Jak na věc


editorial

Editorial 4/2011 ( Zdeněk Klíma)

    Začalo astronomické léto a před námi bude jistě celá řada večerů strávených s filmem a k dobru určitě přijdou i slavné světové klasické filmy, které si můžete připomenout nebo objevit
    Nová divadelní sezóna je už doslova za dveřmi, ve většině divadlech běží na plné obrátky zkoušky podzimních premiér a nám nezbývá, než se těšit, co si pro nás producenti, tvůrci a herci přichystali. Opět jsme v naší redakci dali...
    S podzimem jsme se nadobro rozloučili a poslední listopadové dny budou ve znamení chladných dnů. To si žádá změnu vašeho šatníku. Jak vybrat správnou pánskou košili do mrazivého počasí?
    I letos přejeme speciálním tématickým přáníčkem všem čtenářům Musical.cz a našim partnerům, kamarádům a kolegům šťastný nový rok 2013, hodně zdraví a samozřejmě také spoustu krásných kulturních zážitků. Dejte si pomádu do vlasů a...
    Rok se blíží k závěru. Pro nás je to čas bilancování a plánů na rok příští. Možná bychom měli spíš říci, že je to čas balancování, protože hledání rovnováhy je rozhodující pro další osud našeho informačního newsletteru.


Slovo úvodem 2/2008 ( Igor Dibus)

    Praha→Brno, Brno→Praha. Vítejte na cestě dalšího čísla našeho časopisu, tentokrát již s novým vedením. Stejně jako moje předchůdkyně jsem na sebe vzala nelehký úděl redaktorky s předponou „šéf“ a společnými silami s celou redakcí připravila následující pokračování Hybris. Pocházím z Brna, a proto můžete očekávat v některých větách slova, kterým nebudete zcela rozumět. I moje kolegyně si zvykly na drndání kočárku, také že žádná z nich ještě není suprová kóc a občas se některá se mnou sveze šalinou. Nyní jsem však plně oddána pražské DAMU a přeji všem čtenářům dobrou zábavu.
     V dnešní sváteční den a s končícím třetím kvartálem letošního roku je dobrá malá rekapitulace a zároveň nastínění věcí příštích, které nás na RealFilmu čekají.
    Pomalu se blíží letní sezóna, která tradičně patří k těm méně hektickým měsícům v rámci informování ze světa filmu, protože v podstatě nás v Čechách čekají tradičně jen dvě větší filmové akce,
    Tolik praktické informace. A na závěr si dovolujeme popřát vám klidné svátky a do roku 2015 hlavně pevné zdraví. Kdo jiný by mohl takové přání ocenit víc než právě čtenáři Colatoria!
    setkáváme se opět na stránkách Colatoria věnovaného oftalmologii. Snažili jsme se opět o tematickou pestrost a aktuálnost. Nejvíce pak o to, aby informace, které vám ze světa přinášíme, byly pro vás užitečné. To už jistě posoudíte sami.
    Mramorové fontány, stoly a zrcadla patří mezi první díla návrhářské legendy Karla Lagerfelda. Designér se tentokrát zaměřil na sochařské umění, které představil v galerii v Paříži.


Úvodem 4/2005 ( Vlastimil Protivínský)

    Dnes jsem si dovolil sepsat jeden svůj mimořádný krátký editorial s vysvětlením, které vám, milí čtenáři, dlužím. Jelikož jde o dluh zbytečný a nad tímto textem přemýšlím už delší dobu, s chutí do toho.
    Editorialy zásadně nečtu. Přeskakuju je. Proč bych je četla? To se rovnou podívám do obsahu. Mám takový pocit, že v editorialech je většinou to samé, jen ve větách. Na to nemám čas. Nemám čas je číst, natož je psát. 
    Věříme, že nám tento krok umožní rychleji reagovat na některé nové zprávy a zároveň budeme moci zachovat papírový formát, který, jak víme, má svoje přednosti.
    Léto se pomalu blíží a redakce Hybris se připravuje na povinnou výměnu stráží. Ty, kdož čekají už „jenom“ na složení magisterských státnic, musí opustit naše řady, třeba i proti své vůli. Na soustředění v Poněšicích budou oficiálně nahrazeny mladšími ročníky. Takový je nemilosrdný koloběh redakčního života. Možná se však některé z redaktorek přihlásí do doktorandského studia; to aby mohly dál dlít v naší blízkosti jako doktorandský dozor časopisu. (Ano, jde jen o odborný výraz pro redakční chůvu.)


