Jak na věc


kam je potřeba vízum do? egypta

Repatriace: důležitá součást cestovního pojištění

    Víza do Egypta? Ano, ty budete všude kromě letovisek Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab a Taba potřebovat. Víza do Egypta získáte nejsnáz na letišti v Egyptě. Kdo má rád věci připravené dopředu, vyřídí si víza online na Egypt e-Visa Portal. Vyřízení víz také nabízí cestovní kanceláře. Připlatíte si ale zhruba 250 Kč navíc. Ve všech případech budete potřebovat pas s platností minimálně 6 měsíců.
    Pro plynulost je dobré mít na zaplacení víz do Egypta peníze přesně. Nazpátek totiž dostanete egyptské libry. Na internetu se pravidelně objevují zmínky, že se víza zdražují. Přestože egyptská vláda avizovala zdražení víz o víc než dvojnásobek, zůstává nakonec cena stále stejná.


Studentská a pracovní víza do Egypta

    Postihne-li vás nepříjemnost v podobě ztráty nebo krádeže dokladů, ať už víza, pasu nebo občanky, navštivte co nejrychleji oddělení místní policie. Tam s vámi sepíšou protokol, díky němuž předejdete dalším možným problémům. S protokolem pak zamiřte na nejbližší místní konzulát nebo velvyslanectví ČR (seznam úřadů v zahraničí), které vám pro návrat do České republiky vystaví jednorázový náhradní cestovní doklad přibližně za 400 Kč. Aby to vůbec šlo, bude nutné ověřit vaši totožnost - buď s sebou budete mít někoho s doklady, kdo pravost vašich údajů potvrdí, nebo využijete své naskenované dokumenty v e-mailu či online úložišti (pokud jste na to před cestou nezapomněli). Pokud v dané zemi nebude žádné zastupitelství ČR, potom hledejte zástupce jiného státu EU, který by vám měl pomoci na základě tzv. konzulární ochrany občanů EU.
    Navíc ani nedošlo ke zdražení víz, které vláda sice oznámila, ale nakonec cenu nezvýšila. Snaha Egypta se vyplatila. Podle zprávy agentury Reuters ze srpna 2018 stouply hned v prvním pololetí roku příjmy z turistiky o 77 % na 4,8 miliardy dolarů. Počet turistů se zvýšil o 41 % na 5 milionů. Podle Českého statistického úřadu z nich bylo 245 000 Čechů.
    Upozornění na začátek. Informace o vízech do Egypta v tomto článku platí pro občany České a Slovenské republiky. S vízy do Egypta je to snazší než například s vízy do Ruska, kdy musí turista žádat s předstihem. Ty do Egypta si zvládne vyřídit každý sám na letišti. Vyřízení víz obvykle nabízí za příplatek i cestovní kanceláře, je to ale zbytečné. Navíc vyjde tato služba okolo 800 Kč za jedno vízum, což je zhruba o 250 Kč víc, než když si poradíte sami. Jak?


Tyto země požadují pro vstup vízum a cestovní pas:

    Svět se sice neustále sbližuje, ale přesto jsou pořád desítky zemí, kam vás bez víza nepustí. A protože by to byla škoda, pokud se tam těšíte, nezapomeňte se na vízovou povinnost informovat. Berte také v potaz, že se neobejdete bez cestovního pasu. Cena víz se pohybuje v rozmezí od cca 400 Kč do výše několika tisíců.
    Pokud jste zvyklí cestovat po Evropě jen s občanským průkazem, na dovolenou do Egypta si přibalte i pas. Ten musí mít všichni včetně dětí. Platnost dokladu nesmí být kratší než 6 měsíců ode dne návratu. Jeden den sem, jeden tam. Ne. Úřady toto pravidlo vyžadují a turistu s dokladem, který bude končit dřív, prostě nepustí do letadla. Kontrola přitom probíhá již na letišti v ČR.
    Víza do Egypta lze vyřídit na každém hraničním přechodu, nejčastěji na letišti Káhira, Marsa Alam nebo Hurghada. U imigrační přepážky sice většinou lze platit eury, ale kurz vůči dolaru bývá velmi nevýhodný. Mnohdy i 1:1. Zaplatit kartou nepůjde. Chytrý turista, který žádá o vízum do Egypta, u sebe proto má dostatečný obnos v dolarech. Po zaplacení vám vydá úředník nálepku "visa on arrival", kterou nalepíte na prázdnou stránku v pasu. Pak na ni dostanete razítko a dovolená může začít.


