Jak na věc


hitlerův architekt

Zkáza francouzského loďstva: Toulon 1942

    Naposledy Hitler pobýval na Berghofu v červenci roku 1944. O rok později bombardovala místo spojenecká letadla, ale sídlo netrefila. Těsně před koncem války si ho zapálili sami příslušníci SS. Jeho ruiny byly definitivně vyhozeny do povětří v roce 1952 a na místě byly vysázeny stromy.
    Album bylo nalezeno britským fotografem Edwardem Deanem a novinářem Richardem Dimblebym. Společně se sovětským vojákem se pár týdnů po dobytí bunkru dostali do ložnice Evy Braunové a v jejím nočním stolku našli kromě alba také rozbitý flakon parfému. Právě jeho vůně prý stále ulpívá na dochovaných fotografiích.
    "Je velkou vzácností narazit na stejně uvolněné fotografie Hitlera, které neprošly cenzurou. Záběr, jak jde cestou ze sídla a v žertovné póze salutuje skoro jako Charlie Chaplin, je opravdu pozoruhodný," komentuje Harper.


Das Reich: Hitlerova divize smrti ve Francii

    Na 73 fotografiích můžete říšského vůdce vidět v neobvyklých, neformálních a uvolněných pozicích. Velkou část snímků totiž tvoří momentky z jeho letního sídla Berghof. Mezi fotkami ale najdete například i záběry na bavorskou krajinu či místnosti Říšského kancléřství. Autor snímků není znám. Podle nalezení ve stolku Hitlerovy partnerky a pozdější manželky se ale lze domnívat, že za jejich vyhotovením stojí právě ona. Eva Braunová ostatně není vyobrazena ani na jedné z fotek.
    Album si odnesl domů Dean a ve svém vlastnictví ho měl až do 80. let, kdy ho prodal sběrateli. Před pár lety ale bylo znovu prodáno a nyní míří do dražby.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00