Jak na věc


koupelna na chatě

V chatě není místo na koupelnu? Postavte ji venku

    Jediné, co vás při konstrukci venkovní koupelny omezuje, jsou podnební podmínky. Ačkoli vy sami budete sprchu či vanu využívat jen v letních dnech, celý systém musí přečkat mrazivou zimu. Měli byste proto volit materiály odolné vůči chladu a systém před příchodem chladných dnů důkladně odvodnit, případně ho rozmontovat a choulostivé části ukrýt pod střechou.
    Chata se nachází v Beskydech, v obci Nýdek, cca 12 km od Třince. Stavba je umístěna v chatové oblasti 1 km od centra Nýdku, na samostatně stojícím soukromém pozemku o výměře cca 700 m2 na okraji lesa. Kapacita chaty je 12 míst (10 lůžek + 2 místa na rozkládacím gauči). Chata je vhodná jak k rekreaci, tak pro různé krátkodobé „akce“ – oslavy, firemní večírky atd.
    Za našeho dětství stačilo mít na chalupě lavor a necky. S novou dobou však rostou nároky a koupelna na chatě už dávno není projevem marnivosti zhýčkaných měšťáků. Co když ale pro ni nenajdete místo?
    Venkovní koupelny známe spíš z tropických oblastí, jejich obliba ale postupně roste i v naší zeměpisné šířce. Jestliže chatu využíváte hlavně v letních měsících, kdy teplota vzduchu venkovní koupel dovoluje, je to rozhodně jednodušší řešení než složitá vnitřní rekonstrukce.


Zaostřeno na vany: proč se (ne)bát akrylátu

    Pokud hovoříme o kompletní venkovní koupelně s umyvadlem a vanou, i tato možnost se jeví jednodušeji než přestavba interiéru, kde musíte odvlhčit stěny a zajistit jejich izolaci. Nemusíte nic bourat ani kachlíkovat, jen přivedete teplou vodu tam, kam potřebujete. Klidně pod širé nebe nebo pergolu.
    Mnoho chalupářů využívá k rychlému umytí solární sprchu, popřípadě černý barel nebo černé trubky srolované do spirály, v nichž se voda ohřeje slunečním zářením. Pokud si takovou sprchu zahradíte, aby na vás nebylo vidět, vytvořili jste si malou, ale funkční venkovní koupelnu. Na rozdíl od zahradní sprchy využívané k osvěžení nebo opláchnutí po příchodu z bazénu "koupelna" slouží k řádnému umytí celého těla. Předpokládáme tedy, že v ní budete používat mýdlo a šampony. Kromě přívodu vody v tomto případě budete muset vyřešit i její odtok, aby se saponáty nevsakovaly do trávníku nebo do svodu dešťové vody, kterou zaléváte zahradu. Nejlepším řešením je vsakovací drenáž ze štěrku nebo žlab s odtokem do kanalizace.


Schodiště, vstup do pokoje č. 4

    Ve fotogalerii si můžete prohlédnout jedinečné nápady, jak to provést. Nabízí se možnost instalovat přívod vody přímo ze stěny chaty - vanu či sprchu jen umístíte z vnější strany. Luxusní venkovní koupelny přímo navazují na ložnice, a rozšiřují tak celkový interiér o jakousi místnost navíc na čerstvém vzduchu. Koupelna ale může stát i samostatně v jednoduchém zahradním domku nebo v odlehlé části pozemku.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00