Jak na věc


karel šíp všechnopárty osmany laffita oblečení

Karel Kryl — Lidé — Česká televize

    Až s příchodem Sametové revoluce se Československo s majitelem charakteristického hlubokého hlasu opět setkalo tváří v tvář. Po čtyřech letech, které trávil střídavě v Praze a v Mnichově, zasažen infarktem předčasně zemřel 3. března 1994, krátce před svými 50. narozeninami.
    Jeho písně vždycky provokovaly a dodnes nenechávají žádného posluchače lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl jen věčně nespokojeným kverulantem. Krylovy písně, ke kterým si sám skládal hudbu a texty, oslovují svojí naléhavou výpovědí stejně silně dnes, jako v době, kdy se jeho pověstný generační song Bratříčku, zavírej vrátka stal symbolem odporu proti srpnové okupaci Československa a tehdejšímu nedemokratickému režimu. Jako jeden z prvních se do své republiky vrátil a snažil se napomoci změnit situaci v Československu. Zklamaný vývojem v zemi nakonec předčasně 3. března 1994, pár týdnů před svými padesátinami, umírá.
    Písničkář Karel Kryl, někdy přezdívaný jako básník s kytarou, se narodil v roce 1944 v Kroměříži. Byl ostrým kritikem předlistopadového režimu a jedním z hlavních představitelů českého protestsongu v letech 1968 až 1989.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00