Jak na věc


konec pořadu na tv relax vědmy radí

Konec řetězce (Fredrik T. Olsson)

    Christina Sandbergová se vyjádřila stručně. Mobilním telefonem přejela celou pracovnu, do detailu zdokumentovala každý kout, a teď ukazovala fotky policistům, vnutila jim svou vizitku a bez sebemenšího náznaku pochyb v hlase objasnila, co to znamená. A než se kdokoli z nich zmohl na slovo protestu nebo nějakou otázku, podala trestní oznámení a spěšně z bytu odešla.
    Konec řetězce suverénně šlape na paty nejlepším knihám svého žánru. Olsson si vyhrál s motivem, literární hodnotou i rozsahem. I při bezmála šesti stech stránkách nesklouzává k nudě a šedi, či suchopárným popisům jen pro naplnění ambiciózní délky. Propletení zdánlivě nesouvisejících dějových linek má perfektně zvládnuté, logika nepokulhává a rozuzlení postupně krystalizuje čtenáři přímo před očima. Možná ne všechny teorie mají reálný základ, možná autor místy trochu přestřelil, ale jedno je jisté. Je skvělým vypravěčem, jehož schopnost kombinovat budete napjatě sledovat a rozhodně ve vás nejednou nepříjemně hrkne, jakmile se při čtení začnete drbat všude možně (však pochopíte proč).
    Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální záplatky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.


Tajemství ukrytá na konci řetězce

    William již dlouho nebyl šťastný. Zcela ho zlomilo ztroskotané manželství a nešťastný osud jeho dcery. Teď má však možnost přivolat všechny ty pocity, které zažíval pouze při řešení složitých šifer a kódů zpět. Navíc jde o kód zašifrovaný v lidské DNA, tedy něco, co ještě nikdy ve svém životě neviděl a jako každého správného vědce ho podobné rarity fascinují. Musí se však vyrovnat s tím, že na jeho práci možná závisí osud celého lidstva. Unese tuto zodpovědnost? Janine je ještě mladá, ale její znalosti jsou hluboké a inteligencí si nezadá s největšími žijícími génii světa. S Williamem tvoří dynamické duo, a i když je jejich spolupráce nevyhnutelná, organizaci se moc nelíbí, když spolu komunikují bez jejich dozoru. Oba za sebou zanechali své bližní, kteří nevěří, že zmizení Williama a Janine z povrchu zemského je náhoda a rozhodnou se po nich pátrat na vlastní pěst. Mají však naději na opětovné shledání?
    "Všechno bylo pryč," řekla nakonec. "Vzal si s sebou počítače, oblečení, dokonce kartáček na zuby. Všechno."Tázavě se na ni podíval. No a co?Vzala mobil a nalistovala v něm fotku. Byla z Williamova pokoje, jedna z těch, které vyfotila ten den odpoledne. Pohybem prstů po displeji přiblížila jednu stěnu.Celou plochu pokrývaly rámečky, od nízké komody až po lištu, kde končila tapeta a začínal štuk. A rámečky byly plné fotek. Na všech byl stejný obličej, mladá dívka v různých situacích: smějící se do foťáku, někde naaranžovaný portrét, někde momentka. "Kdo to je?" zeptal se."Sara," odpověděla. "Byla to naše dcera."Zaregistroval její tón. Byla. Nic neříkal."Kdyby si balil sám, fotky by tam nezůstaly."


Recenze: Konec řetězce - Fredrik T. Olsson

    Avšak ve třetině jsem začala cítit pevnou půdu pod nohama a příběh nabíral obrátky. Po první katastrofě (co tím myslím, se dozvíte až v knize) už byl děj tak strhující, že mi žádné kódy a vzorce nevadily, naopak jsem měla pocit, že tam sedím s hlavními hrdiny a snažím se jim pomoct najít řešení, které všem pomůže. Hrdinové byly velmi sympatičtí, sečtělí a hlavně, měli všech pět koleček. Dokázali najít takové východiska, které přišly naprosto logické.
    Na zmizelé nešťastníky však nikdo nezapomněl a jejich blízcí se za každou cenu snaží zjistit, co se s nimi stalo a jak je najít. Že to nebude snadný úkol, zjistí ve chvíli, kdy je na každém kroku sleduje černé Audi. A to je teprve začátek. Nikdo nic neví, vše vypadá věrohodně a strach se rozsévá do každé jejich buňky. O to větší je ale jejich odhodlání přijít tomu na kloub. Několik dějových linek se nakonec protne a sled náhodných i pečlivě naplánovaných událostí převrátí život vzhůru nohama nejednomu z nich. A kdyby jen jim.
    Příběh má všechny prvky klasických katastrofických trháků. Malá skupinka lidí má znalosti, které dokáží zvrátit osud lidstva. Některé teorie mi sice přišly lehce přitažené za vlasy (proč zrovna sumerština, proč zrovna klínové písmo), ale při troše dobré vůle by se dalo říct, že jisté reálné základy by se našly.


