Jak na věc


jeskyně na pomezí

Koněpruské jeskyně - j. Spallanzaniho, U varhan, U labutě

    Inhalace solí prosyceného vzduchu, působení soli jako podpora při léčbě onemocnění dýchacích cest, využití účinků minerálů obsažených v soli při potlačení různých alergií a kožních onemocnění - pod těmito pojmy se většině lidí okamžitě vybaví pobyt u moře. Toto logické spojení vyvolává jednu zásadní otázku: jak je možné, že několikadenní pobyt u moře má ještě mnohem výraznější léčivé a regenerační účinky než pobyt v Solné jeskyni? Odpověď je jednoduchá! Klasická průmyslově těžená kamenná sůl obsahuje cca. 97 % chloridu sodného a 3 % různých minerálů. Kdežto sůl mořská obsahuje více než 50 % minerálních látek, což v praxi znamená znásobení blahodárných účinků na lidský organismus. Nejvyšší podíl těchto minerálů obsahují solné segmenty těžené z Mrtvého moře v Jordánsku a Izraeli. A právě toto zjištění staví Solné jeskyně vybudované ze soli z Mrtvého moře na vrchol pomyslného žebříčku podobných léčebně regeneračních zařízení.
    Lékaři chápou pobyt v solné jeskyni jako podpůrnou léčbu zejména u chorob dýchacích cest, alergií a dermatologických potíží. Může ho však absolvovat také člověk zdravý. Preventivně, třeba před obdobím chřipek. Nebo proto, aby se uvolnil a zbavil napětí, případně negativních emocí. Provozovatelé jeskyní uvádějí, že jeden 45 minutový pobyt v jeskyni nahradí 2 - 3 dny u moře.
    Teprve počátkem 21. století se však začíná s masovým využíváním pozitivních účinků soli na lidský organismus. Díky moderním technologiím jsou dnes dokonce některé specializované firmy schopné Solnou jeskyni v příhodných nadzemních prostorách vybudovat!


Romantický pobyt pro dva vstup zde

    Vedle průmyslového využití soli se proto začalo uvažovat také o cíleném využívání léčebných vlastností tohoto nerostu. Tato myšlenka si zejména ve 2. polovině 20. století získala nesmírnou popularitu a mnoho lékařů začalo doporučovat opakovaný pobyt v solných dolech či jeskyních jako prokazatelně účinný doplněk konzervativní léčby. Mnozí z nás si dokonce pamatují pobytové zájezdy do polských solných jeskyní, kdy se za účelem potlačení příznaků nejrůznějších chorob organizovaly hromadné návštěvy těchto zařízení.
    A proč je vlastně pobyt v solné jeskyni tak zdravou záležitostí? Protože je to prostředí záporně ionizované, nasycené minerály a stopovými prvky. V dnešní době se pohybujeme v prostředí plném kladných iontů – vyzařuje je televize, počítače, mobilní telefony... Proto nutně potřebujeme protipól – záporné ionty. Pokud nemůžeme žít u moře nebo se denně procházet v lese, naše tělo strádá. A stres je startovací mechanismus ke zdravotním problémům. V případě, že pravidelně navštěvujete solnou jeskyni, dostane tělo správnou dávku záporných iontů. Současně dochází k celkovému uvolnění a relaxaci. Klima v solné jeskyni je bakteriologicky čisté a obohacené částicemi minerálů, které se nachází v soli.


Koněpruské jeskyně - Pustý a Petrův dóm, j. Petrboka

    Mikroklimatická solná jeskyně je místnost, jejíž stěny jsou vystavěny z kusů přírodní soli pomocí nové originální a zdravotně nezávadné technologie. Členitý strop s umělými krápníky navozuje zdání opravdové jeskyně, na zemi je pak vysypána silná vrstva směsi solí, z nichž převažující sůl z Mrtvého moře určuje unikátní ionizované ovzduší. Teplem vycházejícím nejen z podlahy, ale i ze stěn se vzduch totiž prosycuje prvky, které jsou v soli obsaženy (jód, draslík, sodík, vápník, hořčík, brom, selen). Osvětlovací režim a ozvučení jeskyně jsou přizpůsobeny účelu odpočinku a k němu slouží i polohovací lehátka, která umožňují každému nastavení polohy, která mu nejlépe vyhovuje. Klimatizační a ventilační jednotka zajišťuje bakteriologicky čistý vzduch. Stálá teplota pohybující se v rozmezí od 20 do 22 °C udržuje optimální složení ionizovaného vzduchu. Obuv i čistotu soli chrání jednorázové návleky, které si každý návštěvník před vstupem do solné jeskyně nasadí.
    Historie praktického využití účinků soli při léčbě různých onemocnění je dlouhá. Ostatně sůl je nejstarší známá přírodní konzervační látka, která účinně likviduje různé bakterie a choroboplodné zárodky. Již na přelomu 19. až 20. století se především v Polsku, kde má těžba soli silnou tradici, začaly odborně zkoumat účinky kamenné soli, a minerálů v ní obsažených, na lidský organismus. Zjistilo se totiž, že se dělníkům, kteří se na těžbě soli podílí, vyhýbají potíže spojené s dýchacími cestami, ale i většina kožních chorob a alergií.
    Dalším unikátem, který odlišuje Mrtvé moře od ostatních vodních ploch, je skladba solí. Obsah a složení minerálů v soli z Mrtvého moře je naprosto odlišný od obsahu a složení v jiných solích /mořských, kuchyňských/, kde převažuje především Chlorid sodný. Zcela jiné poměry jsou u soli z Mrtvého moře. Bylo by proto zavádějící zaměňovat nebo zahrnovat do jedné skupiny např. i mořskou sůl a sůl z Mrtvého moře. Obě mají zcela jiné účinky.


