Jak na věc


jitrnice

Silvestrovské pohoštění trochu jinak - připravte si crostini!

    Jakmile jitrnice vyplavou na hladinu, jsou hotové. Vyjmeme je z vody, necháme částečně zchladnout a před podáváním je opečeme ze všech stran na troše oleje.
    Očištěné maso dáme vařit do vody. Uvařené maso obereme z kostí a umeleme. Do trochy vývaru namočíme nakrájené rohlíky (vymačkáme) a pomeleme s masem. Vmícháme sůl, utřený česnek a všechno koření. Na závěr umeleme játra a vše dobře zamícháme. Aby byla hmota kompaktní a dobře kašovitá, přimícháme trochu vody z masového vývaru. Hmotu plníme do střev, zašpejlujeme, vkládáme do horkého vývaru, v němž jsme vařili maso a při teplotě 85 °C – 90 °C zahříváme, až jitrnice vyplavou. Poté necháme ještě asi 5 minut v polévce.
    Vychladlé uvařené oloupané brambory nastrouháme do mísy, přidáme majoránku, pepř, nové koření, osmahnutou cibuli, utřený česnek, umletá játra a jemně nakrájené vařené maso a vše důkladně promícháme. Směs podle chuti osolíme a naplníme pomocí stříkačky nebo trychtýře do odkapaných střev. Každou jitrnici zašpejlujeme i na druhém konci, vložíme je do velkého hrnce s horkou vodou a zvolna vaříme asi 15 – 20 minut (voda by neměla přesáhnout teplotu 80 °C).


Čokoládové čočky 250g - červené - Silikomart

    Část směsi na jitrnice dáme do pekáče, dobře vymazaného sádlem a vysypaného strouhankou a necháme zapéct v troubě do doby, než se na povrchu vytvoří zlatá krusta.  Je to velká lahůdka. Podáváme s kyselou okurkou, zbytkem nastrouhaného křenu a chlebem.  Upečený jitrnicový prejt chutná malým i velkých strávníkům.
    Suroviny Pepř černý mletý, Rohlíky bílé, Vepřová hlava, Vepřová kůže, Vepřové koleno mají zadané pouze základní hodnoty. Výpočty nutriční tabulky, nemusí souhlasit se skutečností.
    Základem je nasekaný a umletý ovar, ve vlažné vodě namočené a vymačkané, doma upečené zabijačkové buchty a dozlatova osmažená cibule . Zastoupení masa ve směsi na jitrnice je cca 70 %, zbytek jsou zabijačkové buchty a koření.
     Očištěné maso dáme vařit do vody. Uvařené maso obereme z kostí a umeleme. Do trochy vývaru namočíme nakrájené rohlíky (vymačkáme) a pomeleme s masem. Vmícháme sůl, utřený česnek a všechno koření. Na závěr umeleme játra a vše dobře zamícháme. Aby byla hmota kompaktní a dobře kašovitá, přimícháme trochu vody z masového vývaru. Hmotu plníme do střev, zašpejlujeme, vkládáme do horkého vývaru, v němž jsme vařili maso a při teplotě 85 °C – 90 °C zahříváme, až jitrnice vyplavou. Poté necháme ještě asi 5 minut v polévce.


Přerušit vazby či rezignovat. Babiš je v jasném střetu zájmů, říká europoslanec

    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!
    Takto připravenou směs, trochu rozředíme vývarem , plníme do připravených střívek a špejlujeme následovně. Naplněné střívko uchopíme za konec, palcem a ukazováčkem levé ruky stáhneme náplň a držíme. Špejlí v pravé ruce propíchneme obě stěny střívka cca 1 cm nad stiskem levé ruky a špičkou ve střívku zatočíme 2x o 360° a při třetí otáčce propíchneme střívko směrem k sobě. S uzlíkem na jitrnici, případně jelítku, naložíme stejně, jako v prvním případě.


