Jak na věc


jak udělat králíkarnu

Jak vyrobit svépomocí králíkárnu 2/2

    Nyní vaše stavba vypadá jako regulérní králíkárna. Co ale musí mít, to je otevírání kotců. Zde stačí vytvořit ze čtyř prken a pletiva jednoduchou konstrukci, která bude sloužit jako dvířka. Následně už stačí jenom navrtat panty a také systém zavírání. Jednotlivá dvířka umístíte na požadovaná místa. Zakryjete jimi tedy samotné otvory, které tvoří kotce jako takové.
    Dobrý den, možná je to malinko otázka mimo téma článku, ale jelikož jste webová stránka zaměřená na rady, tak by se třeba někdo mohl najít, kdo by poradil. Máme králíka a potřebovali bychom ho někde v Praze nechat vykastrovat, jen nemáme zkušenosti s nějakou veterinou, známý mi radil https://www.metropolevet.cz/ , tak jestli s ní nemáte někdo nějaké kladné či záporné zkušenosti? :-)
    Neměli bychom zapomínat, že konstrukce musí plnit podmínky vyhovující králíkům i chovateli. Zejména by měla chránit králíky před nepřízní počasí a přímým sluncem. Dobře sestavená králíkárna by měla vydržet alespoň 20 let. Je také dobré promyslet její umístnění. S velkou devítikotcovou králíkárnou se opravdu velmi špatně manipuluje, vím to z vlastní zkušenosti.
    Králík kalifornský byl vyšlechtěn v USA jako masné plemeno s kvalitní kožkou v roce 1932 Georgem Westem z Kalifornie zkřížením činčily, ruského králíka a...


Některé další doplňky králíkáren

    Při stavbě králíkárny si musí každý chovatel v prvé řadě uvědomit, kde bude objekt stát. Mými prioritami byly dostupnost pro chovatele a pohodlí uživatele. Podmínkou každé stavby je plánek. Myslím si, že ke vzniku takového dokumentu nemusíte shánět architekta, věřím, že na to stačíte sami. Každopádně doporučuji podložit pod zmíněný objekt vrstvu nějakého savého materiálu, např. písek, štěrk. Stojky by měly být upevněny k pevné podložce, jako jsou cihly, beton. Mně se osvědčil betonový povrch s dlaždicemi 40 x 40 cm. Dále následovalo sestavování kovové konstrukce podle předem určených rozměrů. Ocelové profily jsem začal spojovat šrouby. Spodní příčky jsem v zadní části konstrukce s ohledem na sklon dával vždy asi o 4 cm níže (kvůli odtoku močůvky). Horní příčka tvořila strop a zároveň podlahu kotce nad ní, takže i strop měl malý sklon. Pouze poslední kotec měl strop rovný. Závěrečnou část – střechu jsem zakončil další příčkou tak, že vznikla miniaturní půdička (cca 10 cm), která s
    Krmítka – nezbytná součást každé králíkárny. Nejvhodnější jsou krmítka hliněná vypálená. Takové misky mají hladký povrch, díky tomu se dají lehce udržovat v čistotě. Krmíte-li směsmi pro králíky, je vhodně použít plechové zásobníky. Ty připevníme buď na bok kotce, nebo zevnitř na dvířka. Tento způsob nám zajistí stále čerstvé, trusem a močí neznehodnocené krmivo.


