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, vhodné jsou hlavně pomeranče, jablka, zelí. Nejen vlákninu, ale i mnoho výživných látek obsahují také luštěniny. Důležité je hodně pít.


Zánět vaječníků: Příznaky, léčba

    Nejúčinnější, a také nejvíc démonizovanou léčbou deprese, je elektrokonvulzivní terapie neboli elektrošoky. Indikuje se tam, kde běžné léky selhávají. U takových nemocných deprese na jinou léčbu ani nereaguje, pacient je zvýšeně apatický (nejí, nepije, kálí a močí pod sebe, ...), nebo naopak úzkostně neklidný a sobě či okolí nebezpečný (v afektu zármutku je schopen zabít sebe i rodinu, aby tu na světě netrpěli za jeho hříchy).
    Zánět hemoroidů či sraženina (trombóza) krve se jeví jako uzlík bolestivý na dotek i pohyb. Někdy dochází k prasknutí drobnějších žil: při obtížném vyprazdňování, při kašli, těžké práci a rovněž i při náhlém průjmovém onemocnění.  S postupem nemoci může napjatý povrch hemoroidů prasknout a pak dojdází ke krvácení z konečníku. Někdy se může vytvořit hnisavý vřídek – absces, jako následek infekce.
    Deprese je léčitelná několika možnými způsoby. Lehčí formy jdou zvládnout pomocí psychoterapie, na závažnější formy je nutno vzít na pomoc antidepresiva a jiná psychofarmaka. Některé typy depresí reagují dobře na léčbu fototerapií. Na velmi těžké formy deprese, kde i léky selhávají, pak většinou odborník indikuje léčbu elektrokonvulzivní (elektrošoky). Ideálním způsobem léčby většiny depresí je kombinace farmakoterapie a psychoterapie.


Prevence: Pohyb a změna jídelníčku

    Speciální psychoterapie pomáhá pacientovi s depresí pochopit, co se s ním děje (znalost chorobného procesu, informace o nepříteli, to samo o sobě snižuje to nepříjemné), umožnit mu projevení citů (což ne vždy v běžném životě jde), vytvořit mu prostor bezpečí (když ten "svůj" právě ztratil), pomoci mu jít dál.
    Podpůrnou psychoterapii by měl ovládat a praktikovat každý člověk, který pracuje v pomáhajících profesích, tedy pochopitelně každý psychiatr nebo psycholog. Podpůrná psychoterapie představuje základní podmínky pro vytvoření pocitu důvěry. Pomáhající musí mít trpělivost k naslouchání, musí se umět vcítit, povzbudit a umět vysvětlit.
    Stejně jako v prevenci mnoha jiných chorob je nutný pohyb. Značný podíl na obtížích má sedavé zaměstnaní, takže všichni úředníci, ale třeba i profesionální řidiči by se měli starat o dostatek fyzické aktivity. Odborníci doporučují plavání, které zlepšuje krevní oběh cévního systému v oblasti konečníku.


Bolest hlavy od krční páteře: Kdy a proč?

    V léčbě hemoroidů přicházejí ke slovu zpravidla různé masti, čípky, obklady a koupele (z dubové kůry, heřmánku nebo s příměsí hypermanganu). Vhodné jsou chladivé obklady a místně aplikovaná antibiotika a masti s heparinem. U vnitřních hemoroidů pomáhají čípky a masti (například Aviril H).  Podpůrně působí i pravidelné sprchování postiženého místa vlažnou vodou.
    Léčba deprese rozhodně patří do rukou odborníka, nevyplácí se váhat s jejím započetím, indikací léků. Prodlení má někdy tragické a nevratné následky – sebevraždu člověka.
    Při přírodní léčbě tohoto velmi nepříjemného onemocnění lze užít buď sedací lázně, anebo pít bylinkové čaje, popřípadě spojit obě metody. Koupel i čaj se připravuje ze stejné směsi: lnice, květ kaštanu, květ měsíčku zahradního, květ černého bezu, nať šalvěje a řepík lékařský. Bylinky smícháme ve stejném poměru. Léčba by měla být doplněna vhodným denním režimem. Někdy pomáhá přiměřený pohyb (procházka). Sedavé zaměstnání naopak velmi škodí.
    Při užívání léků je nutno motivovat pacienta k trpělivosti, neboť jejich účinek se projeví až po asi 14–21 dnech a jejich předčasné vysazení vede k znovuvzplanutí depresivních potíží. Doporučená doba užívání antidepresiv je asi půl roku, při opakovaných epizodách deprese několik let, často až celoživotně.


Léčba hemoroidů přírodními prostředky

    Celý život jsem dost pracovala,dvě změstnání,jeden čas i tři.Manžel byl dlouho těžce nemocný,takže peněz stále málo.Dvě malé děti a věčný strach,co den přinese.Zkolabovala jsem přímo na pokladně a od té doby jsem v péči psychyatra.I dnes,10let po smrti manžela.Přestaly mě poslouchat záda a teď jsem 3roky v inv.důchodu s larvovanou depresí.Mám pocit,že dělám zkušebního králíka,lékař již vyskoušel snad všechny léky a záda se nelepší.Může se mi někdo divit,že nehýřím optimismem,když se nic nezlepšuje?Jsem vyřazená z mnoho aktivit a dala bych nevím co,abych se mohla vrátit mezi zdravé lidi.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00