Nůž Chin – 18 cm Solingen – Profession Fissler

    Nejprve si připravíme střívka na jitrnice v počtu, kolik budeme chtít kusů jitrnic a jelítek. My při zabijačce děláváme 60 ks jitrnic a 40 kusů jelítek. Na takovéto množství vlastní střívka nestačí, a proto používáme zakoupené v prodejně řeznických potřeb. Jsou naložená v soli, postačí je jen propláchnout studenou vodou. Střívka nařežeme na požadovanou délku, cca 20 až 25 cm. Jeden konec střívka musíme před naplněním zašpejlovat. Špejlujeme tak, že levou rukou uchopíme střívko, pravou rukou propíchneme stěnu střívka asi 1 cm od kraje tak, že špička špejle směřuje nahoru. Levým ukazováčkem otočíme střívko o 360° přes prst a špičkou špejle podebereme střívko (špička špejle klouže po kůži prstu směrem k nehtu – střívko je nad ní), střívko sejmeme z ukazováčku a pevně zatáhneme. Střívko s uzlíkem přesuneme k tupému konci špejle tak, aby na každé straně uzlíku zůstalo cca 1,5 cm. Špejli odlomíme a celý proces opakujeme, až máme požadované množství zašpejlovaných střívek.
    Tip: Pro případ první pomoci, kdyby se nám nepodařilo udržet teplotu pod kontrolou, připravíme si nádobu se studenou vodou, a pokud teplota překročí 90 °C, přilijeme ji do vývaru. Tím teplotu okamžitě snížíme.
    Místo opékání na oleji můžete jitrnice jen ogrilovat. Podávejte k nim místo chleba nebo pečiva vařené brambory posypané pažitkou nebo petrželkou a dušené kyselé zelí nebo zelný salát.
     Hodnoty jsou vztaženy na jednu porci. DDD (doporučená denní dávka) je založena na průměrných hodnotách pro dospělého člověka o váze 70kg z vyhlášky č. 225/2008 Sb.
    Pozor! Maso do jitrnic a jelit namelte! Umlít všechny suroviny je velká práce, ale výsledek je neporovnatelný. Když maso pouze jemně pokrájíte, chutě se dostatečně neprolnou. Mletím získají jitrnice velmi jemnou strukturu.


Vepřová plec s rajčaty a šalvějí

    Po uvaření jitrnice opatrně vyndáme a ihned je vkládáme do připravené nádoby se studenou vodou, kde je necháme částečně vychladit. Pak je rozložíme na připravený stůl nebo větší dřevěnou desku a necháme úplně vychladnout.


mohou pouze přihlášení uživatelé.

    Dobře očištěné vepřové hlavy vyprané v několika vodách, opláchnutý vepřový bůček a vepřový lalok uvaříme s dvěma kusy cibule v mírně osolené vodě. Plíce uvaříme samostatně. Všechny suroviny mají být tužší, uvařené doměkka by způsobily kašovitý prejt. Uvařené maso odkostíme a nakrájíme na stejnoměrné kostičky 5×5 mm, plíce umeleme na řezačce přes desku s otvory 3 mm. Očištěná, opláchnutá, žilek zbavená játra umeleme nejméně dvakrát přes desku s otvory 2-3 mm. Žemle nakrájíme na kostičky o hraně 5 mm a vložíme do míchací nádoby. Přidáme část tučného vývaru, protočená játra, třený česnek, utočené plíce, další část vývaru a promícháme. Osolíme, okořeníme a znovu promícháme. Dále přidáváme na kostičky pokrájené maso z hlavy a boku, podle potřeby zbytek vývaru a dobře zamícháme. Vývaru dáme vždy tolik, aby směs nebyla řídká. Prejt ochutnáme, je-li třeba, ještě dochutíme na výraznější chuť. Hotový prejt narážíme do připravených vepřových střev. Jitrnice zašpejlujeme a vkládáme do vařící
    Mezitím nařežeme důkladně vyčištěná a vypraná střívka na stejně dlouhé kousky, které na jednom konci zašpejlujeme, namočíme je do studené vody a necháme stát. Druhou cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno, zesklovatíme ji na části oleje a necháme vychladnout.
    Dále utřeme česnek , umeleme 3 ks syrových středně velkých cibulí a polovinu z celých syrových jater. Vše smícháme, dochutíme solí a kořením: mletým pepřem, majoránkou, mletým novým kořením. Každý, jak má kdo rád.  Chuť musí být plná, ale nesmí některé koření převládat. Solíme přiměřeně podle chuti. Vše velmi důkladně promícháme. Po velkých naběračkách postupně přidáváme vývar a stále mícháme. Hustota směsi by měla být o malinko hustější než masová haše. Také záleží na tom, kolik zabijačková buchta do sebe vstřebá tekutiny ze směsi. Pro jistotu ochutnáme na několika místech v nádobě, zda je koření a sůl přítomna všude stejnoměrně.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0047:47:13