Články zobrazené ostatními uživateli

    Potom si rozměříme kotce vevnitř, přiděláme příčky, vždy dvěma laťkami z každé strany. Z prken tvořící příčku, na záda králíkárny i vpředu šroubujeme vruty na přední prkna. Rozměry laťky postačí 2,5 cm x 2,5 cm. Příčka musí být až do stropu, aby se králíci nedostali ke hraně příčky. Nevěřili byste, jak jsou schopní. Dokážou za týden příčku rozkousat. Pokud máme hotovo, můžeme spáry a rohy vytmelit silikonem, natřít podlahy a ve vodě rozpustným latexem natřít bok. Po té se můžeme vrátit do dílny, kde z vyhoblovaných střešních latí si nařežeme hranolky podle rozměrů otvoru kotce. Hranoly spojíme na čep a rozpor, slepíme kvalitním lepidlem. Vzniklé rámečky po zaschnutí osadíme do příslušných otvorů. Následně je očíslujeme, pokud máme různé rozměry. Rámečky můžeme též zabrousit a natřít jiným odstínem. Ze sololitu nebo plechu si uděláme šablonu, tak dlouhou a širokou, jako máme hranolek rámečku. Pak vyvrtáme dírky v rozteči 1,5 cm. Po té můžeme do horního a do poloviny spodního dílu rámečk
    Předpokládám, že časem, určitě vlivem počasí, bude nutné obnovit venkovní nátěr. Vnitřní nátěr ani tmelení jsem zatím neobnovoval, spáry i rohy se časem zanesly samy a dobře těsní. Před každou zimou pravidelně kontroluji stav střešní lepenky.
    Jako materiál na stavbu se nejčastěji volí dřevo. Konstrukci vyhotovíme z trámků 5x5 centimetrů. Boky a podlahu musí tvořit desky. Podlahu je vhodné pokrýt linem, či nějakou gumou. V zadní části kotce podlahu přesadíme, aby odcházející moč mohla po zadní stěně s linem stékat dál.


Rady a nápady při stavbě králíkárny

    Zvolit musíme vhodné místo pro umístění králíkárny. Záda králíkárny musí být pevná a uzavřená. Králíkárnu umístíme tak, aby tato zadní část byla otočena ke straně, od které nejčastěji fouká vítr a také chodí déšť. Při výběru místa, mějte také na paměti, že králíci jsou citliví na zvuk. Větší hluk mu může způsobit velké problémy. Především samice s mladými králíky může hnízdo opustit nebo dokonce celý vrh sežrat. Fatální následky má umístění králíkárny do průvanu, který vyvolává respirační choroby.
    Návod, jak postavit svépomocí králíkárnu je u konce. Nejednalo se zase až tak o nic složitého. Nutno říci, že finálním krokem je její důkladné ošetření. A to vhodným natřením. Dnes existuje celá řada barev na dřevo, které se pyšní tím, že jsou nejenom zdravotně nezávadné, ale že také výrazně přispějí k tomu, že králíkárna i při umístění venku vydrží celkem dlouho.
    Vybavení králíkárny tvoří drátěná krmítka s uzavíratelnými dvířky a keramické misky. Zmíněné misky jsou buď kulaté či oválné. Neosvědčily se mi dvojité, jelikož dochází při jejich použití k častému znečištění pitné vody nebo jadrného krmiva. Misky bývají umístěny v rohu kotce.


Odborníci radí - polemizujte s nimi

    Pod králíkárnu vybudujeme pevnou zem, aby se nohy nebořily do hlíny a pomalu neodehnívaly. Podlaha v každém kotci musí mít mírný sklon k zadní části, kudy bude odtékat moč. Z tohoto důvodu je vhodné pokrýt zadní stěnu plechem či linem. Po tomto materiálu steče moč do spodní části králíkárny, kam umístíme žlábek na odtok. Mějte na paměti, že během roku vyprodukují králíci také poměrně velké množství hnoje, které musíte někam uložit.
    Můžeme si vybrat z králíkárny se dvěma či třemi řadami kotců nad sebou. Platí zásada, že spodní řada kotců má být ve výšce kotouče pro odvoz hnoje, čímž se nám manipulace značně usnadní. Před zahájením stavby musíte mít rozmyšleno, kolik chcete chovat samců a kolik samic. Samci musí být od samic odděleni a samice potřebují také samostatný kotec. Při stavbě králíkárny se dost často zapomíná na odstav mladých králíků. Počítejte, že od každé samice budete mít společně dva vrhy a ty se ještě musí rozdělit na samce a samice.


