Jak na věc


kde hrál ondřej havelka a melody makers koncerty

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

     Nyní již k samotnému koncertu. Před jeho zahájením hrál pan Havelka spolu s několika hudebníky dole ve foyeru divadla. Odtud také pocházejí tyto fotky. Foto 483-486 Ač to bylo jen improvizované vystoupení, mělo to štávu a Ondřej Havelka své posluchače upozornil na skutečnost, že teď hrál ty nejlepší věci ze svého repertoáru, tudíž, že už můžeme jít všichni domů, protože během samotného koncertu už nic lepšího neuslyšíme. Nicméně návštěvníci si toto doporučení k srdci nevzali a všichni setrvali až do opravdového konce koncertu. Bohužel nebyl k dispozici žádný tištěný program (to pokládám za mínus na jinak celkem podařeném vystoupení), ta


Norah Jones: Live At Ronnie Scott’s

    Stavbu doplňuje i zahrada s krytým altánem, v letním období využívaná pro potřeby kavárny, večer i s živou hudbou. Kromě již zmíněného divadelního sálu, který tedy zabírá část přízemí a 1. patra, se v patře ještě nachází menší Přednáškový sál a několik salónků (Červený, Modrý, Zelený - pojmenovaných podle převládajících barev jejich vnitřního zařízení a výzdoby), dříve využívaných pouze pro spolkovou činnost, dnes zejména k pronájmu při různých příležitostech. Stavba je to stále krásná i dnes, ovšem její vnitřní zařízení a výzdoba už tolik štestí neměly. První
    Ježkova hudba zde bude ovšem znít pouze ze dvou třetin. O další se postará ukázka z americké jazzové provenience. Ježek totiž měl rád i hudbu amerických autorů např.Duka Ellingtona či Georgie Gershwina.
    Vzhledem k tomu, že náš divadelní sál se nachází v budově Národního domu, dovolím si ještě malou odbočku k tomuto našemu secesnímu skvostu.
    Na počest ke 100. výročí narození Voskovce a Wericha v loňském roce, vyrazila jeho dnes již 11 letá kapela na turné s pořadem Rozvrkočení. Pořad je věnován tvorbě osvobozeného divadla, tedy písním W+V+J jejímž je Havelka velikým fanouškem.


Ondřej Havelka a jeho Melody Makers - Národní dům Prostějov

    Ještě než založil Melody Makers hrál Havelka v kapele Pavla Klikara Originální synkopický orchestr. Své oblíbené hudbě se věnuje už od studentských let. Před lety brával lekce stepu u amerického choreografa Franka Towena. Dál pokračoval samostudiem a výsledek svého umu předvádí při svých hudebních vystoupeních. Tanec je jeho další uměleckou disciplínou.
     Na úplný závěr pak Ondřej Havelka dostal kytku - již vánočně pojatou vazbu, kterou si pozorně prohlédl a pak k ní poznamenal, že je to poněkud zvláštní kytka, protože mu připomíná skateboard. Foto 501-503
    Jubilejní koncert Ondřeje Havelky, který v těchto dnech oslavuje své 65. narozeniny (2016). V pražské Lucerně účinkují jeho orchestr Melody Makers, V. Dyk, M. Žbirka, V. Gondolánová, V. Havelka a R. Havelková. Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka


Doors: Live At The Isle Of Wight

     Byla jsem spokojená, stejně jako moje dcera, která koncert Ondřeje Havelky nyní viděla úplně poprvé. Já jsem však vystoupení tohoto umělce navštívila již před nějakými deseti či patnácti lety, takže můžu srovnávat. A právě toto srovnání už nedopadá tak dobře. Jednoduše řečeno stav a výnosnost naší ekonomiky se krásně odráží i v kultuře. Ondřej Havelka sice odvedl i dnes naprosto perfektní, profesionální a zároveň vtipný výkon, ale nelze si nevšimnout, že před těmi lety měl jeho orchestr poněkud více členů, nyní se smrskl na celkem 14 hudebníků, což je pak poznat na celkovém zvuku. Tehdy také dovezl na vystoupení různé hosty, např. Sestr
    Český režisér, herec, zpěvák, tanečník a scenárista Ondřej Havelka se narodil 10. října 1954 v Praze. Jako všestranný umělec je frontmanem orchestru Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, zaměřeného na autentickou interpretaci historického jazzu a swingu meziválečného období 20. století. Při produkcích se svým orchestrem si pohrává s rolí klasického swingového entertainera se všemi typickými atributy této profese: zpěv, mluvené slovo, tanec, step.
    Nakonec bude zastoupen i v pořadu Rozvrkočení a to jak v osobě Ondřeje Havelky, tak v podání českého stepařského tria Wings. Pořad je kromě pokud možno autentických aranžmá hudby osvobozeného divadla, plný mimo hudebních gagů. Nakonec jedná se přeci o divadelní hudbu. Sám kapelník zatančí s dalšími dvěma kolegy v kousku Tři strážníci.


