Jak na věc


historie gramofonu

LED osvětlení a napájecí zdroje

     První kufříkový gramofon na kliku byl vyroben v roce 1915. Jeho důležitou součástí byla klika, která byla umístěna vždycky po pravé straně gramofonu. U ní byl držák, za který se mohl gramofon nést. Gramofon byl tedy přenosný. Dále měl gramofon kolo s filcem, na které se dávala gramofonová deska vyrobená ze šelaku. Šelak je křehká hmota, proto když deska spadla třeba na podlahu, mohla se rozbít až na čtyři kusy. Vzadu v gramofonu byla kulatá přenoska. První kufříkový gramofon vyrobený v roce 1915 měl zvukovou membránu ze slídy a hrál velmi nahlas. Zvuková membrána ze slídy se používala do roku 1920, pak se začal používat hedvábný papír, později povoskovaný papír a bakelit. To byly zvukové membrány, které už nehrály tak nahlas jako slída. V roce 1919 byl vyroben kufříkový gramofon na kliku od firmy Pekt.
    Máte už muzejní mini kalendáříky na rok 2019? :) .......... Focení polaroidem! Originální foto z vaší návštěvy muzea na počkání, cena 25,- Kč ........ k dispozici Zážitková karta - podrobnější info v sekci "pro návštěvníky - vstupné do muzea"
    Od roku 1920 se začaly vyrábět první džezové šelakové desky. Tyto desky i kufříkové gramofony na kliku se vyráběly až do roku 1960. Pak začala éra elektrických gramofonů. Některé měly i značku Tesla Mc 40.


Od mechanického hracího strojku k modernímu gramofonu

    Gramofonová deska neboli gramodeska je médium používané od konce 19. století do 80. let 20. století pro analogový záznam zvuku. Od konce 80. let byla gramofonová deska postupně nahrazována digitálním záznamem na CD a DVD discích. V současnosti se vydávají gramofonové desky pouze jako doplněk vedle digitálních hudebních nosičů produkovaných na CD či DVD, slouží zejména pro sběratelské účely. Při použití velmi kvalitních reprodukčních HI-FI zařízení mnozí nároční posluchači, stále ještě preferují původní gramofonové desky oproti moderním digitálním CD a DVD nosičům zvukového záznamu a v posledních letech tento trend sílí. Nelze proto považovat gramofonovou desku za společensky zcela odepsanou. Gramofonová deska byla masově rozšířeným elektroakustickým médiem, které zůstávaly až asi do 50. let 20. století prakticky jediným nosičem pro individuální (domácí) použití – magnetofony se používaly jen v rozhlasových, televizních a nahrávacích studiích. S rozvojem slaboproudé elekt
    Návštěvník má možnost seznámit se s historií gramofonové desky (Loděnice na Berounsku) i gramofonu (manufaktury, velcí výrobci a především litovelské podniky – Křižík, TESLA a SEV). Na své si přijdou nejen milovníci techniky, ale také posluchači staré hudby. Příjemným bonusem je, že se někteří z dřívějších zaměstnanců litovelských gramozávodů poznávají na fotografiích nebo videích, jiní mohou obdivovat atmosféru dobového kontrolního pracoviště.
    Otevírací doba muzea:říjen - květen ST - NE : 9:00 až 16:00červen - záříST - NE : 9:00 až 17:00


Gramofony z Litovle – stručná historie slovem i obrazem

    Expozice v podkroví Muzea Litovel byla otevřena současně s expozicí o Gustavu Frištenském. Vystavené hrací strojky a přístroje představují období před vynálezem gramofonu na konci 19. století. Zahrnují nejen výrobky, ale také média a informace o principu fungování. Součástí nabídky jsou i interaktivní prvky, např. v podobě dotykové obrazovky s videozáznamy, které umožňují poslech oblíbených melodií našich předků.
    Kniha mapuje šedesátiletou historii gramofonové výroby v Litovli. Autor Miroslav Pinkava pracoval v podniku TESLA Litovel více než 30 let. Formát - 15 x 21 cm - brožovaný. Počet stran - 120. Hmotnost 190 gramů. Vydáno - Pinkava vlastním nákladem 2010. Kniha obsahuje vlastnoruční podpis autora.
    Obsah:Slovo úvodem...5Jak to začalo...6Od Křižíka ke Gramofonovým závodům...9Ve svazku Tesla...14Samostatný podnik...31Koncernový podnik...64Gramofony NAD 5120...75CD přehrávače...80Státní podnik...90Privatizace podniku...103SEV...111Pár slov o autorovi...115Litaratura...116

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00