Jak na věc


ibišek pokojový pěstování-choroby

ibišek - semena plodové zeleniny - osivo ibišku

    Rozmnožování odřezky je také jednoduché – stačí když v červenci zapíchneme do země vrchní odřezky a přikryjeme igelitem nebo pohárem. Odřezky je vhodné před zasazením namočit do zakořeňovacího prášku, podpoříte tak rychlejší růst nových kořínků.
    Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...
     Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...
    Při pěstování vnějších ibišků na zahradě v našich podmínkách všeobecně platí, že je vhodné je umístit na co nejteplejší místo s dostatečným množstvím světla. Potřebují zalévat a také hnojit. Ačkoliv jsou mrazuvzdorné, tak se doporučuje je na zimu zakrývat.
    Má antistresové a uvolňující účinky. Používá se při vyčerpanosti. Čaj z tohoto ibišku je kyselý, osvěžující a pije se zejména v letním období. Ibišek súdánský se přidává také jako přísada do kvalitních ovocných čajů. Je to jednoletá rostlina, která je velmi náročná na teplo a světlo.


Obsah článku: + Zobraziť obsah článku

     Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.
    Nazývá se také ibišek velkokvětý. Je to převážně vnější rostlina, ale můžete ho pěstovat ve velké nádobě, například na terase nebo balkonu. Při jeho pěstování nezapomeňte na dodatečný přísun živin, takže je potřeba přihnojování.
    V Evropě se začal pěstovat v 16. a 17. století. To, jaký druh budete pěstovat v zahradě, je jen na vás. Nejlepší ibišek z hlediska pozitivních účinků na zdraví je ibišek jedlý, súdánský nebo růžový ibišek.
    U pokojových rostlin – obzvlášť u ibišku – je důležité připomenout důležitost výběru při koupi. Pozorně si prohlédněte listy, zda nejsou flekaté nebo žluté. Případně zda se listy na sebe nelepí – to by mohla být známka poškození. Kupte hned i vhodné hnojivo a také postřik proti škůdcům.
    Pokud ibišek přinesete domů, tak ho dejte na pár dní do karantény od ostatních květin. Je to kvůli případnému přenosu nákazy a těžko byste se jí z jiných květů zbavovali.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

    V domácnostech se nejčastěji setkáváme s pěstováním ibišku čínského (Hibiscus rosa-sinensis) neboli čínské růže, u níž bylo vyšlechtěno mnoho odrůd a variant s různými barevnými odstíny květů.
    Zalévat by se měl jako ostatní druhy, takže rovnoměrně. Je to rostlina, která je náročná na živiny, tak se doporučuje přihnojovat. Pro pokojový ibišek je vhodné zazimovat ho v místnosti, kde je kolem 14 stupňů, ale ne méně než deset, protože to by ho mohlo zničit. Koncem února můžeme řezem rostlinu vytvarovat. Na začátku jara je také vhodné období na přesazování.
    Pěstování ibišků: Ibišky jsou vděční za pravidelnou zálivku s jarním a letním každotýdenním přihnojováním, ve kterém dostanou všechny potřebné živiny. Pokojový ibišek zimuje v chladnější místnosti, 12-14°C, teplota nesmí klesnout pod 10°C - mráz pokojové ibišky zlikviduje.
    Květy okry jsou žluté a pledom je tobolka, ve které se nacházejí semena. Z tohoto druhu ibišku neobíráme květy, ale právě tyto plody. Dají se jíst jako surové i tepelně upravené. Je to teplomilná rostlina, takže nechráněně se dá pěstovat jen v těch nejteplejších oblastech jižního Slovenska.


Ibišek – přesazení, rozmnožování, stříhání a hnojení

    Hibiscus esculentus, na Slovensku známý také jako Okra, obsahuje mnoho bílkovin, draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku. Slouží jako prevence proti rakovině. Je blízkým příbuzným okrasného ibišku, takže tak také vypadá. Tento druh ibišku je náročný na vláhu a teplotu. Semena se vysévají v dubnu. Přivazuje se k opoře od výšky cca 30 cm tak, aby se ibišek rozvětvil. Stonek vyroste do výšky 1–3 metry.
    Na škůdce existují přípravky, které je třeba používat opakovaně. Jednou z možností je lesk na listy, který vytvoří ochranný film, likviduje vajíčka a zabraňuje usazování dalších parazitů. A navíc se listy krásně lesknou!
    Se využívá při léčení močových cest a pročišťuje organismus. Je to okrasný keř, který kvete od půlky léta do září. Dobře se mu daří v půdě, která je bohatá na živiny. Je vhodný i jako živý plot. Má rád slunné prostředí, ale mladé rostlinky je třeba chránit před silným sluncem, aby se nespálily. Mladý ibišek má rád kyselejší půdu. Ibišek se zalévá rovnoměrně.
    Druhy ibišteku jsou: ibišek bahenní, ibišek čínský, súdánský, jedlý, syrský, kanadský a trpasličí. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje odrůda súdánský (krvavý) a jedlý (okra).


Pěstování ibišku pro začátečníky

    Ibišek (Hibiscus L.) je stálezelený nebo opadavý keř, polokeř, strom i bylina se střídavými listy. V našich klimatických podmínkách známe ibišek pěstovaný jako pokojovou rostlinu okrasnou květem. Ovšem jiné druhy jsou využívány i jinak, například v potravinářství (Hibiscus sabdariffa, Hibiscus esculentus) nebo v textilnictví (Hibiscus cannabinus), a dokonce i v truhlářství.
    Vypěstovat se dá ze semínek nebo z odřezků. Semínka se sadí po 4–6 kusech, a když se zazelenají první lístky, půlka sazenic se odstraní. Daří se mu zejména v suchých písčitých oblastech, takže do našich poměrů není moc vhodný. Také nedokáže odolávat mrazu. Jeho domovem je Afrika, kde se mu také nejlépe daří.
     Patříte mezi milovníky hub? Ode dneška je už nemusíte chodit hledat do lesa, pohodlně si je vypěstujete i doma. Prozradíme vám všechno potřebné na to, abyste se už za pár týdnů mohli...
    Ibišek je rostlina, která dorůstá do výšky až dvou metrů. Je snadko tvarovatelný a pro jeho krásnou barvu dotvoří jakoukoliv zahradu. Ibišek nemá ale jen dekorační vlastnosti, obsahuje mnoho vzácných látek, které pomáhají zdraví. Aktuálně známe více než 200 druhů ibišku.
     Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00