Jak na věc


hledáčky

ASIAIR modul s bezdrátovým ovládaním Wi-Fi

    Hledáčky optické - slouží pro zaměření, pointaci, snímání, kde označení např. 9x50 znamená 9x zvětšení a 50 je průměr objektivu v mm. Provedení: - přímohledné - obraz výškově i stranově obrácený - úhlové zrcadlové 90°- obraz výškově správný a stranově obrácený - úhlové hranolové 90°- obraz výškově i stranově správný
    Zboží je v kategoriích průběžně doplňováno. Pokud prozatím nenajdete zboží, které požadujete, můžete nás pro objednávku kontaktovat na:atc-astro@seznam.cz.
    MEADE hledáček 8x50 v modré a bíle barvě, s držákem hledáčku a další paticí pro připevnění na tubus dalekohledu. Obrazové pole je 5°, okulár s pryžovou očnicí a se záměrným křížem umožnuje jemné zaostření.
    MEADE hledáček 8x50 v tmavě modré barvě (původní barva modelů LX 200 GPS), s držákem hledáčku pro připevnění na tubus dalekohledu. Obrazové pole je 5°, okulár s pryžovou očnicí a se záměrným křížem umožnuje jemné zaostření.


Sky-Watcher hledáček 6x30 úhlový 90°

    Rektifikační mechanismy záměrné značky (tj. mechanismy umožňující změnu polohy záměrného bodu) jsou klasické - rektifikace se realizuje dvěma stavěcími šrouby. Rozsah pohybů, které umožňují, je velmi dobrý. Nevykazují nadměrné vůle. Lépe mohly mít vyřešenu fixaci polohy a zajištění proti náhodnému pootočení. Při navádění na slabší objekty může být problém s příliš velkým jasem záměrného bodu, který může slabé objekty ve svém okolí přezařovat. Toto je obecný problém snad všech levných  kolimátorových hledáčků. Řešením je stáhnout jas záměrného bodu na minimum, popř. jej zcela vypnout a po identifikaci objektu/hvězdy opětovně zapnout.
    ATC hledáček 6x22 úhlový 90° pro ETX. Umožňuje upevnění do původního držáku pro hledáček u dalekohledu ETX 90, 105, 125 a záměnu nebo výměnu původního optického hledáčku.
                Hledáček je vhodný prakticky pro všechny typy dalekohledů. Zejména u přístrojů vybavených Goto navigací odvede skvělou práci při počátečním ustavení dalekohledu.
    Nevýhodou takovéto konstrukce je pokles intenzity pozorované scény při průchodu polopropustným meniskem. U některých levnějších konstrukcí může dosáhnout až 50%. Naopak výhodou je velmi jednoduchá (a tím i levná) konstrukce a možnost snadno nahradit kruhovou clonku prakticky libovolným rastrem a tím i snadno libovolně měnit tvar záměrné značky.
    ATC redukce pro polární hledáček montáže GSO, pro prosvětlovalovací modul Sky-Watcher z Star Adventurer.Precizně vyrobená redukce s uživatelkým komfortem.


Rigel laserový hledáček stojanový

     Princip jejich funkce je velmi jednoduchý.  Intenzivní zdroj (např. laserová, nebo LED dioda) ozařuje záměrnou značku, v nejjednodušším případě clonku s malým kruhovým otvorem. Přes ní prošlé paprsky prochází směrem k polopropustnému menisku. Jeho poloměr zakřivení je takový, aby se zobrazovaný bod (v našem případě otvor v clonce) nacházel v jeho ohnisku. Od menisku  se svazek odráží směrem do oka pozorovatele. Ten pak pozoruje bod v nekonečnu současně s hvězdným pozadím. Zde je malá odchylka od kolimátorových zaměřovačů využívaných u zbraní. U nich je záměrná značka často promítána do konečné vzdálenosti, pro kterou je konkrétní zbraň určena (snižuje se tak chyba zamíření).
    Sky-Watcher hledáček 6x30 úhlový 90°, je opatřen achromatickým dubletem d 30 mm s antireflexními vrstvami a fixním okulárem bez ostření se záměrným křížem dávající zvětšení 6x. Ostření pro oko uživatele lze provést objímkou objektivu s jistícím kroužkem. Obraz je vzpřímený stranově obrácený. Součástí je držák hledáčku s rybinovým zakončením.
    Sky-Watcher hledáček 9x50, přímohledný, je opatřen achromatickým dubletem d 50 mm s antireflexními vrstvami a fixním okulárem bez ostření s záměrným křížem dávající zvětšení 9x. Ostření pro oko uživatele lze provést objímkou objektivu s jistícím kroužkem. Obraz je stranově a výškově obrácený. Součástí je držák hledáčku s rybinovým zakončením.


