Jak na věc


královéhradecký hokej

Hrady, zámky, lidová architektura

    Téměř celé území kraje patří do povodí Labe, které tu také v Krkonoších pramení a míří jihovýchodním až jižním směrem. Do něj se v Jaroměři vlévají Úpa a Metuje. Orlice ústí do Labe v Hradci Králové, její niva s meandry je cenným přírodním územím v kulturní nížinné krajině. Východ odvodňuje Cidlina, která ústí do Labe až mimo území kraje. Část Broumovska náleží díky řece Stěnavě do povodí polské Odry.
    LokalityAdršpachBožanovBroumovČastoloviceChlumChlumec nad CidlinouDobrošovDoudleby nad OrlicíDvůr Králové nad LabemHořiceHořičkyHorní MaršovHostinnéHradec KrálovéHrádek u NechanicHronovJanské LázněJaroměřJičínKrkonošeKrňoviceKuksLázně BělohradLázně VelichovkyLibáňLibošovice - PodkostLoučná HoraMiletínMladé BukyNáchodNeratov v Orlických horáchNová PakaNové Město nad MetujíOlešnice v Orlických horáchOpočnoPec pod SněžkouPeckaPolice nad MetujíPotštejnPoutní místo Homol - BorovnicePrachovské skályRatibořiceŘíčky v Orlických horáchRokytnice v Orlických horáchRychnov nad KněžnouSkálySněžkaSobotkaŠpindlerův MlýnTeplice nad MetujíTřebechovice pod OrebemTrutnovVelká DeštnáVodní nádrž Les KrálovstvíVrbiceVrchlabíŽacléř


Královéhradecký kraj – turistický ráj

    Podle počtu obyvatel jsou po krajském městě největší Trutnov a Náchod. Následuje Jičín, proslavený hlavně jako Město pohádky, především té o Rumcajsovi. Další velká města jsou Dvůr Králové nad Labem, známý zoologickou zahradou zaměřenou na africká zvířata, Vrchlabí, východisko pro výlety do Krkonoš, a Jaroměř s muzeem železnice.
    Královéhradecký kraj vyniká i unikátním výtvorem lidového řezbářství. Třebechovický Proboštův betlém je národní kulturní památkou. Tento celodřevěný mechanický betlém má ve svých sbírkách kromě dalších více než 400 betlémů známé Muzeum betlémů v Třebechovicích.
    Hradec Králové, největší město kraje, je pro své urbanistické a architektonické řešení často nazývaný "Salón republiky". Zdejší stavby z počátku 20. století jsou spjaté se jmény známých architektů Josefa Gočára a Jana Kotěry. Sem patří například budovy Muzea východních Čech nebo vlakového nádraží. Starší stavby najdeme v historickém centru, kde tvoří dominantu Bílá věž. V ulici Křižíkova byla opravena secesní stavba Labské vodní elektrárny z roku 1911, přičemž její zařízení je stále v provozu. Tato chráněná památka je otevřená návštěvníkům jako informační centrum o využívání netradičních energetických zdrojů.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00