Jak na věc


klášterní kostel uherský brod

Foto restaurace Klášterní taverna u Benediktinů Rajhrad Brno a okolí

    Vlastní sklep si klášter vybudoval mnohem později v letech 1691 – 92 za probošta Placida Novotného, nachází se v dnešní Štefánikově ulici. K němu bylo v roce 1720 dostavěno i předsklepí přebudované v roce 1774 v barokním slohu na „presshaus a lusthaus“ – lisovnu a besídku. Tato přestavba kopírovala pavilony na klášterní prelatuře navržené věhlasným barokním architektem Janem Blažejem Santinim-Aichlem. Stavba však během let zchátrala a tak byla v roce 1934 snesena její střední část a v roce 1960 byla postavena v nynější podobě.
    První zmínka o sklepě se váže k roku 1554, kdy je připomínán sklep v rathauze – tedy na radnici. Byl součástí klášterní hospody a je považován za jeden z nejstarších rajhradských klášterních sklepů, dochoval se dodnes na č. 48.
    Staré jsou také sklepy u bývalých klášterních dvorů v Rajhradě, u svobodných dvorů Těšovského (ve východní části dnešní sladovny) a Paleckého (východně od domu pod dnešní Tovární ulicí). Starý sklep se nacházel pod bývalou klášterní kovárnou (dnes č. 49) a na náměstí býval ještě tzv. panský sklep, zbořený v roce 1774. V první polovině 19. století byl v Rajhradě postaven další sklep. Jeho stavitelem byl v roce 1827 Josef Klein, majitel Halouzkova gruntu v dnešní Tovární ulici a úspěšný a houževnatý podnikatel. Po jeho smrti jeho koupili sklep rajhradští benediktini. Oba sklepy pak byly spojeny v jeden celek.


restaurace Klášterní Taverna u Benediktinů restaurace Rajhrad

    Nedaleko Pražského hradu najdete místo pivním labužníkům zaslíbené. Mimo pivních speciálů podáváme prvotřídní pokrmy a nasávat můžete i jedinečnou atmosférou Strahovského kláštera, který byl založen v roce 1143 králem Vladislavem II. První zmínky o pivovaru pocházejí z přelomu 13. a 14. století. O stavbě nového pivovaru, stojícího na místě dnešní restaurace, rozhodl tehdejší opat Kašpar Questenberg v roce 1629. V roce 1907 byl však pivovar zrušen a objekty byly využívány pouze jako hospodářská stavení. Pivovar byl obnoven znovu až v roce 2000 při rozsáhlé a náročné rekonstrukci celého objektu.
    Klášterní pivovar Strahov vám nabízí své služby, mezi kterými kromě posezení ve stylových prostorech restaurací naleznete prohlídky mini pivovaru, ochutnávky piva, zajištění společenských akcí.
    Současná podoba Klášterního pivovaru Strahov nabízí hostům kapacitu 230 míst ve třech osobitých prostorech a to ve vlastním pivovaru a ve dvoupatrové restauraci Sv. Norbert, v letních měsících otevíráme pro své hosty zahrádku na pivovarském dvoře s kapacitou cca 80 míst.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00