Jak na věc


jaký maso na rajskou omáčku

Existuje přátelství mezi mužem a ženou?

    Jak kamna pracují?Konvekční kamna mají zvnějšku po stranách jeden plášť navíc, čímž vzniká meziprostor neboli kanál. Při konvekci se převádí teplo z krbových kamen do vzduchu těmito kanály. Studený vzduch je nasáván od podlahy, v kanálech se ohřívá a teplý stoupá vzhůru. Tak v místnosti vzniká přirozená cirkulace vzduchu. Konvekční kamna hřejí rovnoměrně a příjemně i ve vedlejších místnostech.
    Přesunout se tedy můžeme k samotným jízdním dojmům. Jako první přišla na řadu Lada X-Ray, která je postavena na stejných základech jako Dacia Sandero Stepway. Na první pohled si ale žádného příbuzenského vztahu nevšimnete, přičemž jen osobní preference rozhodnou o tom, jestli lépe vypadá agresivně laděná Ruska či decentněji stylizovaná Rumunka. Interiér vás však již vrátí zpátky na zem, třebaže přes nudnou šeď tu najdee alespoň moderní dotykový displej.
    Pro Brity ale tento moment zase tak podstatný není, neboť na ostrovech Lady už dvě dekády k mání oficiálně nejsou. O to zajímavější ale byla pro redakci britského Autocaru možnost se seznámit s Ladami X-Ray a Vesta Cross na ruském území - 20 let se jim do rukou žádná novinka značky nedostala.


Diskuze : Drbárny : Drbárna pro učitelky

    Vesta dále boduje prostorem v kabině, hlavně pak na zadních sedadlech. Mimo to přihazuje do placu i 480litrový zavazadelník, přičemž na domácím trhu startuje na 788 900 rublech (cca 263 100 Kč). To je příznivá částka, nicméně jak jsme zmínili výše, auto v této specifikaci postrádá homologaci pro trhy Evropské unie.
    Britové ve výsledku na obě Lady pějí spíše chválu, nedostatky jsou spíše v řešitelných jednotlivostech. Může to být umocněno tím, že na konci 90. let poznali naposledy vskutku nekonkurenceschopné portfolio ruské značky, které s tím dnešním nesnese srovnání. Hovoří o dobré hodnotě za peníze, nové Lady se ale ve Velké Británii oficiálně koupit nedají a jen tak asi koupit nepůjdou, výroba vozů s pravostranným řízením se v Rusku ani neplánuje.
    Jaké jsou výhody konvekčních kamen?Díky relativně nízké povrchové teplotě po stranách a vzadu jsou krbová kamna bezpečnější pro děti. Zároveň je nutná vzdálenost od nábytku menší než u kamen sálavých. Teplý vzduch se rychle a efektivně rozděluje do prostoru. S trochou nadsázky lze říci, že krbová kamna „topí za roh“. Většinu modelů krbových kamen Morso lze dodat s principem konvekce.


Britové po 20 letech půstu vyzkoušeli nové Lady. Jaký na ně udělaly dojem?

    Zajímavé přitom je, že Vesta Cross je na tom o poznání lépe, ač pod její kapotou najdeme tentýž agregát. Spárován je však s pětistupňovým manuálem, stovku proto dá již za 10,5 sekundy. Co je ale možná podstatnější, převodovka řadí velmi jemně a vzbuzuje důvěru. Totéž lze pak říci i o podvozku v zatáčkách, jakkoliv verzi Cross vůči základnímu sedanu nabobtnala světlá výška.
    Sálavé teploDobře známý princip sálavého tepla se u nás používá po generace a je navzdory rozšíření konvenkčních kamen stále velice oblíbený. Mimo jiné i proto, že mnoho lidí si nadále spojuje teplo z krbových kamen s teplem sálavým, a že kamna sálavá ohřejí vzduch rychleji.
    Psal se rok 1998, když Lada po dekádách boje o britské zákazníky oficiálně opustila ostrovní trhy. Teď se právě Britům dostaly do rukou nové modely Vesta Cross a X-Ray, co si o nich myslí?
    My jsme na tom dnes nakonec podobně - nejnovější modely u nás nejsou k mání už déle než rok. Na Slovensko, do Německa a dalších okolních zemí pro ně ale vyrazit můžete. A minimálně ty poprvé registrované před koncem letošního srpna u nás bez potíží přihlásíte.
    V krbových kamnech můžete topit prakticky všemi druhy dřeva, neměli byste však používat dřevo mokré a nevyzrálé. Dřevo by mělo schnout na větraném a krytém stanovišti 1 - 2 roky.


Učitelky - jaký dárek by vás potěšil?

    V nedávno publikovaných datech o srpnových registracích nových aut na území Evropské unie se objevil pozoruhodný úspěch Lady, která vůbec poprvé v historii dosáhla tržního podílu 0,1 procenta. Není to moc, někde se začít musí.
    V obou případech se pod kapotou nacházel 1,8litrový motor naladěný na 122 koní a 170 Nm točivého momentu, který je pro značku vrcholem. Nicméně i tak stále podléhá postarší homologaci, pro současný prodej v Evropě je vyžadována minimálně norma Euro 6c. Emisní požadavky ale nyní nechme stranou, ostatně se dá předpokládat, že pokud Rusové chtějí v exportu pokračovat (a plány nic jiného nezmiňují), bude muset na další úpravy agregátů dojít.
    Je však otázkou, zda Lada neopustila „nulový” (alespoň v desetinných číslech) podíl poprvé a zároveň také naposledy. V příštích měsících se dá očekávat výrazný pokles prodejů, neboť vozy značky uzpůsobené domácímu trhu plní emisní normu Euro 5 a ty vyvážené do zahraničí byly certifikovány jen na úrovni Euro 6b. Jinými slovy, jejich prodej skončil 31. srpna, ačkoliv nějaké skladová a předregistrovaná auta ještě k dispozici budou.


Nechcete udělat nový design Rodiny.cz?

    Láci kabiny lze však ospravedlnit nízkou cenou, to už ale neplatí o zásadním problému v podobě pětistupňové automatické převodovky. Ta svou tupostí a neochotou zcela sráží veškerý potenciál motoru, zrychlení z klidu na stovku tak zabere 12,3 sekundy. Takové automaty už dnes nemají v Evropě šanci na úspěch, jen u řazení ale kritika nezůstává. Výtky směřují také k samotné pohonné jednotce, která zaostává v rámci kultivovanosti.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00