Jak na věc


fyzické osoby podnikající

Insolvence fyzických osob a oddlužení pomáhá stále více lidem

    Ať už zvolíte jakýkoliv druh oddlužení, vždy můžete o nemovitost přijít – dluhy, které se nesplácejí, končí exekucí, takže pro vlastníky zadlužitelných nemovitostí nejde o tak zlomový okamžik – ale i oni by si měli spočítat, jestli se jim vyplatí konsolidace půjček do jedné hypotéky, která pokryje dluhy, protože neúčelové hypotéky u nebankovních společností (tito lidé zpravidla na bankovní úvěry nedosáhnou) mohou svým úrokem znamenat mnohem větší finanční zátěž, než institut oddlužení, jak ho nabízí insolvenční zákon.
    Od roku 2008 existuje, v rámci insolvenčního zákona, možnost poměrně výhodného oddlužení posvěceného soudem a věřiteli. Výhodou je, že pokud splňujete podmínky pro oddlužení formou splátkového kalendáře, nemusíte dávat nemovitost do zástavy – na druhou stranu, pokud nebudete splátkový kalendář dodržovat, rozhodnutí soudu a věřitelů se může změnit a to i na okamžitý prodej vaší nemovitosti, ze kterého budou dluhy uhrazeny.
    Co to znamená v praxi? Máte dluh ve výši 500 000 Kč a z něj musíte do pěti let (60 měsíců), zaplatit alespoň 30 %, tedy 150 tisíc korun. Pokud soud rozhodne, že je možné z vašeho platu strhávat pravidelně alespoň 2500 Kč měsíčně + poplatky (až 750 Kč měsíčně), tak je možné, že na oddlužení dosáhnete. Pro představu to odpovídá platu téměř 10 000 Kč čistého měsíčně.


Bez zástavy, ale vždy s rizikem

    Insolvence fyzických osob je zpravidla mnohem lepším řešením, než exekuce. Pro dlužníka je dokonce vůbec nejlepší, když se v nezvladatelné situaci sám přihlásí a vyhlásí takzvaný osobní bankrot spojený se žádostí o oddlužení. Pokud soud tuto žádost schválí, dlužník se nemusí bát exekucí, žalob a dalších velkých nepříjemností. Zůstane mu ale povinnost své závazky splatit. Uhrazení pohledávek věřitelů pak probíhá pomocí splátkového kalendáře, případně prodejem dlužníkova majetku (o tom rozhodují sami věřitelé).
    Trpíte-li pod nezvladatelným tlakem dluhů, určitě přemýšlíte o tom, jak svou situaci vyřešit. Existuje překvapivě mnoho způsobů, jak si poradit. Pokud vlastníte nemovitost, pravděpodobně nejlepším způsobem, jak vše vyřešit, je vzít si půjčku/hypotéku se zástavou této nemovitosti. Dostanete tak dlouhé období splatnosti, solidní úrok a udržíte si finanční nezávislost.
    Ocitli jste se v situaci, kdy už nezvládáte plnit své závazky a kdy se vám hromadí dluhy? Pak pro vás může být výhodné vyhlásit osobní bankrot. Nejde ovšem o všespásné řešení – naopak, není vhodné pro každého a i s osobním bankrotem je spojena celá řada nepříjemností. Na druhou stranu nejde ani z poloviny o tak hrozivý proces, jako je exekuce.
    Daňové zvýhodnění a slevy: - na poplatníka, - na dítě, - na manželku, manžela, - na studenta, - na invalidního důchodce, - na zaměstnance se zdravotním postižením, - školkovné, - penzijní připojištění, - sleva na EET


Daňové přiznání k dani z příjmů

    Vezměme si dvě osoby – obě dluží 1 000 000 Kč. Obě mají životní minimum přibližně stejné, ale jedna vydělává 14 000 Kč a druhá 20 000 Kč. Zatímco osoba s příjmem 14 000 Kč taktak splatí za 5 let požadovaných 30 %, druhá osoba splatí více než 60 % a oba budou mít měsíčně k životu vlastně stejnou částku. To může soud změnit tím, že druhé osobě dovolí si ponechat více peněz, než je životní minimum. Přitom jde ale z pohledu věřitele stále o mnohem lepšího dlužníka, protože dostane zpátky alespoň 50 %.
     Za zpracování návrhu na oddlužení si účtujeme peníze, ale na rozdíl od ostatních se to nesnažíme zastřít. Jedná se ale o jednu z nejnižších cen, která na trhu je.
    V některých případech může být vyhlášení osobní bankrotu jediným způsobem, jak efektivně řešit problémy s dluhy. Jde zpravidla o poslední možnost před nástupem exekutora, ale pozor, nikdo to za nás neudělá – vše je na nás.
    Osobní bankrot vyhlašuje sám dlužník na základě insolvenčního zákona, který vešel v platnost prvního ledna 2008. Návrhem se poté zabývá soud, který zkoumá majetkové poměry dlužníka. Soud může rozhodnout o tom, že dlužník je schopen dostát alespoň části svých závazků (=dokáže splatit nejméně 30 % do pěti let), čímž mu povoluje oddlužení.
    Oddlužení bez zástavy zavedené insolvenčním zákonem, někdy označované i jako osobní bankrot, má několik důležitých podmínek – může o něj žádat pouze fyzická osoba, které dluhy nevznikly z podnikání, a dlužník musí být schopen splatit alespoň 30 % dluhu do pěti let.


Úpadek, osobní bankrot, oddlužení

    Od roku 2008 se do insolvence mohou dostat i fyzické osoby. Co to insolvence vůbec je a jak ji řešit, si povíme v následujících odstavcích. Insolvence neboli platební neschopnost, je stav, ve kterém není subjekt, v našem případě fyzická osoba, schopna dostát svým finančním závazkům – zpravidla jde o neschopnost splácet půjčky, hradit nájem a další platby, například zdravotní a sociální pojištění.
    Lidí, kteří se ocitnou v insolvenci a žádají o oddlužení, je rok od roku více. V roce 2011 to bylo více než 11 000 lidí. Lidé se také postupně učí podávat oprávněné a formálně správné žádosti, takže celých 75 % všech žádostí je soudy vyřízeno kladně. Nemalou zásluhu na tom mají i poradenské společnosti, které si neúčtují poplatky předem a lidem účinně poradí
     Pomůžeme Vám zachránit Váš majetek a budoucnost! Provedeme Vás celou cestou ke zdárnému oddlužení Vašich závazků.Oddlužení fyzických osob je správnou cestou.
    A dlužníci? Osoba s platem 14 tisíc korun bude ráda, že po pěti letech bude opět finančně nezávislá, protože jedinou další variantou je exekuce a trápení s penězi do konce života. Dlužník s vyšším platem je zase rád, že nemusí měsíčně klesnout až na životní minimum, protože jeho životní úroveň by tím drasticky utrpěla.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00