KONEC ŘETĚZCE, románová prvotina Fredrika T. Olssona

    Není divu, že po látce rychle hmátl i Hollywood a připravuje filmové zpracování s názvem Chain of Events – producenti poznají kvalitu. A teď si mohou pošmáknout i čtenáři po celém světě – literární práva se prodala do 25 zemí…
    V příběhu se navíc ze začátku cítíte jako samotné hlavní postavy – přímo před očima vám roste obří záhada a vy se pomalu ale jistě dostáváte k jejímu řešení. Především v první polovině knihy autor sází jeden zvrat za druhým, takže někdy ani nemáte čas se vzpamatovat. Nutno dodat, že to nejsou žádné prostoduché, laciné kotrmelce, ale zápletky, které vás donutí přemýšlet a které naznačují, že se v příběhu odehrává něco opravdu závažného.


Recenze: Fredrik T. Olsson - Konec řetězce

    Konec řetězce je prvotinou filmového režiséra Fredrika T.Olssona a musím říct: Klobouk dolů. Kniha je napsaná opravdu velmi poutavě, už od první stránky vás naprosto vtáhne do děje. Všechny vaše povinnosti najednou zůstanou v pozadí. Uvařit oběd už nebude důležité, protože vy se ocitnete společně s hlavními hrdiny tak blízko zkázy lidstva, že blíž už to ani nejde. Za každou cenu se budete snažit rozluštit kód a zachránit svět. Kniha je napsaná opravdu skvěle, všechno, co se děje vidíte před sebou. Jako byste byli v kině a celý děj se vám promítal na plátně. Určitě to bude tím, že autor režíruje filmy a u této práce si musí přesně představit, jak každá scéna bude vypadat. A takhle to je i v knize. Přesně víte, kde kdo je, jak to tam vypadá.
    Kniha dělá čest slávě a pověsti severského spisovatelského umu. Děj je psán svižným tempem a čtenář tak velmi intenzivně prožívá každou větu, každý odstavec. Napětí střídá nonšalantně popsané chvilky "oddechu", ale i tak se kniha nedá téměř odložit. Konec řetězce se tak stává víc než slibným začátkem nového fenoménu s názvem: Fredrik T. Olson. Thriller pro náročné čtenáře i ty, kteří tomuto žánru příliš neholdují.
    Hlavním hrdinou příběhu je William Sandberg. Vyhořelý bývalý vojenský špion, špičkový kryptolog, který neunese svoje životní prohry a pokusí se hned na začátku knihy spáchat sebevraždu. Nutno podotknout že neúspěšně. Ze stockholmské nemocnice je ještě ten večer unesen. Probudí se na starém zámku, kam ho nechala převézt tajná mezinárodní organizace, aby jí pomohl rozluštit obsáhlý zašifrovaný text. Jeho bývalá manželka, novinářka Christina, se však s jeho zmizením, které má vypadat jako běžná změna bydliště, odmítá smířit a pátrá po něm na vlastní pěst.


Oběti ráje (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #4)

    Lidstvo stojí na pokraji katastrofy. Pár zasvěcených jedinců ví, že budoucnost lidstva je neradostná, a rozhodnou se, že se to pokusí změnit. Všechno tomu podřídí, nezáleží na ničem jiném, jen na vyřešení záhady. Co je víc, pohodlí, svoboda a život několika jednotlivců, nebo prospěch celého lidstva? Co všechno jsme ochotní obětovat v zájmu celku?
    Jak už je jasné z těchto dvou odstavců, mám z knihy rozporuplné pocity. Na začátku jsem měla strach, že to bude jedna z mála knih, které nedočtu a po dočtení jsem ráda, že jsem to s ní nevzdala. I když místy byla nudná, protože mi přišlo, že autor používá moc „omáčky“ kolem a kolem a tím pádem trochu stagnuje děj. Vůbec by nevadilo, kdyby kniha měla o 100 stránek méně, ba naopak, byl by to přínos pro příběh, protože by byl mnohem strhující a jistě, více záživnější.


