Jak na věc


faktura vzor ke stažení zdarma pdf

NÁHLED FORMULÁŘE PRO TVORBU FAKTURY ZDARMA

    Jestliže se chcete pobavit a zároveň i zamyslit nad absurditou věci, rozhodně vám můžu Fakturu doporučit. I přes svou útlost vám přinese velký literární požitek, který budete mít dlouho v hlavě. Jonas Karlsson dokazuje, že nejen z krimi jsou živi severské země. Mnoho kvalitních autorů se najde i ve zcela odlišných žánrech, a proto nezbývá než je objevit. Pro mě se jednalo o první kontakt s tímto spisovatelem a rozhodně ho nelituju.
    V novele Faktura se vyskytuje velice málo postav. Veškeré dění a pohledy jsou věnovány hlavnímu hrdinovi, který se dostává do velice ošemetné situace. Nejdříve budete sledovat jeho lehce nezáživný život. Následně mu za něj jistá firma naúčtuje onu bizarní sumu. Autor se věnuje myšlenkám člověka, který se snaží zesumírovat si vlastní minulost. Přemýšlí nad tím, proč by měl platit tak vysokou částku za průměrný život.
    Byla to velmi nepravděpodobná částka 5 700 000 švédských korun. Nešlo ji brát vážně. Domníval jsem se, že jde určitě o jednu z těch podvodných faktur, o nichž se člověk dozvídá z televize nebo novin. Bezskrupulózní firmy, které obírají lidi, hlavně ty starší, o peníze.


RECENZE: Faktura: Když se štěstí platí penězi

    Dřív než česká vláda zavede podobnou daň, dá se tato kniha chápat jako velmi příjemné pošťouchnutí pod žebra dnešní „rozmazlené“ společnosti, která bere vše jako samozřejmé a kolikrát si ani neuvědomuje, v jaké bavlnce má ponořené zadečky. Důkazem je hlavní hrdina, který naprosto samozřejmě (ostatně všichni bychom se zachovali stejně) považuje částku za přemrštěnou a který proti ní bojuje tím, že se upíná na všechny křivdy, které se mu v životě staly, jen proto, aby nakonec došel k okázalému a trochu lacinému prozření – že se má vlastně relativně dobře.
    Samotné hlavní téma se dá svou i přes svou absurditu přenést i do realistické současnosti. I dnes musí každý z nás platit některé (mnohdy nemalé) částky za věci, u kterých bychom to téměř nečekali. Neustále rostoucí ceny veškerého zboží i služeb mohou občas působit neméně absurdně. I celkový proces vysvětlení od stran, kterým platíme, je mnohdy neméně vtipné. Nakonec je tedy velice humorný příběh i krutou realitou, kterou zažívá nejeden z nás. Samozřejmě je převeden do vyššího levelu, ale přesto se až obdivuhodně dotýká dnešní společnosti.


Trvalý online archiv dokumentů

    Minimalistická a originální Faktura se hned po několika stránkách může směle zařadit mezi absurdní literaturu. Dokonce dokáže svého čtenáře snadno rozčílit, jelikož začíná poměrně nudným vylíčením jednoho obyčejného, prostého a nevýrazného života. Hlavní představitel totiž zprvu není ničím zajímavý. Největším vzrušením jeho každodenního života je dojít si do stánku se zmrzlinou pro své dvě oblíbené příchutě. Jinak žije poměrně osaměle. Pracuje na poloviční úvazek ve videopůjčovně pro filmové nadšence, kam zas až tolik lidí nechodí. Svůj volný čas tráví pozorováním okolí, pojídáním pizzy a sledováním filmů. Většinu času tráví ve svém jednopokojovém bytě na stockholmském Södermalmu. Má pouze jediného přítele Rogera, jehož hlavním povahovým rysem je šetrnost. Takový je jeho život do doby, než se mu jednoho dne ve schránce objeví faktura na 5 700 000 švédských korun.
    Kolik stojí štěstí? Umíte si představit, že byste měli zaplatit za každý prožitek a pocit, který jste kdy měli? Jakou cenu má váš vlastní život? „Faktura“ je dojemný příběh plný chytrých myšlenek a laskavého humoru. Působí jako něžné pohlazení po duši a zaručeně vám zvedne náladu a vlije optimismus do žil.
    Čtivý příběh se posouvá ve svižném tempu, které vás dlouho nenechá čekat na důležité zvraty ani blížící se závěr. Během četby budete nejednou kroutit hlavou nad bohatou fantazií autora. Nelze si přitom nevšimnout, že je Faktura kritikou byrokratického aparátu a nesmyslných nařízení, které bychom asi našli téměř v každé státní správě. Především ale čtenáře vede k zamyšlení nad vlastním životním štěstím. Vkrádá se rovněž otázka, zda by člověk stanovenou částku považoval za adekvátní a neměl ve srovnání s ní pocit, že má ještě mnoho nesplněných ambicí a málo pozitivních prožitků.


