Jak na věc


konec pořadu na tv relax vědmy radí

Přečetl jsem: Fredrik T. Olsson – Konec řetězce

    Ve Williamovi se proti jeho vůli probouzí zájem. Tohle je přesně jeho parketa. Kdysi to byla jeho práce, přesně ten typ výzvy, který má rád. Spojení matematiky a intuice. Snaží se projít to nekonečné množství nesrozumitelných informací, ale je toho neskutečně mnoho a on neví, odkud začít, zvlášť když netuší, proti čemu vlastně přesně stojí. Když už toho má dost a nemůže dál přemýšlet, přemluví hlídače, který ho má na starosti, že se potřebuje projít. Stejně se nedokáže dostat přes žádné zavřené dveře, nemá k nim kartu ani nezná kód. Hlídač ho tedy bez problémů pustí.
    Přesto tu je něco, co mě trochu zklamalo. Mám ráda Dana Browna. Jeho knihy jsou geniálně propracované a vždycky mě něčím překvapí. Jelikož jsem už četla všechny jeho knihy, postupně jsem získala představu o tom, že ten dobrý hrdina se vždycky nakonec ukáže jako špatný apod. Vím, že tohle můžu u Browna čekat. Když jsem ale četla Konec řetězce, asi v polovině knihy jsem si řekla, že kdybych to psala já konec by byl takový a takový. Měla jsem přesnou představu, jak by to mělo vypadat. A ono to tak opravdu skončilo. Abych pravdu řekla, celou dobu jsem čekala, že mě autor přeci jen překvapí, vymyslí něco, co by mě ohromilo a nenapadlo ani ve snu. To se bohužel nestalo. Neříkám, že je to špatně, protože i přes to kniha byla skvělá, ale bylo to pro mě malé zklamání.


KONEC ŘETĚZCE, románová prvotina Fredrika T. Olssona

    Za pochvalu stojí i to, že je děj i naproti své složitosti odvyprávěn zcela srozumitelně. I když se tedy námět točí okolo genetiky a kryptologie (dvou zdánlivě nesouvisejících věd, které se v Konci řetězce propojují), rozumíte všemu, co se odehrává. Na druhou stranu je však možné, že v prvních několika kapitolách budete zmateni z přebytečného množství informací a postav, které na vás autor vychrlí, takže je lepší nikam nepospíchat a nenechat se odradit.
    „Myslíte, že bych se měl bát?“ – ptá se William jednoho ze svých únosců. Obklopili jej maximálním pohodlím, museli vynaložit hodně úsilí, aby se na tom bezejmenném zámku, kam jej v bezvědomí přemístili, cítil podobně jako ve své vlastní pracovně.
    William se prochází po dlouhých chodbách zámku, míjí mnoho zamčených dveří, když tu narazí na jedny, které nejsou zakódované a svítí na nich zelená kontrolka. Dlouho se nerozmýšlí a projde jimi. V tomto momentě se poprvé setkává s Janine Charlottou Haynesovou, americkou badatelkou a doktorandkou na Amsterdamské univerzitě v oboru archeologie, expertkou na klínové písmo, která je zde taktéž držena proti své vůli.
    Začátek knihy může působit lehce zmateně, ale postupně si dáváte dohromady všechny dostupné/sdělené informace, až se vám před očima začne rýsovat celkový obraz a vy si začnete uvědomovat, jak geniální a originální příběh se vám to dostal do ruk.


Tajemství ukrytá na konci řetězce

    Postav je v knize tak akorát, na scénu přicházejí postupně, každá má dostatek prostoru a je dostatečně představena. Čtenář se tedy může s postavami pozvolna seznámit, zasadit si je do kontextu knihy a zorientovat se v nich. V Konci řetězce se mi tedy nestalo to, s čím se občas potýkám u některých severských detektivek, obsahujících spoustu postav se složitými jmény, kde mi půl knihy trvá se v nich zorientovat.
    „Konec řetězce“ má hloubku a rozhodně nejde o povrchní čtení. Příběh se vám zaryje pod kůži a zaručuji vám, že na něj budete myslet ještě několik dní potom, co knihu odložíte.
    Charakterizovat knihu Konec řetězce je pořádně těžká práce. Když čtete, napadá vás mnoho jednoduchých nálepek: je to severská detektivka? Je to mysteriózní krimithriller? Je to sci-fi? Nebo nakonec ani jedno z toho? Odpověď pro vás bohužel nemám, protože si sám nejsem jistý. Ale upřímně, zase tolik se tím netrápím, protože Konec řetězce je zaprvé a především výborná kniha.
    Jaká je souvislost mezi čísly a sumerskými obrázky? Kdo je tajná organizace? Proč lidé mizí beze stopy? - na tyto a mnoho dalších otázek si odpovíte, pokud sáhnete po tomto neodolatelném thrilleru.
    Není divu, že po látce rychle hmátl i Hollywood a připravuje filmové zpracování s názvem Chain of Events – producenti poznají kvalitu. A teď si mohou pošmáknout i čtenáři po celém světě – literární práva se prodala do 25 zemí…