Přečetl jsem: Fredrik T. Olsson – Konec řetězce

    Olsson zabrousil do politiky, špionáže, a jak to v podobných příbězích bývá, angažovat se bude i armáda. William se při svém nedobrovolném pobytu na hradě setkává s Janine, specialistkou na klínové písmo používané Sumery. William a Janine společně plní zadaný úkol a ani jeden z nich netuší, že lidstvu hrozí katastrofa. „Konec řetězce“ připomíná sci-fi thrillery o konci světa, ale bylo by chybou autora jakkoliv podceňovat. Jeho příběh se vám nepodbízí, není líbivý a nenajdete v něm téměř žádné klišé. Hoďte za hlavu všechna schémata žánru, protože jestli Olsson něco umí, tak překvapit.
    Leo je mladý stážista v redakci internetového časopisu, kterému šéfuje Christina. Leo ji obdivuje a zároveň je mu jí líto. Souhlasí proto s úkolem prověřit podivné zmizení jejího manžela. Studiem archivních novinových zpráv Leo zachytí zajímavý signál: před časem se z Amsterodamu náhle a nečekaně ztratila jistá vědecká pracovnice, s ní také veškeré materiály, kterými se zabývala.
    Dějová zápletka mi nedala oddychnout a doslova jsem se sžil s hlavním hrdinou. Uvěřitelné popisy krize a méněcennosti při nedostatku velkých cílů jako by vycházela ze zkušenosti autora. Pořád je to o tom jediném, mít velké cíle.


Konec řetězce – Fredrik T. Olsson [RECENZE]

    Hlavním hrdinou je William Sandberg, bývalý vojenský specialista na šifry. William je z ranku severských hrdinů, což se projevuje trápením s ex manželkou, pesimismem a sebevražednými sklony. Naštěstí mu autor neposkytl prostor k sebelítosti, ale hned v první kapitole ho vrhl do dobrodružství, ve kterém půjde o přežití lidstva. William se proti své vůli ocitne v tajemném hradě v Alpách, kde má za úkol vyluštit tisíc let starou zprávu, kterou mají lidé zakódovanou ve své DNA.
    Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak vám tuto knihu přiblížit. Co napsat, jak to napsat, hlavně aby to mělo hlavu a patu. A to je právě to, co vám nemůžu zaručit. Jak jsem zvyklá u nakladatelství Kniha Zlín, tak vím, že jejich knihy nejsou jednoduché, je zapotřebí trochu té inteligence, aby si člověk užil knihu, ale já měla pocit, že jsem tentokrát přestřelila. Což se, doufám, nepotvrdilo. Takže…
    Každý z nás si určitě někdy položil otázku, co ho v tom jeho malicherném a titěrném žití čeká. Najdu toho pravého/pravou? Dostanu se na vysokou školu? Kolik budu mít dětí? Vyhraji ve sportce? Dožiji se vysokého věku? Někdo věří, že naše budoucnost, náš osud, byl napsán dávno před tím, než jsme se narodili a že to, co se má stát neovlivníme, i kdyby jsme se tomu jakkoli snažili uniknout. Uvažujme ale víc globálně. Co byste dělali, kdyby vám někdo řekl, že našel zaručený klíč k rozlousknutí budoucnosti lidstva. A že ta budoucnost není nikterak růžová. Měli byste ho za blázna?


Fredrik T. Olsson: Konec řetězce

    Janine byla unesena už před několika měsíci. Její přítel, profesor Albert van Dijk, taktéž neuvěřil, že by ho opustila. I ona zmizela se všemi svými věcmi, ale navíc „si zabalila“ i věci po Albertově matce, které se nacházely ve stejné skříni.
    Postupně se zápletka zvrhla naprosto nečekaným směrem a z původně konspiračního thrilleru volně přešla v katastrofický scénář, jen ten dramatický náboj zůstal pořád stejný. Jako by si k jednomu stolu sedli Dan Brown, A. G. Riddle a Robert Ludlum a v nějakém horečném brainstormingu házeli nápady jeden přes druhého, až vzniklo tohle. Je až těžké uvěřit, že Konec řetězce napsal „nějakej chlápek ze Švédska“ a ne James Rollins nebo jiný slavný autor strhujících bestsellerů, protože se jim naprosto vyrovná – jak zápletkou a rozmachem, tak i dynamikou a výbušným finišem.
    Několika vrstevnatý příběh, který vezme dech každému, kdo mu to dovolí. A věřte, že dovolíte. Od první stránky vás chytne a nepustí. Skvěle dávkované napětí, perfektně rozehrané dějové linky, které se postupně propojují a ukazují zápletku v celé své děsivé kráse.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00