Princip kolimátorového hledáčku

    Záměrná osnova je u hledáčku Telrad tvořena třemi soustřednými kruhy o úhlovém průměru 0.5°, 2° a 4°. To velmi usnadňuje vyhledávání slabých objektů a zamíření hlavního přístroje na ně. Vlastní propustnost šikmé planparalelní desky (kolimační objektiv je v těle hledáčku) je oproti typickému hledáčku red dot velmi vysoká. Navádění přístroje na slabší hvězdy je tak mnohem snadnější. Rovněž hledáček netrpí neduhem příliš jasné záměrné osnovy (její jas lze velmi vhodně regulovat). Na rozdíl od výše uvedených hledáčků, které jsou napájeny baterií CR2032 je hledáček Telrad napájen 2 bateriemi AA.
    Tento red dot hledáček je typickým zástupcem levných kolimátorových hledáčků. Část dílů hledáčku je proto z plastu. Tomu ostatně odpovídá i velmi příznivá cena. Meniskus má průměr cca 30mm. Oproti starším levným hledáčků tohoto typu má lepší antireflexní vrstvy z předmětové strany (u konkrétního kusu byl zaznamenán rozdíl v propustnosti  +15%). Záměrný bodu je dostatečně malý pro základní zaměření dalekohledu. Jeho jas lze regulovat v dostatečných mezích. Prodloužená rosnice na menisku chrání hledáček proti orosení.
                Kolimátorové hledáčky mají svůj prapůvod ve vojenských zaměřovačích. Díky své snadné konstrukci a intuitivnímu použití našly své místo mezi klasickými hledáčky i v astronomii. Zejména dnes díky rozvoji technologií (miniaturní světelné zdroje a snadná výroba přední čočky-menisku) jsou velmi oblíbené.


Sky-Watcher 405/1800 Dobson 16 Flex GoTo

                Vixen Red dot představuje propracovanější variantu klasického kolimátorového hledáčku typu red dot. Oproti hledáčku Sky surfer je mechanicky odolnější, čočka menisku je chráněna kovovým rámem bez tubusku.  Velmi příjemný při práci s ním je obdélníkový tvar menisku. Proti orosení je tak nutné hledáček chránit jiným způsobem (ať již doma vyrobeným tubuskem, či použít dodávanou krytku a odkrývat jej pouze v případě vyhledávání).
    Sky-Watcher d102/600 OTA Achromát Guider, precizně vyrobenýčočkový achromát d 102/f 600 mm, (1:5,9) OTA - tubus s optikou vhodný jako pointační i pozorovací dalekohled. Je opatřen vícenásobnými high-tech antireflexními vrstvami.Součástí je dvojrychlostní 2" okulárový výtah Crayford umožňujicí vlastní natočení upínací části v rozsahu 360° a pevné zajištění.
    Vizér ATC V-1 se závitem T-2, s další objímkou M42x1, okulárem ATC f 20 K-V. Garance spolehlivého zaostření s okulárem ATC f 20 K-V bez úprav pro všechny objektivy se závitem M42x1!
    Sky-Watcher hledáček 9x50 s prosvětleným záměrným křížem, přímohledný, je opatřen achromatickým dubletem d 50 mm s antireflexními vrstvami a fixním okulárem bez ostření s podsvětleným záměrným křížem dávající zvětšení 9x. Ostření pro oko uživatele lze provést objímkou objektivu s jistícím kroužkem. Prosvětlení záměrného kříže okuláru je čevené s regulací intenzity. Obraz je stranově a výškově obrácený. Součástí je držák hledáčku s rybinovým zakončením.