Editorial 3/2012 ( Zdeněk Klíma)

    Dnes otevře své dveře Divadlo Kalich a pro nás tak začne první představení muzikálové sezóny 2010/11. Zároveň tím otevíráme třetí sezónu našeho působení. A již tradičně vám zde jednou ročně píšeme naše plány, úspěchy i neúspěchy....
    Máme za sebou vyčerpávající tři měsíce, a to nejen my v redakci, ale prostě my všichni v Čechách. Nejdřív konec světa, pak prezidentské volby a teď nasněžilo. Za okny učebny K225 sice naplno propukla zima, ale uvnitř to vřelo. Nová redakce, nové nápady, nový entusiasmus a nová příkoří.
    Dnes máme první září a formálně tak začíná nová divadelní sezóna 2014/15. Sezóna, ve které uvidíme mnoho světových (a dlouho opomíjených) titulů. Fantom opery, Mamma Mia, Sunset Boulevard, Duch, Horečka sobotní noci… Na co...
    Naskytla se mi příležitost několikrát za posledního čtvrt roku navštívit Polsko. Některé cesty byly výhradně soukromě poznávací a jiné pracovní, nicméně podařilo se mi být součástí letošního festivalu Warszawskie spotkania teatralne, o kterém jsem se rozhodla i vám podat krátkou zábavnou zprávu. Letos už po 36. polská metropole přivítala ty nejlepší inscenace za poslední rok vybrané Wojciechem Majcherkem (hlavní program) a Krzysztofem Rauem (sekce pro děti).


Zamyšlení nad cenou medu ( František Texl)

    V září, těsně před zahájením zimního semestru, se na redakčním soustředění mimo jiné probíralo, jestli mají být jednotlivá čísla časopisu tematizovaná. Starší spolužáci se celkem jednomyslně, tak mi to alespoň připadalo, dohodli, že ne. Říkala jsem si tenkrát, jestli není škoda, že časopisu chybí zaměření, které by příspěvky sjednocovalo v hlubší rovině, než je povšechné zacílení na dění kolem DAMU. Měla jsem ale co dělat, abych se zorientovala v základních pravidlech chodu redakce, a proto mě tenkrát ani nenapadlo opravdu se pokoušet ho výrazně změnit. Otázka sjednocení tak pro mne zůstávala více méně uzavřená. Říkala jsem si, že školní časopis nejspíš trochu roztříštěný být musí.
    Jó, to jsme tehdá v září seděli všichni na terase s výhledem na lesy, hory, vodu a zapadající slunko a mluvili o divadle. Byli jsme čerstvě po obědě, popíjeli kávu nebo čaj a líně se rozvalovali v tom teplém babím létu. V dálce štěbetali ptáčci a vsadila bych se, že jedno z hejn letících do teplých krajin dokonce vytvořilo na růžovočerveném nebi jednu usmívající se a jednu mračící se divadelní masku.


Editorial 6/2012 ( Zdeněk Klíma)

    Před časem jsme v redakci usoudili, že už je třeba obměnit pět let starý vzhled Hybrisu. Naši představu o tom, jak by měla nová grafika vypadat, v mnohém ovlivnily připomínky bývalých starších spolužáků, kteří v Hybrisu působili před třemi a dvěma lety. Uvědomili jsme si díky nim, co si ve svých podmínkách můžeme dovolit a co nikoli. Takto poučeni jsme pak hledali grafika, který by chápal jako výzvu naše skrovné možnosti dané mimo finančního omezení také tím, že se složení redakce každý rok obměňuje. Našli jsme - novou podobu Hybris vytvořila grafička a ilustrátorka Marie Štumpfová, absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové.
    Také vám toto číslo připadá poněkud ukecané? Chtěla bych vás ujistit, že i naše redakce se inspirovala slavným heslem z Postřižin: zkracování jsme si vzali k srdci. Škrtáme ostošest, opravdu. S velkým nasazením se tak snažíme potlačit schopnost pracně rozvíjenou během studia. Umět roztáhnout jednu myšlenku do několika vět, to je během zkouškového s několika seminárkami před vámi k nezaplacení. Nejeden student humanitních oborů by za tento um dal celé jmění. V rámci Hybris ovšem musí být jakákoliv zdlouhavost nekompromisně potlačena. Bezpochyby máme ve zkracování ještě rezervy; zažitá (v případě některých redaktorek vrozená) tendence k rozepisování se potírá těžko. Ale čestné redakční – snažíme se.


