Jak na věc


gentleman single hradec králové

Gentleman očima žen II – Elina Nechayeva, Anna Schollerová & Kamila Vodochodská

    Nejlepší věkem, kdy začít být gentlemanem, je zhruba 22 let. Nejplodnějším je gentleman do věku třiceti let. Právě v tomto období může naši společnost nejlépe obohatit svými radami o životě. Starší gentlemani bohužel rychle ztrácejí potřebu cokoli světu sdělovat a jejich gentlemanství pak není pro okolí dostatečně zajímavé.
    Motýlek je hezký doplněk, ale určitě existuje mnoho gentlemanů, kteří jej v šatníku nemají. Pro mě je gentleman muž se slušným vychováním, dobrými mravy a hlavně pokorou k ženám. Pravý gentleman si natolik ženy váží, že ji nikdy nenechá nést těžkou tašku, nebo vykonávat náročnou činnost. Pokud je tma, nedovolí ženě jít samotná městem, vždy ji podrží dveře nebo nechá vybrat místo k sezení, kde se bude cítit dobře. Zkrátka pokud to jde, pečuje o ni s láskou a úctou.


Rozhovor: Matěj Maňák (EMBLEMM)

    Na party, o které hovořím, nebyl welcome drink, ani oficiální uvítání a někteří hosté si rychle nalezli místo s buffet dinnerem. Až příliš brzy… Pozor také na porce a ze šunkové kýty si neukrajujeme sami, náš talířek má na starosti obsluhující personál. I když se jednalo o oslavu v čase slunečného babího léta, někteří jedinci si ponechali dlouhé hodiny sluneční brýle na nose. Mám ráda aforismus, který říká, že brýle nepatří jen do postele, ale byť značkové brýle s temnými skly do hloučků v sále nepatří. Apropó ještě, k optickým brýlím: drahé, hodně viditelné obroučky se někdy mohou stát centrem outfitu. Často na televizní obrazovce vidím, jak politickou debatu usměrňují spíš supermódní brýle – bývají tak viditelné, že slova jsou už nadbytečná. Sama bych brala u politiků více vizí než chic doplňky.
    Můj muž je dokonalým prototypem gentlemana, alespoň tedy pro mě. Má vše, co bych od gentlemana očekávala. Ve společnosti se umí chovat tak, jak se na správného gentlemana sluší a patří, je galantní a to nejen k ženám, nerazí heslo oko za oko, zub za zub, občas mi jen tak koupí květinu, uvaří večeři a hlavně mi každý den už více jak 5 let vyznává lásku. Takže jestli je můj manžel opravdovým gentlemanem? Rozhodně.


Online květinářství, aneb jednou se vám budou hodit

    Nechci mluvit přímo o moderním gentlemanovi, i když tohle substantivum stojí v záhlaví vašeho webu, ale obecně, o současném muži. Dobře volený vzhled i chování může setřít velmi lehce i generační „pel“, neuznává totiž mantinely věku, nezná omezení. A to vnímám ráda… Přidala bych spíš pár poznámek k plusům i mínusům, který dnešní čas nese. Současný muž podle mne nenosí stále džíny s tričkem. Jistě v mnoha ohledech nejpohodlnější „uniformu“. Říká se, že každá žena má mít nejméně šest podprsenek, u muže bych si ráda tipla, že jen jedny ze šestice kalhot každého majitele by měly být denimové. Nabízí se tolik možností, třeba mrkváčům s celoplošným potiskem, prostě kalhoty jiné materiálem i střihem, než modráky, těsně obepínající nohy.
    Takzvané gentlemanství je v současnosti hit. Každý, kdo má v zadku díru, ve skříní cedrové napínáky a voní se anglickou kolínskou, je pravý gentleman. Nebo opravdový. Objevují se ryze gentlemanské články, v komentářích na Facebooku se to hemží výrazy jako “to není gentlemanské” nebo “to si říkáte gentleman”? Sotva dvacetiletí kluci hodnotí svět kolem sebe po přečtení dvou knížek, nosí buřinky nebo dávají přesně cílené rady o tom, co pravý gentleman může a co ne. V komentářích gentlemanů se objevuje dokonce výraz „gentlemanský tábor“, tedy jakési uskupení lidí, kteří udávají gentlemanské trendy. Zbývá už jen založit klub českých gentlemanů a scházet se samozřejmě v Café Louvre nebo Café Savoy. Jak poznat pravého pražského gentlemana?