PrimaLuceLab Nikon D5600 Full Range

    BP SKy Surfer III je vhodný kolimátorový hledáček zejména pro menší dalekohledy. Díky své malé váze a rozměrům nebude jeho transport i vlastní umístění činit problémy. Součástí balení byly i redukční lišty pro uchycení ke většině typů dalekohledů. Pro náročnější využití je vhodnější zvolit jiný, zejména pak celokovový, hledáček.
    Obraz v Newtonu: stranově a výškově obrácenýObraz v refraktoru a katadioptru (Maksutov, Cassegrain) při přímohledném pozorování: stranově a výškově obrácený, jinými slovy, obraz je vzhůru nohamaObraz v refraktoru a katadioptru (Maksutov, Cassegrain) při 90° zrcadlovém modulu: stranově obrácený a výškově správnýObraz v refraktoru a katadioptru (Maksutov, Cassegrain) při 45 a 90° Schmit. hranol. modulu: stranově a výškově správný
    Volba různých záměrných značek, zejména pak kružnice s vyznačeným středem umožňuje snadnější „hopsání“ mezi hvězdami při manuálním vyhledávání deep sky objektů. Legendárnímu hledáčku Telrad s jeho soustřednými kruhy se však kresba záměrné osnovy nevyrovná.


MEADE hledáček 8x50 tmavě modrý

    Sky-Watcher hledáček 6x30 s prosvětleným záměrným křížem, přímohledný, je opatřen achromatickým dubletem d 30 mm s antireflexními vrstvami a fixním okulárem bez ostření s podsvětleným záměrným křížem dávající zvětšení 6x. Ostření pro oko uživatele lze provést objímkou objektivu s jistícím kroužkem. Prosvětlení záměrného kříže okuláru je čevené s regulací intenzity. Obraz je stranově a výškově obrácený. Součástí je držák hledáčku s rybinovým zakončením.
    Vybavení: - s fixním okulárem se záměrným drátovým křížem, nebo jiným testem - s fixním okulárem s prosvětleným záměrným drátovým křížem, nebo jiným testem - bez okuláru s výtahem ostření
    Jedná se o red dot hledáček celokovové konstrukce a velmi precisního zpracováním. Vlastní hledáček je připojen přes pohyblivé spojení k redukci pro připojení do úchytů (rybiny) využívaných např. u dalekohledů značky Vixen. Redukci s rybinou lze nahradit rovnou lištou. Pohyblivé spojení mezi redukcí rybiny a hledáčkem je určeno k hrubému stavění polohy záměrného bodu. Pro vlastní rektifikaci jsou určeny stavěcí šrouby na těle hledáčku.
    Lunt Solar solární hledáčekje určen pro použití na všech slunečních dalekohledech Lunt Solar Systems. Objímky Lunt Solar slunečních dalekohledů jsou připravené pro připevnění tohoto solárního hledáčku.