Varroa Monitoring System si získává pevné místo v českém včelařství ( Petr Texl)

    Ale výběr aktuálních informací je jen jedno z dilemat, která řešíme. Dalším je formát. Jde o nalezení rovnováhy mezi tím, aby články byly dostatečně aktuální a dostaly se k vám s rozumným odstupem, mezi objemem informací, které dokážeme na stránky Colatoria dostat, a pak také finanční proveditelnosti a dlouhodobé udržitelnosti našeho nápadu. Nakonec jsme se rozhodli snížit počet papírových vydání na 4 ročně, ale zároveň častěji aktualizovat webový obsah – nejméně jednou měsíčně. Tak budeme moci zachovat určitou plynulost přísunu informací a přitom udržet počet podstatně dražších papírových verzí v udržitelném objemu.
    Již dvanáct let se hair stylistka Lucie Bugnerová věnuje prodlužování a zahušťování vlasů na nejvyšší úrovni a s maximální individuální péčí ve svém salonu Lussi Bugner v Brně. 
    Když jsme před Vánoci začínali připravovat číslo, které právě držíte v ruce, měla jsem v úmyslu věnovat rubriku post scriptum podivným událostem, které se tehdy začínaly odehrávat kolem Činoherního studia v Ústí nad Labem. Jeho zaměstnance tenkrát zaskočilo pozoruhodné, přímo kafkovské, překvapení. Zjistili, že funkce členů správní rady divadla již po osmnáct dní zastávají úplně jiní lidé. Tito magistrátem dosazení noví příchozí se nenamáhali o této proměně informovat ani své předchůdce, natož veřejnost. Oslovila jsem tedy tamního bývalého dramaturga Vojtěcha Bártu, aby v post scriptu nastínil, co že se to vlastně děje. Tenkrát se zdálo, že vývoj událostí bude probíhat velmi pozvolna a nebude tedy vadit, že Hybris vychází jednou za tři měsíce.


Daruj Cháronovi dobrovolný příspěvek za převoz do světa RealFilmu. Děkujeme!

    Dostaly jsme se k nebezpečnému číslu 27. Všichni z „klubu 27“ napjatě čekají, zda se i my přidáme do hvězdného nebe. Proto jsme učinily některá opatření.
    Červen se chýlí ke konci, většina muzikálových produkcí už uzavřela dveře svých divadel a začínají dva měsíce divadelních prázdnin. Končí nejen muzikálová sezóna, ale také první sezóna našeho serveru. Malé shrnutí naší činnosti,...
    Zase jsme na konci… Jako musí básník vědět, kde a jak skončit, musíme i my konec respektovat, a toto číslo uzavřít. Nenacházíme se ovšem jen na poslední stránce časopisu. Blíží se konec semestru, a tedy dalšího školního roku. Brzy se uzavřou dveře Divadla Komedie. 
    Musical.cz přeje všem svým čtenářům a partnerům šťastný nový rok 2012 a co nejvíce krásných a přínosných kulturních zážitků. A je čas i na naší malou musicalovskou bilanci…
    Sezóna 2014/15 je úspěšně za námi a většina divadel čeká dva měsíce prázdnin či příprav nových inscenací. Náš redakční tým se ohlédl za uplynulou sezónou a každý z našich tří redaktorů dal dohromady své subjektivní...


Editorial 1/2011 ( Karel Jiruš)

    Čtením na prázdniny nemusí být jen Hunger Games nebo Stmívání. Nemusí jím být ani literatura, kterou Petra Lásková řadí do žánru „prsa“ - tedy knihy, které mají na přebalu vyobrazené dva polonahé objímající se mladé lidi. Nyní je tu pro vás prázdninová Hybris. V obzvlášť tučném vydání.
    Vždycky když v tiskárně vyzvedáváme balíky čerstvě vytištěných časopisů, je to pro nás v redakci malé vítězství. Nervák kolem uzávěrky je ten tam, nikdo už se nebojí zvednout vyzvánějící telefon, svět je zase báječnej. S tímto číslem se navíc v mém případě dostavil i klid a úleva/únava – jako šéfredaktorka totiž končím. A i když se mi asi bude po Hybris stýskat, člověk se přeci jen rád nechá pro změnu opečovat někým jiným, konkrétně tedy novou šéfredaktorkou Bárou Etlíkovou. Takže jaký byl ten předchozí ročník?
    Milí čtenáři, rok se sešel s rokem a je tradicí, že během vánočního času vydáváme na Realfilmu editorial. Pochopitelně, že popáté bychom mohli omílat stejné fráze, ale to


Slovo úvodem 1/2004 ( Vlastimil Protivínský)