Konec řetězce – Fredrik T. Olsson [RECENZE]

    Autor mě překvapil především stylem, který se liší od “klasického” severského psaní. Je tak nabité emocemi a dojmy, až jsem se musela ujistit, že opravdu čtu román Seveřana. Způsob, jakým na čtenáře hrne informace, je naprosto dokonalý. Nenechá vás vydechnout. A i když máte dojem, že víc už nesnesete, věřte, že vás dorazí.  Jeho styl je lehký, bez zbytečné slovní vaty. Zároveň ale nevynechává ty detaily, které dotváří atmosféru míst i samotného příběhu. Pohrál si také s jednotlivými postavami. Do hloubky propracované charaktery se vyvíjejí přímo před očima. Moc toho nenamluví, a přece řeknou mnoho.
    Myslíte si, že náš osud je dopředu určený a my sami máme jen minimální možnost ho změnit? Nebo je náš osud závislý jen a jen na nás samotných. Co byste si počali, kdybyste dopředu věděli, co se má stát? Jak byste se zachovali? Podobné úvahy vás určitě napadnou, pokud si přečtete knihuKonec řetězce Fredrika T.Olssena.
    Přiznám se, že nevěřím slepě v osud. Uznávám, některé věci nejdou ovlivnit a náhody se dějí. Přesto si myslím, že všichni máme jistou možnost volby a šanci svůj život změnit. Hlavní myšlenka knihy - že lidé mají něco jako boží záměr vytetovaný pod kůži a nemůžou s tím nic udělat, mě přesto zaujala. Připomnělo mi to, že se někdy se tolik snažíme utéct vlastnímu osudu, že nevidíme, jak se mu řítíme přímo do náruče.
    Jediný, kdo si uvědomí, že není něco v pořádku, je Williamova bývalá žena Christina, která rozjede pátrání na vlastní pěst. Jako novinářka si umí zjistit informace a dokáže víc než policie.


Recenze: Konec řetězce - Fredrik T. Olsson

    Autor si dokáže se čtenářem hrát. Když dojde k vyřešení nebo odhalení záhady, najednou je popis zdlouhavější a děj se zpomalí. Tím autor stupňuje napětí a dokáže udržet pozornost.
    Janine byla unesena už před několika měsíci. Její přítel, profesor Albert van Dijk, taktéž neuvěřil, že by ho opustila. I ona zmizela se všemi svými věcmi, ale navíc „si zabalila“ i věci po Albertově matce, které se nacházely ve stejné skříni.
    Zdá se Vám, že se vzrušená situace jedním rázem zklidnila? – zdání klame: William je z nemocnice unesen. Kromě Christiny to ale vůbec nikoho nepřekvapí. Vypadá to totiž, že odešel dobrovolně. Z domu je pryč jeho oblečení i věci, které souvisely s jeho dřívější prací. William zmizel. Christina jediná ví, že to celé nedává žádný smysl, protože to, co by si docela určitě vzal s sebou, to v opuštěném domě zůstalo.


Oběti ráje (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #4)

    Hlavním hrdinou příběhu je William Sandberg. Vyhořelý bývalý vojenský špion, špičkový kryptolog, který neunese svoje životní prohry a pokusí se hned na začátku knihy spáchat sebevraždu. Nutno podotknout že neúspěšně. Ze stockholmské nemocnice je ještě ten večer unesen. Probudí se na starém zámku, kam ho nechala převézt tajná mezinárodní organizace, aby jí pomohl rozluštit obsáhlý zašifrovaný text. Jeho bývalá manželka, novinářka Christina, se však s jeho zmizením, které má vypadat jako běžná změna bydliště, odmítá smířit a pátrá po něm na vlastní pěst.
    Nejsilnější je autor v popisech, proto by byl „Konec řetězce“ čtivý i v případě, že by neobsahoval jediný dialog. Určitým bonusem jsou filozofické otázky týkající se lidského bytí a smyslu života. Olsson vám nic nevnucuje, ale nechá vás, abyste si poradili sami. Nic tu není striktní, hodně věcí je v náznacích, a i když se tu koketuje s Bohem, přírodou nebo mimozemskou civilizací, interpretace záleží jen na vás.
    Téma příběhu pro mne bylo, ze začátku, docela složité. DNA, virus, klínové písmo, geny, matematické vzorce. Chvilku mi trvalo, než jsem všechno pobrala. Párkrát jsem musela dokonce knihu odložit a vrátit se k ní až po nějaké době, protože jsem stále pořádně nepochopila, o co jde, a bála jsem se, že stránky budou ubíhat a mi něco uteče.
    „Neuvěřitelně dramatický děj, který vás strhne po přečtení prvních stránek a ve stejném tempu pokračuje až do konce. Mimořádně silný thriller, který bude pravděpodobně příštím švédským bestsellerem.“ – Torkel Lindquist, BTJ