I na severu mají jiné knihy než detektivky

    Na knižní pulty se tento rok dostává již druhá novela známého švédského herce a spisovatele Jonase Karlssona. Po tak trochu tajemné knize Místnost, přichází záhadná Faktura. Přestože je Faktura úplně jiná, než její předchůdkyně, nezapře rukopis svého autora, i s jeho nevšedně stavěným příběhem.
    Hlavní představitel se chová lidsky přirozeně. Když zjistí, že se pravděpodobně nejedná o podvodnou fakturu, nehodlá rezignovat na její astronomickou výši a upíná své naděje k infolince, na níž se snaží přijít na to, na co se ptá většina lidí v podobných situacích. Proč právě on? Opravdu mají jeho prožitky a štěstí takovou hodnotu? Nemůže to být jinak? Nemůže se jednat o omyl, o špatný výpočet? A platí ostatní také tak vysokou částku?
    V novele Místnost se čtenář dostává do mysli chorobně pedantského úředníka, který ve státním úřadě, jehož je zaměstnancem, objeví tajnou místnost, jejíž existenci všichni…


Pokus o vyúčtování veškerého životního štěstí. Kolik by stálo to vaše?

    Karlsson má nezaměnitelný styl. Jeho prózy jsou odvážně, minimalistické a absurdní. Když se pustíte do čtení „Faktury“, nejspíš budete mít pocit, že jste se ocitli v šíleném světě Franze Kafky. Ale nenechte se mýlit. Kafka je pesimistický a oproti Karlssonovi těžkopádný. „Faktura“ je hravá, milá a má jasný děj i závěr. Hlavní hrdina pracuje na částečný úvazek v zapadlé videopůjčovně, kam za celý den nepáchne jediný zákazník. Je nevzdělaný, chudý a ženy o něj nezavadí ani pohledem. Žije ze dne na den, málokdo by s ním měnil, ale on je paradoxně spokojený s tím, co má.
    Hlavní hrdina vypráví svůj příběh v první osobě a díky tomu je celá kniha neuvěřitelně osobní. Hrdina vám bude blízký a nejspíš si ho i oblíbíte. K tomu, aby ve vás vyvolal emoce, mu stačí pár trefných popisů, několik vět k vylíčení atmosféry a hrstka neskutečně zbytečných a pitomých detailů. Zatímco ostatní šílí, hlavní hrdina je v pohodě a řeší naprosto nepodstatné věci. Karlsson poukazuje na nešvary současné doby a poslání „Faktury“ je takřka pohádkové. Z knihy vyplývá jisté ponaučení, které má sílu změnit vaše myšlení. Hodně důležitá je tady i láska a „Faktura“ funguje i jako milostný román.
    Nultá hodina, Stunde Null, je termín, který se v Německu používá pro označení období bezprostředně po druhé světové válce, období, kdy celá země ležela v troskách, na nichž…