Pojisti svého domácího mazlíčka od 149 Kč

    Když jsem měl sešroubované boky a odřezal přečnívající šrouby, pustil jsem se do úpravy prken. Nejdříve jsem je ohobloval z obou stran. Na frézce vyfrézoval polodrážku, aby po seschnutí nefoukalo dovnitř. Na zkrácená prkna daného rozměru jsem šrouboval konstrukci vratovými šrouby 6 mm. Když byly oba boky hotové, přebroušené a natřené, usadil jsem je na místo, kde bylo propojení vodorovnými příčkami, opět se zaříznutými přečnívajícími šrouby. Pak následovalo našroubování prken do míst, která tvoří záda králikárny. Do profilu jsem našrouboval po celém obvodu všech pater střešní latě, které musely být tak vysoké, aby při položení prkna podlahy nebyl profil vyšší, než je podlaha, a aby při vyklízení kotce škrabkou se o toto místo nezadrhávalo. Lať nemusela být ohoblovaná. Po naměření délky jsem začal šrouby přidělávat podlahu. Použil jsem vruty 4,5 mm v délce tloušťky podlahového prkna a latě. Prkna jsem opět ohobloval a vyfrézoval. Upozorňuji, že první prkno se frézuje pouze z jedné stran
      Možnost několika pokusůJak už jsme zvyklí ze školy, pokud neobstojíme, čeká nás několik dalších pokusů. V tomto případě je to ovšem jinak. Pokud...
    Dvířka je vhodné do každého z kotců udělat přes celou přední stranu, tím zajistíme lepší přístup a snadnější čištění. Kotec musí být dostatečně prostorný. Pro jednoho jedince velkého plemene volíme rozměr 100x80x70 cm. Střední plemena musí mít rozměry kotců aspoň 80x60x60 centimetrů a pro zakrslé králíky pak postačí 60x50x50 centimetrů. Samice s mláďaty vyžaduje větší rozměry.
    Nyní jsou v celé konstrukci celkem dobře patrné samotné kotce. A tak přichází na řadu krok, který už je spojený s realizací obvodového pláště. Zadní stěna, stejně jako boční stěny, budou pochopitelně plané. Pokud jde o ty přední, zde je nutné zachovat volný prostor právě pro vstup do jednotlivých kotců. Zde je proto vhodné více než celistvý materiál použít spíše menší prkna, která budete moci natlouct tam, kam bude potřeba.


Články zobrazené ostatními uživateli

      Včasný příchodJako u každé zkoušky, důležitý je včasný příchod. Pokud máte opravdu zájem získat zbrojní průkaz, nestyďte se klidně přijít mezi prvními,...
    Dovolená a cestování pro každého. Magazín o bydlení a rekonstrukci. Jak se naučit výklad horoskopu? Na astrologické škole Hanzal, která nabízí kvalitní dálkové studium pro každého.
      Připravili jsme pro řidiče další tipy, které jim můžou zvýšit komfort jízdy, případně se díky nim dozví informace, o kterých možná doposud vůbec...
    Hnízda – v případě, že mají samice v kotci dostatek čistého sena, není nutné hnízdiště nikterak řešit. Samice si sami vytvoří ze sena a vlastních chlupů hnízdo. Existují však i umělá hnízda. Jsou to jakési obdélníkové bedničky vystlané senem a slámou a z vrchní části mají otvírací víko. Odpovídají přírodnímu doupěti. Otvor do bedýnky (hnízda) je vhodné vytvořit 10 centimetrů nad podlahou kotce. Zabráníme tím rozběhnutí mladých králíků po kotci. Hnízdiště má mít rozměr 30x40x45 centimetrů. Vchod boudičky má být otočen k zadní straně kotce. Hnízdo dáme samici zhruba jeden týden před plánovaným porodem.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00