Jak na věc


královéhradecký hokej

Královéhradecký kraj – turistický ráj

    Turisty – hlavně muže – lákají na horách i zbytky obranného opevnění ze začátku 2. světové války. V Orlických horách je známá pevnost Hanička, na Náchodsku dělostřelecká tvrz Dobrošov, ve východních Krkonoších u Žacléře Stachelberg. Menší bunkry či řopíky se ale nacházejí na mnoha místech v blízkosti státních hranic a v poslední době jsou díky nadšencům opravovány a zpřístupňovány.
    Vše, co k horám patří, poskytují i Orlické hory, jak zajímavou přírodu, tak sportovní vyžití a rekreační zařízení. Kompaktní horský hřeben s nejvyšší horou Velká Deštná 1115 m n.m. nabízí v zimě lyžařské běžecké tratě, v létě rozmanité možnosti pěších i cyklistických výletů. Největšími centry sjezdového lyžování tu jsou Říčky, Deštné nebo Rokytnice v Orlických horách.
    Za návštěvu určitě stojí františkánský klášter v Hostinném, nově opravený, v jehož kostele je umístěna galerie antického umění. A zvláštní atmosférou dýchá poutní místo Homol u Borovnice poblíž Kostelce nad Orlicí. Kostel v Neratově v Orlických horách zase proslul úspěšnou snahou obyvatel o záchranu této vzácné barokní stavby.


Hrady, zámky, lidová architektura

    Hradec Králové, největší město kraje, je pro své urbanistické a architektonické řešení často nazývaný "Salón republiky". Zdejší stavby z počátku 20. století jsou spjaté se jmény známých architektů Josefa Gočára a Jana Kotěry. Sem patří například budovy Muzea východních Čech nebo vlakového nádraží. Starší stavby najdeme v historickém centru, kde tvoří dominantu Bílá věž. V ulici Křižíkova byla opravena secesní stavba Labské vodní elektrárny z roku 1911, přičemž její zařízení je stále v provozu. Tato chráněná památka je otevřená návštěvníkům jako informační centrum o využívání netradičních energetických zdrojů.
    Kraj kamene také proslul zpracováním zdejšího pískovce. Sochařským centrem jsou Hořice se svou sochařskou a kamenickou školou. Její žáci, profesoři i další sochaři tu zanechali řadu kvalitních děl, nyní vystavených v Galerii plastik nebo pod širým nebem v parcích.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00