PRÁZDNÁ FAKTURA KE STAŽENÍ A RUČNÍMU VYPLNĚNÍ

    V košíku pod pokladnou ležely filmy vrácené minulý týden, které už Tomas nezvládl zařadit zpátky do regálů. Zatímco jsem čekal, až káva překape, sedl jsem si a prohlížel si je. Bylo tam něco od Kubricka, něco od Godarda a Labyrint lží od Davida Mameta. Otočil jsem obal a pročítal si zadní stranu. Tenhle film jsem viděl už hodně dávno. Bylo to v době, kdy jsem chodil se svou životní láskou, Sunitou, a předháněli jsme se v pouštění oblíbených filmů. Ani nevím, jestli jsme ho dokoukali do konce. Jí zas tak dobrý nepřipadal.“ (str.8)
    Šel jsem si pověsit sako na háček pod pultem a boty se mi cestou lepily k podlaze. V malé kuchyňce za pokladnou jsem zapnul překapávač na kávu. Na dně konvice se něco připálilo a Tomas, který měl službu ve zbylé dny, tvrdil, že z ní nikdy pít nebude, ale mně to zase tak strašné nepřipadalo. Dokonce se mi zdálo, že připálená chuť tomuhle jinak poměrně mdlému nápoji dodává říz. Několikrát jsem zatlačil na dvířka spodní skřínky, která kvůli chybějícímu magnetu pořádně nedovírala. I přes opakované pokusy vždycky o pár centimetrů povyskočila, takže tam vznikla mezera. Nakonec jsem vzal kus lepicí pásky, stočil ho do ruličky a tu přimáčkl na vnitřní stranu dvířek, takže konečně držela.


Faktura PDF - online generátor účetních dokladů ve formátu pdf

    Příběh začíná ve chvíli, kdy dostane fakturu na šílenou částku. Neznámý odesílatel po něm chce, aby zaplatil 5 700 000 švédských korun. Hrdina si myslí, že jde o vtip, a tak nad tím mávne rukou. Záhy ale zjistí, že není sám. Lidé na ulicích a v obchodech se baví o svých dluzích, kvůli kterým se zadluží u bankovních ústavů nebo kvůli kterým rozprodají svůj majetek. Hlavní hrdina nechápe, co se děje, a díky své nátuře se po ničem nepídí. Obrat nastane až v den, kdy mu přijde faktura i s úroky z prodlení. Zatelefonuje na uvedené číslo a nestačí se divit.
    Autor knihy děj postupně dávkuje, stejně jako gradující reakce hlavního protagonisty. Příběh se rozehrává velmi zpozvolna. Teprve později se čtenář dozvídá, jaký má tento pozvolný začátek význam. Autor nechává jen velmi opatrně nahlédnout na skutečnost a na čtenáři je, aby sám svou imaginací příběh rozehrál. Tím se Faktura výrazně liší od již zmíněné Místnosti. V té si autor se čtenáři hraje tak trochu jako kočka s myší. Vědomě manipuluje jejich přesvědčením o existenci nebo neexistenci tajemné místnosti.
    Tempo příběhu je od začátku velmi svižné. Autor čtenáře netrápí žádným zdlouhavým úvodem do děje – naopak, zápletka v podobě vystavené faktury přistane na stole hned v prvním odstavci textu. Děj se odehraje v rozmezí několika dní s využitím malého množství lokalit. Většina příběhu se odehrává v hlavním bytě hrdiny, výjimku tvoří návštěvy prostor společnosti, která má celou záležitost s fakturou na svědomí.


Absurdní novela z pera Jonase Karlssona

    Telefonní operátorka Maud mu vysvětlí, že všichni lidé na světě musí zaplatit za své prožitky a pocity. Jednotlivé částky se liší a hlavní hrdina (i čtenář bude žasnout, podle jakého klíče se došlo k jednotlivým sumám. Lidé dělají, co mohou, aby zaplatili, protože těm, co to neudělají, hrozí „konec veškerých prožitků“. V jisté fázi se objeví takřka detektivní a hororová linie, ale ta je závislá na čtenářově fantazii. V příběhu se objeví řada absurdit, ale všechny jsou víceméně logicky vysvětlené. Stejně jako je originální děj, je originální i autorův styl.
    Pracujete ve videopůjčovně, ven chodíte jen sporadicky, protože máte jednoho kamaráda, po večerech se díváte na Blade Runner a život plyne korytem té nejhlubší rutiny. Ideální život starého mládence. Až do momentu, kdy najdete fakturu, podle které má zaplatit 5 700 000 švédských korun. A to je daleko víc než 5 700 000 českých korun. Horor začíná.
    Práce na částečný úvazek ve videopůjčovně, občasná setkání s hrstkou přátel a nenápadná každodenní rutina zakončená ve většině případů pojídáním pizzy a sledováním filmů v jednopokojovém bytě na stockholmském Södermalmu – tak vypadá život hlavního představitele a vypravěče až do okamžiku, kdy mu v poštovní schránce přistane záhadná faktura na astronomickou částku 5,7 milionů švédských korun. Právě taková je cena za veškeré jeho zážitky a štěstí, které ho kdy potkalo. Jak mohli tomuto nenáročnému filmovému fanouškovi, jenž se spokojí s málem a nemá žádné velké sny či plány, naúčtovat tolik? Nebo je to celé jen mystifikace?