Recenze: Fredrik T. Olsson - Konec řetězce

    Severského autora poznáte hned – strohé vyjadřování, emoce žádné a přitom jich je celý pytel a zápletka, která svou brutalitou a promyšleností vyráží dech. Románová prvotina Fredrika T. Olssona je výjimkou potvrzující pravidlo. Strhující děj, nervy drásající emoce a příběh, po kterém by mohl skočit i Hollywood. A to chtěl být původně herec…
    Konec řetězce je postaven na několika dějových liniích, které se postupně proplétají, až se nakonec spojí v jedno finále. To nakonec dopadlo tak, jak už jsem asi od dvou třetin knihy tušil. Čímž rozhodně nechci říci, že by to bylo špatně. Osobně to nevnímám jako nedostatek, ale spíš jako autorovu pečlivost a respektování v knize nastavené logiky.
    V příběhu se navíc ze začátku cítíte jako samotné hlavní postavy – přímo před očima vám roste obří záhada a vy se pomalu ale jistě dostáváte k jejímu řešení. Především v první polovině knihy autor sází jeden zvrat za druhým, takže někdy ani nemáte čas se vzpamatovat. Nutno dodat, že to nejsou žádné prostoduché, laciné kotrmelce, ale zápletky, které vás donutí přemýšlet a které naznačují, že se v příběhu odehrává něco opravdu závažného.


Konec řetězce (Fredrik T. Olsson)

    Autor Frederik T. Olsen je výborný vypravěč. Vytváří rostoucí vnější i vnitřní napětí, dovede připravit stále nová překvapení. Tento román je poutavý hlavně myšlenkou o neléčitelné chorobě obsažené v DNA lidí, kdy se hlavní hrdina stal pouze kolečkem v soukolí událostí. Díky svým schopnostem řeší zašifrované informace skryté komplikovaným klíčem. Zápletka vyústí v nejlepší možné řešení. Román je napínavý, není rozvláčný, dobře se čte. Chce-li se člověk bavit u knihy, vybral si tu pravou. Moc se mi to líbilo, jistě si přečtu další jeho knihu.
    Napínavý román, který kromě kriminální zápletky přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.
    Knížka se mi velice líbila, od začátku je napínavá, vtáhne čtenáře do děje a nutí ho představovat si prostředí, ve kterém se odehrává, tedy prostředí starého zámku. Člověk má chvílemi pocit, že je tam s hlavnímu hrdiny a řeší s nimi jejich problémy. Jednoznačně mohu všem doporučit, ač patřím hlavně mezi fandy severských detektivek, i tuto knihu jsem přečetla jedním dechem a byla to pro mě příjemná změna.
    Čas se krátí. William musí spojit svoje síly s Janine a společně se pokusit rozlousknout děsivé tajemství a zachránit tak osud celého lidstva. Podaří se jim včas zastavit hrozící katastrofu? Jakou roli zde hraje lidská DNA a smrtící virus novodobého moru?A co Christina a Albert, budou schopni najít své milované? Je to spousta otázek, na které třeba naleznete odpovědi uvnitř ;)


Fredrik T. Olsson: Konec řetězce

    Lidstvo stojí na pokraji katastrofy. Pár zasvěcených jedinců ví, že budoucnost lidstva je neradostná, a rozhodnou se, že se to pokusí změnit. Všechno tomu podřídí, nezáleží na ničem jiném, jen na vyřešení záhady. Co je víc, pohodlí, svoboda a život několika jednotlivců, nebo prospěch celého lidstva? Co všechno jsme ochotní obětovat v zájmu celku?
    Konec řetězce doporučuji v podstatě naprosto všem, ale hlavně těm, kteří milují tajemstvím obestřené, napínavé thrillery, katastrofické příběhy s hrozícím koncem světa, smrtícím virem, tajnými organizacemi a agenty, inteligentními vědci či různými konspiračními teoriemi a spiknutími.
    Do děje jsou zapojeny tajné organizace, které mají téměř neomezenou moc. Do celého spiknutí je zatažena i armáda, děj se odehrává na tajné základně, kde jsou k dispozici moderní přístroje. Ke čtenáři se dostává mnoho informací a jen on sám si musí vytvářet jednotlivé teorie, které jsou více či méně shodné s autorem. Nic není jasné, většinou informace dostáváme jen pomocí náznaků. Je v pozadí mimozemská civilizace, Bůh, nebo jde o dílo přírody?
    Tajná organizace, vražedný virus a tajemství ukryté v našem DNA. Vstupte do světa, kde se nic neděje náhodou a staňte se součástí vražedného mechanismu, který se nedá zastavit. Svět se řítí do záhuby a vy společně s ním...


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00