Mikuláš, andělé a čerti v Koněpruských jeskyních30. 11. - 6. 12. 2018

    Relaxační kúra probíhá po dobu 45 minut na pohodlných polohovacích lehátkách, při příjemné hudbě a osvětlení, které napomáhá k celkovému uvolnění. Teplota v jeskyni se pohybuje v rozmezí mezi 20 až 22°C. Na pobyt v solné jeskyni se nemusíte nijak připravovat. Stačí mít pohodlné oblečení, na boty navléknout jednorázové hygienické návleky a usadit se na polohovací lehátko.
    Do solné jeskyně může každý, od malých dětí až po seniory. Zlepšení Vašeho zdraví a nálady může být viditelné již po několika návštěvách. Jedna hodina pobytu v solné jeskyni s obsahem soli z Mrtvého moře je podle odborníků srovnatelná s dvou až třídenním pobytem u moře.
    Příznivé účinky haloterapie, neboli pobytu v solné jeskyni. Při pobytu v solné jeskyni dochází ke vdechování mikroelementů, obsahujících minerály a stopové prvky, které jsou nezbytné pro správnou činnost lidského organismu. Solná jeskyně díky svému mikroklimatu příznivě působí na řadu onemocnění:


Bývalá malodráha Králův Dvůr - Beroun - Koněprusy

    O Mrtvém moři již zřejmě každý z Vás slyšel nebo četl. Leží v nejnižším místě na Zemi, jeho délka dosahuje 75 km, šířka se pohybuje mezi 6 km až 16 km, hladina je na úrovni kolem – 400m pod hladinou moře.To však není jediné prvenství, které je Mrtvému moři připisováno. Je také nejslanější vodní plochou na světě, resp. vodní nádrží s největším podílem rozpuštěných minerálů na jednotku objemu. Běžně se uvádí, že obsah minerálů v něm dosahuje až 30%. (Pro srovnání – obsah solí ve světových oceánech a mořích se pohybuje v průměru kolem 3,5%.) Jeho voda je tak slaná, že nás udrží na hladině bez našeho vlastního úsilí.
    Mimo základní a nejvíce obsažené minerály jako jsou hořčík, vápník, brom a draslík obsahuje voda Mrtvého moře dalších 22 minerálů a stopových prvků. Některé z nich nenajdete v žádném jiném moři nebo oceánu a některé z nich jsou uznávané a vysoce ceněné pro přínos pocitů uvolnění, vyživování pleti, aktivaci oběhového systému a zmírnění revmatických potíží a metabolických poruch.
    Sodík a draslík - Při nedostatku člověk trpí pocitem únavy a křečemi svalů. Oba napomáhají látkové výměně mezi buňkami a umožňují z nich vylučovat toxické látky.


Koněpruské jeskyně - Marešova síň, Stará chodba

    “Pobyty v solné jeskyni pomáhají u opakovaných zánětů horních cest dýchacích a průdušek, stavech po zápalech plic a dalších chorob dýchacího ústrojí jako např. průduškové astma. Dále je jejich příznivý účinek prokázán u alergických kožních chorob (atopický ekzém) nebo u lupénky. Pobyt v solné jeskyni pomáhá také při zánětech nosních dutin, při vysokém krevním tlaku, u některých chorob srdce a cév např. u poinfarktových stavů.“Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.přednosta plicní kliniky 1. LF UK a VFN
    Brom - má dezinfekční účinky, pomáhá hojit kožní nemoci, mj. i lupenku, zklidňuje citlivá nervová zakončení v pokožce, dále je nezbytný pro správnou funkci štítné žláz
    Složení soli z Mrtvého moře je charakteristické vysokým obsahem některých minerálů, především solí hořčíku /MgCl/ - asi 30% a draslíku /KCl/ - asi 22%. Chlorid sodný /NaCl/ - asi 7%, tvoří již méně podstatnou složku. Tyto minerály jsou zapotřebí pro podporu metabolismu pleťových buněk a jsou základem pro syntézu proteinů, lipidů, karbohydrátů a nukleových kyselin. Právě tyto minerály tvoří sůl z Mrtvého moře tak jedinečnou a zároveň tak vhodnou pro kosmetické a preventivně léčebné využití k ošetření, udržování a celkovému zlepšování stavu pokožky.


Solné jeskyně pro relaxaci a léčb

    Vlastnosti některých minerálů z Mrtvého moře:Hořčík/Magnezium - velice významný minerál důležitý pro správnou funkci všech soustav lidského těla. Je nezbytný pro dokonalou činnost nervů, svalů a mnohých enzymů, účastní se též řízení činnosti více jak 300 životně důležitých enzymů. Hořčík reguluje srdeční rytmus a svalové stahy, uvolňuje svalové napětí a navozuje relaxaci. Zlepšuje mentální procesy a navozuje spánek, u starších lidí zlepšuje paměť, úsudek a myšlení. Může taky výrazně zlepšit stav Alzheimerovy nemoci. Pomáhá tělu využívat vitamíny, zejména E a C. Důležitou roli hraje v metabolismu cukru, tuku, nukleonových kyselin a bílkovin, také v procesech tvorby energie a jejího použití. Chrání též proti infarktu. Je zcela nezbytný k udržení zubní skloviny a zvyšuje odolnost proti kazivosti zubů. Jeho zvláštností je, že pomáhá při zadržování moče. Jeho nepřátelé jsou diuretika a hlavně alkohol. Jeho nedostatek se projevuje poruchami hybnosti, křečemi, brněním, celkovou ochablostí, pr
    Na přelomu listopadu a prosince se v jeskyni otevírá tajná pekelná brána a z jeskyní je možné vstoupit přímo do pekla k čertům a předstoupit i před samotného Lucifera.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00