Chcete posílat články na e-mail?

    Vízum do Egypta nepotřebujete ani v případě, kdy v Egyptě jen přestupujete na jiný letový spoj. Turista však musí mít platnou letenku již u sebe a nesmí se zdržet déle než 48 hodin. Má to svá pravidla. Pokud letový spoj navazuje do 6 hodin, nesmí turista opustit letiště. Může jen v případě, že spoj přiletí za 6–48 hodin.
    Vyřízení víz do Egypta na ambasádě stojí 1 050 Kč a může trvat až dva týdny. K vízům si pro klidnější dovolenou doporučujeme sjednat i cestovní pojištění do Egypta.
    Mimo Evropu budete vždy potřebovat cestovní pas, který si můžete nechat zhotovit za 600 Kč na svém obecním úřadě. Jeho platnost je 10 let, vyřízení trvá 30 dní a výrazně s ním rozšíříte své cestovní možnosti. Cena rychlopasu je nyní 4 000 Kč a platnost je jako u běžného pasu 10 let. Vlastnictví cestovního pasu vám ale neumožňuje trvale pobývat ve všech zemí, jak se někteří cestovatelé mylně domnívají. Počet dní bez pobytového víza je obvykle maximálně 90 dní nebo se za něj platí až při vstupu. Pozor i na to, že vízum budete při pobytu delším než tři měsíce potřebovat i v některých zemích Evropy, kam jinak můžete jen s občankou bez pasu. Aktuální informace a detailnější rozpis podmínek pro bezvízovou povinnost (např. omezení období během 6 měsíců) byste vždy měli najít na webu ministerstva zahraničí.


Kde není povinné vízum, ale cestovní pas?

    Web je jen počítačový systém a může se cokoliv stát. Praxe je bohužel taková, že se občas špatně načítá nebo padá. Pro všechny případy se proto doporučuje vyřídit si víza do Egypta nejpozději 7 dní předem.
    Jeden článek na téma cestovních dokladů jsme už na blogu měli, ale protože se nás čím dál víc ptáte třeba i na víza, rozhodli jsme se sepsat jeden nový článek. Přečtěte si, do které země budete potřebovat vízum, kde je nutný pas a kam postačí jenom občanský průkaz.
    Jak ohlašuje zpráva letiště Ostrava z dubna 2014, Egypťané zpřísnili podmínky pro vstup do země. Tzv. rychlopas nemusí stačit. Platnost pasu si proto ověřte včas.
    Egypt jako letní destinace stoupá na žebříčku oblíbenosti. Ahmad Abdalláh, guvernér oblasti Rudého Moře, prozradil, že během dočasného poklesu návštěvnosti země v posledních letech využili Egypťani na rekonstrukci hotelů a rozšíření bezpečnostních opatření v resortech. Podle Abdalláha může Egypt nyní nabídnout rozmanitou nabídku fakultativních výletů.


Víza, pasy, občanky - co a kam budete potřebovat?

    Pro české turisty platí v rámci víz do Egypta jedna výjimka. Na Sinajský poloostrov do letovisek Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab a Taba je mít nemusíte. Pobyt je ale omezen na 15 dní. U imigrační přepážky dostanete razítko, které vás opravňuje vstoupit do vyjmenovaných letovisek, zdarma.
    Míříte-li do Evropy v rámci zemí Schengenského prostoru a EU, bude vám k cestování stačit pouze občanka. "Volně" tak můžete cestovat do těchto zemí: Albánie, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Litva, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Skotsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, Wales.
    Na začátek se musíte registrovat na webu. Vše probíhá stejně jako na každém jiném portálu. Žadatel zadá e–mail, kam mu přijde potvrzovací odkaz. Jakmile na něj ve své schránce klikne, může se přihlásit. Žádost o víza do Egypta začíná tlačítkem "Apply now". Následně žadatel zvolí typ víz. Na webu stojí víza stejně jako na letišti, tady 25 $ a 60 $.


