Jak na věc


hoši od bobří řeky

Kreslený seriál Hoši od Bobří řeky

    Při stém výročí narození Jaroslava Foglara, v květnu roku 2007, byl román Hoši od Bobří řeky vydán v úplně nové podobě - jako kreslený seriál. O grafické zpracování se postaral Milan Teslevič. Příběh byl rozkreslen přibližně na sto komiksových stránek a byl vydán jako samostatná velkoformátová kniha. Křest komiksu proběhl 5. května 2007 v Praze na Výstavišti během knižního veletrhu Svět knihy 2007. Ještě před prvním vydáním bylo otištěno několik částí komiksu v časopise SPJF Bobří stopou (první část komiksu v 53. čísle v červnu 2006).
    Vilík s Jiříkem se náhodou seznámili se studentem vysoké školy Rikitinem, který v nich svým vyprávěním a lákáním k neobvyklým zážitkům vzbudil takovou zvědavost a touhu, že zcela podlehli jeho plánům. Stal se pro ně neuvěřitelným vzorem správného chlapce a plnohodnotného prožití chlapeckých let.
    Nastalo loučení se Sluneční zátokou, v níž chlapci strávili dva nejúžasnější měsíce. Chlapci byli Rikitanovi vděční nejen za neuvěřitelné zážitky, ale za celkovou změnu jejich života, za změnu v myšlení a snahu být čestným a správným mužem. Hoši se naučili, jak využít svůj volný čas k prospěchu, namísto lumpáren, které byly pro ně dříve tak důležité.


Diskuse k výpiskuJaroslav Foglar - Hoši od Bobří řeky (2)

    S rukopisem Hochů se Foglar přihlásil v roce 1933 do soutěže Melantrichu (Nosek, 1999, s. 40). Výsledkem sice nebylo knižní vydání, ale alespoň návrh na vydávání díla ve Slovíčku, dětské příloze Českého slova. Příběh byl doprovázen přímo kresbami Foglara, přestože ty byly původně vytvořeny jen jako vzor pro ilustrátora. Ani zvýšení nákladu Českého slova však nepřesvědčilo Melantrich, aby román vydal knižně.
    Třetí a čtvrté knižní vydání je z roku 1940. Tentokrát převládá provedení s poloplátěnou vazbou. Součástí většiny výtisků tohoto vydání byl sešitek Moje záznamy o lovu bobříků vkládaný jako příloha (Nosek, 1999, s. 44).
    Četnost vydání a dotisků svědčí o popularitě i kvalitě této knihy. Ivo Jirásek (2007, s. 419) uvádí: (…) Motivační stimul k lovu bobříků nás láká, abychom nejenom četli, ale sami intenzivně a hluboce prožívali. Je to zkrátka kniha, kterou by měl znát každý zážitkový pedagog. A to nejen proto, že přináší spoustu návodů a jeden z nejdůležitějších foglarovských výchovných impulsů (popis 13 bobříků), ale i příklad a ilustraci celoživotně ovlivňující činnosti vedoucího či instruktora (…).
    Přezdívky chlapců, které vzniknou vždy po nějakém činu onoho hocha nebo na základě jeho vlastností, povahy či chování. Př.Šťoura, Grizzly, Pirát, Větrník, Drobeček, Stopař...


ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground­

    Cestu k prvnímu knižnímu vydání Hochů v nakladatelství Kobes v roce 1937 otevřela až publikace Boje o první místo vydaná tamtéž o rok dříve. Knihu včetně přebalu ilustroval Zdeněk Burian (Nosek, 1999, s. 42). Vazba byla celoplátěná s motivem dvou stromů, existuje v sedmi variantách, přebal ve dvou (Foglarovec.cz, 2008).
    Deváté vydání s ilustracemi Václava Junka dodala na knižní trh po 19 letech znovu Mladá fronta (s. 46–47). O rok později vyšla také kniha pod názvem Chlapci od Bobrej rieky ve slovenštině. Deváté vydání bylo rychle rozebráno, a proto v roce 1969 a 1971 vyšla dvě další, v poměrně velkém nákladu, v nakladatelství Blok. Desáté a jedenácté vydání mají rozdílný přebal, plátěné desky mají stejný motiv. U obou však existuje několik barevně odlišných variant desek. Desáté bylo ilustrováno Milanem Zezulou, jedenácté je bez ilustrací (Foglarovec.cz).


Zvuková adaptace Hochů od Bobří řeky

    Roku 2005 vyšla zajímavá kazeta (v té době již bohužel notně zastaralý druh audio nosiče). Zvuková stopa však byla natočena ve studiu Českého rozhlasu v Ostravě již v roce 1998. Kazeta Písně ztraceného ráje – Hoši od Bobří řeky s podtitulem Pocta Jaroslavu Foglarovi obsahuje příběhy Hochů od Bobří řeky, které Alfred Strejček namluvil pro Český rozhlas. Vyprávění je několikrát přerušeno písněmi od Štěpána a Jana Matěje Raka. Některé z nich jsou textovány také Stanislavem Kadlecem.
    V roce 1991 vznikla nová edice Sebrané spisy Jaroslava Foglara. Olympia, v této době ještě ve spolupráci s Blokem, si dala za cíl vydat souborné dílo Jestřába. Jako první přišli na řadu právě Hoši od Bobří řeky – jejich celkově třinácté knižní vydání. Oproti dalším publikacím v edici má toto větší formát a uvnitř barevné ilustrace Marko Čermáka. Rok 1991 znamenal ještě německé a druhé slovenské vydání.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00