Sky-Watcher N 200/f1000 Newton 8 EQ-5

    Obraz v přímohledném čočkovém hledáčku: stranově a výškově obrácený, jinými slovy, obraz je vzhůru nohamaObraz v 90° lomeném čočkovém hledáčku se zrcátkem: stranově obrácený a výškově správnýObraz v 90° lomeném čočkovém hledáčku s Schmit. hranolem: stranově a výškově správnýObraz v průhledovém laserovém hledáčku: stranově a výškově správný
    Celkové mechanické zpracování je velmi dobré. Rektifikační mechanismy hledáčku jsou opět klasické šroubové. K jejich otáčení je nutné využít vhodný šroubovák.
    Sky-Watcher hledáček 6x30, přímohledný, je opatřen achromatickým dubletem d 30 mm s antireflexními vrstvami a fixním okulárem bez ostření s záměrným křížem dávající zvětšení 6x. Ostření pro oko uživatele lze provést objímkou objektivu s jistícím kroužkem. Obraz je stranově a výškově obrácený. Součástí je držák hledáčku s rybinovým zakončením.
           Kolimátorových hledáčků existuje celá řada. Velká část z nich využívá některou z dnes ukázaných konstrukcí. Do jisté míry lze tak poznatky zde uvedené zevšeobecnit. Cílem dnešného článku tak bylo pomoci v orientaci mezi nimi. Při výběru toho nejvhodnějšího pro konkrétní dalekohled je nutné samozřejmě přihlédnout i ke zvláštním požadavkům konkrétního pozorovatele.


Sky-Watcher Starpointer - laserový hledáček

    Tento hledáček je příkladem konstrukce s proměnnou záměrnou značkou. Celokovový hledáček má 4 záměrné značky. Jejich jas lze regulovat ve skocích (7 jasových úrovní).  Pro použití v astronomii jsou ale vhodné max. první tři pozice. Při vyšším nastavení jasu je již záměrná značka příliš jasná a může oslňovat. Hledáček lze tak využít i pro denní použití. Např. pro pozorovací dalekohledy při sledování přírody či při vhodném uchycení jako zaměřovač na vzduchovou pušku či pistoli. Určitou nevýhodou tak může v určitých situací být omezená možnost nastavování jasu záměrné značky. Meniskus je svými vlastnostmi velmi podobný menisku z hledáčku Vixen  Red dot, jeho propustnost je jen nepatrně vyšší.
    Obraz v přímohledném hledáčku totožný s obrazem v dalekohledu Newton. Do dalekohledu Newton se zpravidla dívá z boku. Přímohledné čočkové hledáčky dodává výrobce Sky-Watcher, stejně jako spousta jiných výrobců k různým optickým systémům. Jejich účelem není, aby se obraz orientačně shodoval s obrazem v dalekohledu, ale hledáček slouží vždy jen k zaměření velkého dalekohledu, vzhledem k jeho výrazně většímu obrazovému poli. Má k tomuto zaměření v okuláru záměrný kříž. Pokud uživatel vyžaduje jiný náhled, např. s lomeným pod úhlem 90° nebo s průhledovým laserovým bodem v nekonečnu pak je toto možné dokoupit jako příslušenství.
    Hledáček má plynule regulovatelný stavitelný jas záměrného bodu. Velikost záměrných bodů je u obou hledáčků (BP SKy Surfer III i Vixen Red dot) prakticky stejná. Na rozdíl od předchozího hledáčku je vlivem použitých antireflexních vrstev meniskus mírně načervenalý (naoranžovělý). Jeho propustnost je cca o 5-10% vyšší.


Sky-Watcher 200/1200 Dobson 8 clasic- Pyrex

    Když se před lety objevil kolimátorový hledáček Telrad, vyvolal vlnu nadšení a stal se téměř okamžitě legendou. I dnes jej lze bezesporu považovat za jeden z nejlepších kolimátorových hledáčků vůbec. Příčinou jeho úspěchu bezesporu mj. je, že spojuje intuitivnost jednoduchých kolimátorových hledáčků s některými základními vlastnostmi lepších teleskopických hledáčků (zejména pak možnost odhadu úhlových vzdáleností).
    Jeho nejpodstatnější nevýhodou může pro některé přístroje být větší fyzické rozměry (cca 21x13x5cm) a váha (cca 0.3 kg). Svými proporcemi tak odpovídá  spíše klasickým teleskopickým hledáčkům než 3x menším a lehčím hledáčkům typu red dot. Rovněž nekrytá odrazná destička je náchylnější na orosení oproti některým konstrukcím (viz např. baader Planetárium Sky surfer).

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00