Nakupujeme spodní prádlo pro přítelkyni

    Cestou domů noční Prahou jsme se setkali s kabrioletem, který se dokáže rozjet superrychle a také zastaví kdekoliv. Jeho osazenstvo jedná v rámci hesla Já na to mám! Nevím proč, ale podobné chování za volantem se blíží hloupé vulgární diskuzi, kterou slýcháme z malých hloučků vystylovaných mladých mužů. Typ chování, které se traduje již od antického Řecka, a říká se mu nouveau riche, patří k lidem, kteří „nějak“ přišli k penězům a moc bankovek je vyvyšuje nad ostatní. Pro mne je podobné chování hodně přes čáru… A já doufám, že právě nabubřelost je vzdálená všem současným mužům, natož pak gentlemanům…
    Také je skvělým vypravěčem. A že má co říct, jeho životní příběhy jsou opravdu zajímavé. Navíc ten klid a energie v jeho hlase. V neposlední řadě si dokáže udělat legraci sám ze sebe, je opravdový gentleman, co řekne, to také udělá a je oddán svému poslání předávat etiketu dalším lidem. Pan Špaček je opravdu mužem na svém místě.
    Etiketa není o tom, abychom dodržovali vždy všechna pravidla a 100% se jimi řídili za každou cenu. Etiketa je o tom, aby se s námi a v naší přítomnosti ostatní cítili dobře.
    Je pěkné, pokud osoba, která s vámi tráví čas, má přehled v etiketě. Pokud tomu tak není, tak ji na to neupozorňujeme. Za mne je největším prohřeškem pokud někdo upozorní druhého člověka, že udělal chybu či nedodržel pravidlo slušného vychování. Takový člověk se pak dopustí nejzákladnější chyby – upozorní všechny okolo a způsobí tak někomu dalšímu nepříjemnou chvilku. Pravidlo jedna tedy je – neupozorňovat, že ostatní něco nedělají podle etikety.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

    Podívejme se na gentlemanství očima žen. Začínáme s pravidelným seriálem, ve kterém se budeme ptát zajímavých žen na otázky, které vás zajímají. V dnešním díle se budeme ptát Karolíny Houžvové z Doplňku pro život, Alči Cigánkové z projektu Staň se svým vlastním hrdinou, blogerky Míši Konopkové z Na vlně stylu a také spisovatelky Michaely Zindelové.
    Ultimátní gentleman má v aktovce z pravé kůže senegalské ještěrky složený třívrstvý toaletní papír s monogramem. Nikdy totiž neví, kdy se bude muset gentlemansky vykadit.
    Je příjemné, když muž přemýšlí nad mými potřebami a přijdu si jako hlavní hrdina večera. To je gentleman. Otevře mi dveře, pomůže mi s kabátem či se posadit, doleje skleničku, zeptá se, jestli je vše v pořádku, pomůže s těžkou věcí.
    Věřím, že tyto body mohou být splněny i bez motýlka, ale pokud je muž k tomu všemu ještě hezky oblečený a upravený získává plusové body. Rozhodně je lepší slušný muž bez motýlku, než nevychovanec s motýlkem. A co se týče našeho sociálního projektu tak jsem přesvědčená, že motýlky Doplněk pro život mají pouze gentlemani, protože zakoupením pomohli ženám – maminkám handicapovaných dětí a to, že budou dobře vypadat, je už jen milý bonus.