The Killers - koncert z Royal Albert Hall

     Pokud se mám osobně vyjádřit k úrovni a kvalitě celého koncertu, musím říci, že se mi líbil. Jak výkon Ondřeje Havelky i ostatních, tak i výběr repertoáru, ve kterém se střídaly písně ryze americké a s těmi českými. I když české byly většinou jen jazykem, velmi často se jednalo o převzaté německé šlágry té doby.
    Uslyšíte ho v reklamě na čokoládu, naučíte se od něj golf v televizním kursu, uvidíte ho ve spoustě filmů a seriálů (za všechny si nelze nevzpomenout na Saturnina ), ale hlavně si jej vybavíte jako toho člověka, podivína, který se obléká ve stylu první republiky, zpívá swing a jazz a snaží se aby to vypadalo a znělo jako za starých časů..


Nick Cave and the Bad Seeds - koncert v Londýně

    Národní dům byl postaven v letech 1905 -1907. Tehdy městu chyběl důstojný stánek pro spolkovou, kulturní a společenskou činnost. Proto vzniklo Družstvo pro postavení spolkového domu, jehož zakládajícími členy mimo jiných byli i František Kovářík (podnikatel a majitel továrny na zemědělské stroje) a manželé Vojáčkovi (p. Vojáček - lékárník a později starosta města). Tito věnovali na stavbu Národního domu i nemalé finanční prostředky. Architektem celé stavby byl zvolen Jan Kotěra, který si i sám vybral pozemek pro stavbu. Základní kámen byl tedy položen 24. 5. 1905 a stylem stavby i vnitřního zařízení se stala secese. Tehdy to byl tak trochu krok do neznáma, protože secese jako uměle
    Při rekonstrukci Národního domu se podařilo ve starých záznamech a archivech najít přesný technický popis a nákres těchto kandelábrů, které pak byly stejně tak znovu vyrobeny. Udělalo se toho tedy dost, ale mnohé ještě zbývá. Ve vstupní hale divadlo např. stále stojí socha Olbrama Zoubka, která je sice pěkná, ale sem, do původního interiéru, nepatří. V divadelním sále byla na stropě ještě další svítidla (možno vidět na dobových fotografiích), která dodnes chybí apod. I když se tedy již mnohé udělalo a podařilo, spousta toho ještě na úpravy čeká. Pro zájemce o podrobnější výklad a fotografie uvádím odkazy:


Shadde Yadda s Dájou Šimíčkovou

    Koncert měl podtitul “Písně krásné až k nesnešení.” A jak sám pan Havelka řekl, “budou sem spadat dvě kategorie písní - ty, které jsou dokonalé svým hudebním nápadem, aranžmá i nahráním a pak ty, jejichž přiblblost je tak ozbrojující, že člověk podlehne jejich kouzlu, i když se tomu rozum zpěčuje. Každopádně poslech obojích skladeb nám způsobuje nesnesitelnou radost a neovladatelnou euforii.”
    Vrcholem koncertní sezony k 20. výročí existence ansámblu byly dva galakoncerty v pražské Lucerně 6. a 7. 12. 2015, kde se na pódiu kromě Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers představili také bývalí členové bandu a řada hostů – Sestry Havelkovy, Věra Gondolánová, Rozálie Havelková, ale také další spříznění sólisté Vojta Dyk, Miro Žbirka a Vojta Havelka. Repertoár koncertu představil mimo jiné 15 nových skladeb a zbytek doplnily „hity“, které si posluchači za ta léta velice oblíbili – Děkuji, bylo to krásné..., Bílé mraky, Beat Me, Daddy, Bugatti step a další.


Vypsaná fixa v Lucerna Music Baru

    Titul jubilejního koncertu ve vyprodané pražské Lucerně „Nás to tady furt baví“ je odvozen z protikladného názvu úvodní písně textaře J. Mottla a skladatele J. Šímy „Mě to tady nebaví“, kterou zpívali a hráli Ondřej Havelka a jeho Melody Makers při svém prvním účinkování. V roce 2015 vstoupili do dvacáté sezony svého působení na české hudební scéně. Důvod k oslavě netkvěl pouze v kulatém výročí, ale především v radostném a snad i hrdém konstatování, že kvalita ansámblu stále roste. Zvláště poslední roky, kdy se stal kapelníkem Juraj Bartoš, fenomenální trumpetista světového formátu, podává orchestr výkony, díky nimž ho znalci historického jazzu označili za nejlepší band svého druhu na světě.
    A přímo v divadelním sále večer co večer znovu září dva secesní osvětlovací kandelábry.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00