Jak na věc


komáří vížka nadmořská výška

Historie lanové dráhy Komáří Vížka

    Lanovka vede z města Krupky u Teplic. Zaparkovat lze na parkovišti u železniční stanice Krupka - Bohosudov zastávka. Lanovka je dlouhá cca 2,4 km a doba jízdy je 15 minut. Převýšení stanic je 482 metrů. Lanovku mohou využít i cyklisté. Na rozcestníku lze vybrat jednu z tras a po vyznačených cestách sejít zpět do města Krupky. Je zde i příhraniční naučná horská stezka. Pokud půjdete po žluté, tak cestou narazíte na cínový důl Starý Martin, který si můžete prohlédnout.
     Pod Komáří vížkou je možné navštívit kapli sv. Wolfganga, kde je průvodce, který zájemcům vyloží historii dobývání cínu a doporučí další pamětihodnosti a tipy na výlet. V kapličce je instalována výstava fotografií „Pohraničí objektivem Jana Watzka“. Kaple sv. Wolfganga Tel.: 417 803 131, květen až říjen – Pá : 14.00 – 17.30, So, Ne : 10.30 – 17.30


Rozhledna a lanovka Komáří Vížka

    Rozhledna Komáří Vížka se nachází na hoře Komáří hůrka, severně od Krupky a je nejstarší rozhlednou Krušných hor. Pochází z roku 1857, kdy ji nechal postavit milovník rozhleden kníže Clary Aldringen. Rozhledna poskytovala nádherný výhled po celá desetiletí až do 90. let 20. století. Tehdy ji totiž nechali noví majitelé kompletně zrekonstruovat. Tato rekonstrukce však nepřinesla pro turisty nic dobrého, protože vyhlídková okna rozhledny byla zazděna. Tento stav bohužel trvá dodnes. Avšak nezoufejte nádherný výhled je možný i z okolí rozhledny. Za jasného počasí a dobré viditelnosti lze z terasy dohlédnout až na vrcholky Krkonoš a jako na dlani zde spatříte České středohoří. Autem se dá dojet téměř až na vrchol. Když pojedete z Krupky na Fojtovice, dlouhé serpentiny vás po 6 kilometrech jízdy dovedou na parkoviště, které se nachází 200 metrů od rozhledny. K ní je však vjezd zakázán, a proto musíte zbylý úsek urazit po asfaltce pěšky. Okolím „Komárky“ vedou turistické trasy a cyklostezky
    Nejdelší sedačková lanová dráha u nás. Komáří Vížka je horský hotel a restaurace. Z nadmořské výšky 808 m.n.m je nádherný výhled na město Teplice a okolí.
    Město Krupka se nachází přibližně 5 km severně od Teplic na úpatí Krušných hor. Rozloha katastrálního území Krupky je 4 687 ha se značnými výškovými rozdíly. Centrum města (Bohosudov) leží v nadmořské výšce 262 m n.m. Nejníže položenou částí je rybník Kateřina poblíž Soběchleb v nadmořské výšce menší než 200 m n.m. Nejvýš položeným místem je vrchol Komáří vížka (někdy Komáří hůrka) v nadmořské výšce 807 m n.m., na který vede trasa sedačkové lanovky.


Bohosudov-Komáří vížka - lanová dráha

    Prohlídková štola "Starý Martin" je jedno z nejvýznamnějších starých důlních děl krupského revíru. Otvírá severozápadní část žíly Lukáš, která v historických dobách náležela mezi nejdůležitější rudní žíly celého krupského revíru. Žíla Lukáš patří k mnoha mnoha plochým rudním žílám, uloženým v rulách krupského důlního revíru. Tyto žíly byly v historických dobách předmětem intenzivní těžby cínové rudy. Žíla Lukáš však měla vyjímečný charakter. Její směrná délka je kolem 2 km a jedná se tedy o nejdelší cínovou rudní žílu v České republice a střední Evropě. Žíla Lukáš má ve většině svého průběhu větší mocnost, průměrně 15 - 20 cm. Bohaté zrudnění reprezentované kassiteritem dosahuje v některých úsecích až několik % cínu a je prakticky bez podílu nežádoucích sirníků, především arsenu. Bohatý úsek žíly Lukáš byl v nejstarších dobách těžen od jejího výchozu na den a posléze pak množstvím jam různých hloubek.V dolovém poli štoly Martin je žíla uložena 60-80 m pod povrchem terénu.
    K přiblížení těžby slouží i expozice důlní techniky, která je prezentována návštěvníkům na prostranství za silnicí a před štolou. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si z blízka zajímavé důlní stroje, které byly používány především pro práci v podzemí. V letním období doporučujeme teplé oblečení. Ve štole je teplota vzduchu 8°C. Informace : Tel.: 417 822 154, 724 260 711


Ski areál Komáří vížka: Turistický průvodce - tipy na výlety, turistika, nejlepší restaurace

    Dnešní město převzalo název starého hornického města, které dnes tvoří jednu z jeho několika částí. Město vzniklo postupným splynutím několika obcí a osad v jeden celek. Ty dnes tvoří jednotlivé městské části. Jsou to: Krupka, Vrchoslav, Bohosudov, Maršov, Nové Modlany a Unčín. Mimo vlastní Krupku leží Soběchleby (204 m n.m.) a horské obce Horní Krupka, Fojtovice (německy Voitsdorf) a dnes již zaniklé Habartice a Mohelnice na hřebenech Krušných hor (všechny asi 750 m n.m.). Centrum města (náměstí, úřady, banky) se nachází v Bohosudově. Bohosudovská bazilika je rovněž významným poutním místem. Obce byly v jeden celek sloučeny v roce 1961. Soběchleby byly ke Krupce připojeny v roce 1980.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00