Jaké všechny vlastnosti musí muž mít, abys jej nazvala gentlemanem?

    Pravý gentleman doma vždy chodí v košili a obleku. V sobotu si čístí svojí sbírku bot, učí vázat tkaničky lidi ze sousedství a v neděli vede kurzy dvoření se ženám.
    Musím říct, pan Špaček mne nezklamal, naopak. Je neskutečný. Člověka jako je on jsem zatím nepoznala. Většina lidí si ho představuje jako upjatého pána, který striktně dodržuje všechna pravidla, za jakékoli situace, a který kontroluje, zda je i vy používáte. Opak je pravdou. Člověk se v jeho přítomnosti necítí pod drobnohledem, cítí se uvolněně. Je to neskutečné šarmantní a okouzlující muž, neuvěřitelně pracovitý, příjemný, který v každé situaci ví, co říct a vy si připadáte, jako byste jej znali celé roky.
    Pokud se gentleman neholí sám, navštěvuje holičství. Podmínkou je, aby v názvu podniku bylo slůvko gentleman. Pokud má holičství v názvu dokonce 2 gentlemany, je návštěva takového podniku doslova podmínkou.
    Má-li o to skutečný zájem, pak ano. V dnešní době existuje mnoho naučné literatury, blogy zaměřené na pánskou módu. Vygooglit se dají i články zaměřující se na správné chování, etiketu. Skloubí-li se všechno dohromady, pak před námi může stát dokonalý gentleman.


Co považuješ za největší společenské faux pas?

    Pánská móda se rozvíjí a mění velmi radikálně až revolučně od začátku století – já obdivuju vodopád nápadů na image vlasů, kde vládnou úžasné trendy, kterým málokterá hlava odolá. Střihy a barvy pro muže jsou daleko nápaditější než současné dámské. A také nabídka aktuálního oblečení je také neporovnatelně širší. Dobré vychytávky se najdou nejen u značkového oblečení, ale i v řetězcích. Muži se chopili šance být osobití a originální, ovšem pokud máte v zaměstnání třeba jen rámcově daný rámec dress codu, je potřeba, abyste od hlavy k patě tuto volbu dodržovali, stylově nepřecházeli, nebo „neozvláštňovali“ outfit nějakou součástí víkendového nebo sportovního šatníku (a to včetně doplňků)! Jedinečnost i eleganci vám na sto procent zaručí dobrá košile se zajímavým detailem, nebo ležérní úpletové sako. Mám ráda současnou vyvolněnou módu, která povyšuje individualitu nad trendovou dokonalost.
    S Marií Formáčkovou jsme si ve Vysoké škole bontonu sice rozdělily teritoria, ona se postarala o gastronomii, já o chování a vzhled. Ale úzce jsme spolupracovaly, naše knížka měla neoddělitelné zadání, na jehož konci měla získat etiketa přesné obrysy. Já osobně mám raději francouzské savoir vivre et savoir faire aneb umět žít a umět konat. Souvislosti a vazby jsou mi nějak srozumitelnější.
    Podle toho, co má muž na sobě, se dá poznat velmi mnoho. Od toho, jaký poslouchá styl hudby i jaký životní a módní styl vyznává. Zda se ale už od pohledu dá poznat, jestli se jedná o gentlemana? To si až tak úplně nemyslím. Dle mého názoru tvoří pravého gentlemana především jeho činy. Gentleman tak může být, jak muž v padnoucím obleku, tak i klidně v džínách a triku.


V rámci vašeho projektu „Staň se svým vlastním hrdinou“ spolupracujete se špičkou etikety Ladislavem Špačkem. Asi trochu hloupá otázka, ale je stejně galantní i mimo objektiv? 