Podpora pro zařízení s operačním systémem Android

    Žena ve sluchátku se pustila do dlouhé argumentace – mluvila o nákladech na distribuci, rozhodnutích, jednorázových platbách a platebním systému. Skoro se zdálo, jako by to odněkud četla. „Jak to, že to dělá tolik?“ dostal jsem ze sebe, když se mi konečně zase vrátila řeč.
    Jonas Karlsson se narodil v roce 1971 a je jedním z nejvýznamnějších švédských herců. Ztvárnil role v celé řadě divadelních her inscenovaných národním divadlem Dramaten, ale také v několika velmi kladně hodnocených celovečerních filmech a televizních seriálech. Již v roce 2005 debutoval jako dramatik hrou Noční procházka, která si získala jak u diváků, tak u kritiky velmi pozitivní ohlas. Po dobré zkušenosti s divadelní tvorbou se Jonas Karlsson začal věnovat také psaní prózy. Jako spisovatel se představil prvně sbírkou humorných a inteligentních povídek Druhý gól. Po ní následovala sbírka Dokonalý přítel (2009), jejíž součástí je mimo jiné u nás v únoru vydaná novela Místnost. O dva roky později vyšel další soubor povídek Pravidla hry (2011), obsahující právě novelu Faktura. Roku 2013 vydal Jonas Karlsson svůj první románový debut s názvem Veselé Vánoce, jehož českého překladu se doufejme také dočkáme.


Recenze: Jonas Karlsson - Faktura

    Nejsem úplným příznivcem krátkých knih a novel. Většinou nedokážou naplno rozjet děj a vtáhnout mě do sebe. Ostatně v poslední době se mé knihy dostaly průměrem tak k 400 stranám. Ovšem v případě Jonase Karlssona jsem se rozhodl udělat výjimku. JehoFaktura mě totiž svým hlavním námětem velice zaujala. Ptáte se proč?
    S pocitem nespravedlnosti a snahy o uvedení věci na pravou míru zavolá vypravěč na infolinku RSZ, což je maximum, které se vzniklou situací hodlá dělat. Plná dávka absurdity přichází ve chvíli, kdy hrdina začne před operátorkou zveličovat jeho negativní pocity spojené s rozchodem a úmrtím rodičů. K tomu všemu si vymýšlí úzkost. To vše by mu podle něj mělo výslednou částku značně snížit. Při přemítání nad životem přitom ale paradoxně zjišťuje, že je s vlastní životní situací spokojený a že je docela šťastný.
    Jaakkovi je 37, když mu lékař oznámí, že nemá chřipku, ale umírá na otravu – a nemá už moc času. To člověku na dobré náladě nepřidá. A aby toho nebylo málo, když se z ordinace…