Ostrov Svatý Eustach, tropické Nizozemsko v Karibiku

    Afgánistán, Alžírsko, Angola, Anguilla, Austrálie, Ázerbajdžán, Bahrajn, Bangladéš, Barma, Bělorusko, Benin, Bhútán, Burkina Faso, Burundi, Cookovy ostrovy, Čad, Čína, Džibuti, Egypt, Eritrea, Etiopie, Fidži, Haiti, Gabon, Ghana, Gruzie, Guinea, Guyana, Indie, Indonésie, Írán, Irák, Jemen, Jordánsko, Jižní Súdán, Kajmanské ostrovy, Kambodža, Kamerun, Kapverdy, Katar, Kazachstán, Keňa, Kiribati, Komory, Kongo, Kuba, Laos, Lesotho, Libanon, Libérie, Libye, Madagaskar, Malawi, Mali, Marshallowy ostrovy, Mauretánie, Maledivy, Mozambik, Montserrat, Myanmar, Namibie, Nauru, Nepál, Niger, Nigérie, Omán, Pákistán, Pobřeží Slonoviny, Portoriko, Rusko, Rwanda, Saudská Arábie, Senegal, Severní Korea, Sierra Leone, Somálsko, Středoafrická republika, Srí Lanka, Súdán, Surinam, Svatý Tomáš, Sýrie, Šalamounovy ostrovy, Tádžikistán, Tanzánie, Togo, Turkmenistán, Tuvalu, Uganda, Uzbekistán, Vietnam, Zair, Zambie, Zimbabwe
    Někoho může stresovat vyletět do Egypta a administrativu řešit až na místě. Vízum do Egypta lze naštěstí vyřídit i v ČR na příslušné ambasádě. Adresa Velvyslanectví Egyptské arabské republiky je: Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, tel. 224 311 506. Veškeré údaje včetně provozních hodin úřadu najdete zde. K vyřízení víz do Egypta budete potřebovat:
    Na další stránce je potřeba vyplnit osobní údaje, údaje o pasu, jeho sken a kontakt. Následně se systém doptá na adresu hostitele, tedy hotelu. Po kliknutí na tlačítko "Confirm" dojde k přesměrování na platební bránu. Ujistěte se, že máte v bance zpřístupněnou kartu pro online platby. Vyřízení bude trvat maximálně 5 dní. Víza pak přijdou na zadanou e–mailovou adresu. Stačí si je vytisknout.


Do těchto zemí můžete na 90 dní bez víza:

    Délka pobytu u těchto dvou typů víz není oficiálně omezená. S vyřízením ale imigrační úředník na letišti pomoct nedokáže. Platná studentská nebo pracovní víza do Egypta lze vyřídit na Velvyslanectví v Praze. Pelléova 14, 160 00 Praha 6 – Bubeneč, tel. 224 311 506. Veškeré údaje včetně provozních hodin úřadu najdete zde. Cena se odvíjí od délky pobytu žadatele.
    Albánie, Andorra, Antigua a Barbuda, Argentina, Arménie, Azory, Bahamy, Barbados, Belize (30 dní), Bolívie, Bosna a Hercegovina, Botswana, Brazílie, Brunej, Černá Hora, Dominika, Dominikánská republika, Ekvádor, Filipíny (30), Gambie, Grenada, Guatemala, Honduras, Hongkong, Chile, Izrael, Jamajka (30), Japonsko, Jihoafrická republika, Kanada (180), Kolumbie, Jižní Korea, Kosovo, Kostarika, Kuvajt (30), Kyrgyzstán (60), Macao, Malajsie, Makedonie, Maroko, Mauricius, Mexiko, Mikronésie (30), Moldavsko, Monako, Mongolsko (30), Nikaragua, Nový Zéland, Palau, Panama, Paraguay, Peru (180), Salvador, Samoa, San Marino, Seychely, Singapur, Spojené Arabské Emiráty, Srbsko, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Svazijsko (30), Thajsko (30), Tchaj-wan, Tonga, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Ukrajina, Uruguay, USA, Vanuatu, Vatikán, Venezuela, Východní Timor

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00