    To pravda rozhodně není. Možná jich je méně než dříve, protože ženy se v dnešní době snaží být více samostatné a spoléhají se hlavně na sebe, a někteří muži jsou natolik pohodlní, že je v tom nechávají. Bohužel. Já naštěstí pár gentlemanů kolem sebe mám. Například můj manžel je gentleman rozhodně největší, kterého znám. Můj bratr je ale také gentleman. Muži jsou prý takoví, jaké je jejich matka vychová, takže právě přichází můj čas pěstovat v mém synovi malého gentlemana.
    Od roku 2011 se snažíme psát o pánském stylu založeném na kvalitě, ale ne nutně na „českých cenách“ a nesmyslné přirážce. Píšeme (snad) zábavně, občas provokativně, často prakticky.
    Když chce gentleman začít podnikat, zvolí si do názvu své firmy / webu slovo gentleman. Ti nejlepší svůj obchod lyricky nazývají přístavem. Samozřejmě pouze pro pravé gentlemany.
    Mladým gentlemanům sice rostou vousy rychlostí lokálky Pňovany – Bezdružice, ale v koupelně mají anglická mýdla na holení, starodávné holicí strojky, břitvy a zásobu kamenců. Holení jedenkrát za měsíc si užívají a svolávají k této příležitosti své známé.


Snaha stát se skutečným gentlemanem chce pořádnou dávku trpělivosti a odhodlání. Myslíte si, že se gentlemanem může stát každý muž?

    Na nedávné oslavě narozenin jedné dobře známé osobnosti jsem si uvědomila několik bonusů a prohřešků, přešlapů proti etiketě. Pozvánka předvídavě vyhlásila nejen okolnosti, kdo zve a kdy, ale přidala, že jakákoliv konvence „není vítána“. To je senzační okolnost, mít tuhle informaci před volbou, co si vybrat ze šatníku. Pak se žádné under nebo over dressed nekoná. Pokud takový upřesňující pokyn nemáte, stává se, že na společenských akcích zaplatíte svým příliš extravagantním vzhledem. Beze slov se stáváte středem společnosti. A pokud navíc hodně komunikujete, a nejste v etiketě kovaní, může se stát, že výrok: „Pokud chcete být nenahraditelní, musíte být odlišní“ Coco Chanel, má spíš blízko průšvihu. Nepříjemným omylům se dokážete vyhnout, pokud ke všemu, co znáte, přidáte cit! Není nad to, poslouchat v tomhle ohledu vlastní vnitřní hodiny!
    Pro mne je gentleman ten muž, který je ke mně pozorný. To je jedna jediná vlastnost, která stačí. Ta shrnuje vše. Abych nazvala muže gentlemanem, nemusí hned donést kytku nebo platit v restauraci. Gentlemanství není o penězích.
    Máme své zásady, ze kterých neslevíme – Baťa nedělá kvalitní boty, polyesterová kravata není kravata a košile s krátkým rukávem se do saka prostě nenosí. Nebudeme to nijak zaobalovat a tvářit se, že vlastně-by-to-možná-někdy-šlo-takže-je-to-v-pořádku.
    Cítím za současný stav menší odpovědnost. Na blogu jsme o gentlemanech psali, snažili jsme se před lety zaplnit onen nepopsaný list s nadpisem „Styl, chování a oblékání můžů v ČR“. Tak trochu neskromně si myslím, že jsme ten zájem o pánskou módu nastartovali (samozřejmě jsme trefili dobu, trochu štěstí atp.). Jak to tak ale v Česku bývá, máme nejvíce benzínek, nejvíce eshopů. nejvíce hospod na obyvatele, takže logicky teď máme také nejvíce gentlemanů. Tak a pojďme na diskusi


Top 18 nejpodceňovanějších věcí na vztahu

    Pražský (či podkrkonošský, moravský atp.) gentleman opovrhuje barevnými ponožkami a tkaničkami. Bez ohledu na to, že před pár měsíci přesně tyto doplňky miloval. Již zanedlouho bude opovrhovat ozdobami do klopy nebo kapesníčkem do saka. Ve svých názorech je až gentlemansky nestálý.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00