Faktura pdf zdarma KLIKNĚTE ZDE PRO VYTVOŘENÍ FAKTURY ZDARMA bez registrace

    Dílo je bezesporu originální a otázka, co za fakturou skutečně vězí a zda jsou události opravdu takové, jak se zdají, je hlavním hnacím motorem k dalšímu čtení. Na příběhu samotném ovšem není nic záhadného nebo tajemného. Informace jsou zde podávány přímočaře a bez obalu jako prostá danost, což ještě zvyšuje pocit bezvýchodnosti a nevyhnutelnosti celé situace, všechno ovšem působí velmi přirozeně. Díky absurdní zápletce a především způsobu, jakým se s ní potýká hlavní hrdina, je v knize navíc přítomen určitý filosofický podtext. Ten je podáván velmi nenásilnou formou a představuje spíše možnost uvažování, kterou se čtenář může, ale také nemusí vypravit.
    Faktura je velmi citlivým dílem, v němž drobné nuance hrají hlavní roli a zcela mění děj. Autor velmi nenápadně, takřka mistrovsky, dokáže z „ničeho“ vykouzlit „něco“. Čtenáři z počátku chvíli trvá, než se vžije do úlohy hlavního hrdiny a než pochytí samotný rytmus děje. Potom už plynule prochází příběhem, a pokud je trochu vnímavý, dokáže z díla vytěžit maximum, které mu nabízí. Faktura je neobvyklá kniha, která má svému čtenáři co nabídnout a na jejímž konci bude toužit, aby neměla jen pouhých sto třicet stran.
    Jedinou věcí, která knize kazí výsledný dojem, je samotné rozuzlení, kdy řešení celé situace vyzní snad až příliš jednoduše. Pokud však budeme na dílo nahlížet jako na minimalistický počin, pak je svým způsobem i tato věc v souladu s celkovým laděním a Fakturu je tak možné považovat za další důkaz toho, že severští autoři vynikají nejen na literárním poli krimi příběhů.


Faktura pdf zpoplatněná registrace KLIKNĚTE ZDE PRO ZPOPLATNĚNOU REGISTRACI

    Tedy, jak se to vezme – Karlssonova druhá česky vydaná kniha rozhodně hororem není, i když v některých z nás slovo faktura vyvolává stejné mrazení v zádech jako nejlepší Kingovy horory. Třeba já když vidím fakturu z PRE, tak po několik následujících dní jen tiše sedím v koutě a brečím.
    Hlavní hrdina je naprosto obyčejným člověkem. Bydlí v jednopokojovém stockholmském bytě, pracuje na částečný úvazek ve videopůjčovně a v současné době ani nemá přítelkyni. Jeho společenský život je omezený a většinu svého života tráví sledováním filmů. Jednoho dne mu do schránky přijde faktura na neuvěřitelných 5,7 milionů švédských korun. Jedná se o částku za celé jeho bytí, všechny prožitky a zážitky. Nejdříve se domnívá, že se jedná o žert. Ale velice brzy zjišťuje, že ho ještě čekají pěkně horké chvilky.
    Představte si, že byste jednoho dne museli uhradit poplatek za vše, co se vám kdy přihodilo. Jak vysoký by asi byl? A odpovídala by výsledná suma tomu, jak jste ve svém životě šťastní?


Faktura: 5 700 000 švédských korun. Zaplatit prosím obratem

    V přepočtu zhruba 16 398 900 korun českých – tolik musí uhradit hlavní hrdina knihy za své dosud prožívané štěstí, pokud nechce přijít o přístup k životním prožitkům. Na kontě má však místo potřebných bankovek závratné výše pouze pravidelnou mizivou výplatu a pár neúspěšných vztahů. Když se k tomu přidá ještě velmi nenáročný způsob života, zdá se být tato částka naprosto nepřiměřená. Přestože je muž se svým životem vcelku spokojený, čím víc si jej zpětně přehrává a porovnává s ostatními, tím více začíná být přesvědčen o tom, že se někde ve vyúčtování musela stát chyba. Není proto divu, že je odhodlán vyměřenou částku zpochybnit a nabytý dluh razantně snížit.
    Vedle napínavých krimi a syrových příběhů mají Skandinávci velký smysl pro absurditu. Jedním z posledních důkazů je novela Faktura švédského autora Jonase Karlssona. Spisovatel čtenáři na sto třiceti stranách předkládá dost nepředstavitelnou myšlenku, že za všechny příjemné prožitky v lidském životě nakonec každý dostane účet.
    Téměř nečekaně se do popředí dostává i romantický podtext. Dlužník se po telefonu postupně sbližuje s Maud, která se mu snaží vysvětlit jeho situaci. Pracovní telefonáty postupně přejdou až na osobnější rovinu a čtenář se může jen dohadovat, zda se nakonec tito dva více sblíží.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00