    Můj druhý editorial. Mám na něj vysoké nároky. Měl by být lepší než ten první. Vtipnější. Upřímnější. Tak nějak víc od srdíčka. Měl by zaujmout. Nesnažit se zalíbit se, nejít všem čtenářům na ruku, spíš trochu provokovat. Ano, provokovat! Ale ne moc, aby se čtenář nevyděsil a časopis hned nezavřel. Měl by zaujmout a navnadit k dalšímu čtení. Měl by být jak osobní, tak profesionální. Odborný, ale zároveň srozumitelný i pro laika. Měl by být aktuální, ale zároveň nadčasový. Měl by rezonovat se současnou situací, ale zároveň se vyjadřovat i k minulosti. Měl by...
    Koncem dubna proběhla poslední rada Hybris v tomto akademickém roce. Já tam nebyla.  Až po několika dnech jsem si ale plně uvědomila, že se ve stejné redakční sestavě už patrně nikdy nesejdeme. I přesto, že jsem během procesu tvorby oněch dvou čísel časopisu byla často rozčílená, smutná, unavená nebo zklamaná, začal na mě dopadat sentiment.
    Milí čtenáři RealFilmu, možná hledáte tip na dárek pod stromeček a jestli si každou neděli čtete naší oblíbenou rubriku Retro&Legendy a máte ji rádi, máme pro vás speciální
    Za devatero lesy ve stověžaté Praze žily byly dvě katedry: Katedra teorie a kritiky a Katedra divadelní vědy. Ač je od sebe dělilo pouze pět set kroků, sto schodů a místy rozdílný pohled na teorii divadla, zachovávaly si od sebe katedry odstup. Jedna prodlévala ve své starobylé kamenné baště pod ochranou Univerzity Karlovy. Druhá nalezla svůj domov přímo u zdroje divadla, v pevnosti DAMU v Karlově ulici.


Editorial 2/2017 ( Marie Šotolová)

    Na začátku něčeho nového máme plno nápadů, energie a snů o tom, jak by vše mělo v budoucnu vypadat a fungovat. Je tomu rok, co jsme dostali na starost katederní klenot jménem Hybris. Ihned jsme zatoužili stát se revolucionáři a zbourat některé ze zajetých, a pro nás i ne příliš zajímavých, věcí.
    Máme tu první adventní týden. V nákupních centrech vrcholí předvánoční nákupní horečka, ale vy nemáte ani dárky ba ani inspiraci na dárky vašim blízkým. Žádné obavy, značka Mohito má pro vás tipy na vánoční dárky.
    V redakci došlo ke střídání stráží. Šéfredaktorka Petra Zachatá mi předala své místo ve vedení časopisu. Už od října jsem věděla, že mě tato pozice nemine, jelikož jsem zůstala v magisterském ročníku osamocena, ale stále jsem si nedokázala představit, co to obnáší.
    Vydali jsme se cestou, o které jsme přesvědčeni, že potřebnou rovnováhu nabízí. Vyslyšeli jsme volání po specifičtějším obsahu. Vznikla tedy speciální vydání pro alergologii a respirační onemocnění a také pro nemoci kardiovaskulární (nejde jen o úzce kardiologickou problematiku).
    Vážení čtenáři Musical.cz, drazí kamarádi našeho serveru, kolegové i partneři. Rádi bychom Vám i letos poděkovali za vaši úžasnou přízeň, každá vaše návštěva pro nás mnoho znamená. To, že se k nám vracíte a čtete naše články, je...


Kolekce designérky Ivety Paulerové ukazuje, že mateřstvím nic nekončí

    Tečkou za letošním ročníkem soutěže o nejsympatičtější zdravotní sestru či bratra Batist Nej sestřička 2018, bylo setkání známých osobností s dětmi a zdravotnickým personálem na oddělení Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
    Podmínky užití: Publikace nebo další i částečné šíření obsahu tohoto webu je možné výhradně s písemným souhlasem redakce. Pokud chcete článek sdílet, tak vždy s odkazem na RealFilm.cz. Děkujeme!
    Tolik různých verzí Colatoria v současnosti nezvládneme pokrýt v papírové podobě tak, abychom mohli zůstat u záměru poskytovat vám takový informační servis zdarma. Testujeme tedy dva různé přístupy. Tématika alergologie a respiračních chorob je v plném rozsahu jen na webu, s aktualizací nejméně jednou měsíčně. To nejpodstatnější se k vám dostane v papírové verzi Colatoria jednou za tři měsíce. Kardiovaskulární tématiku vám naopak budeme přinášet primárně v papírové podobě, zpočátku jednou za 3 měsíce, s výhledem na rytmus jednou za dva měsíce. Stejnou frekvenci bude mít i „velké“ Colatorium zaměřené na primární péči a interní obory. Některé články pochopitelně tedy budou k přečtení v obou verzích Colatoria a pak samozřejmě v internetové verzi.


Miranda Kerr zapózovala v jogínských pozicích pro francouzskou Elle

    Milí čtenáři, tento týden se pro nás již definitivně rozběhne nová divadelní sezóna a tak se sluší napsat několik řádků o našich cílech a plánech do budoucna.
    Zaměřeno na detail Stejně tak jako letošní festival Zlomvaz nesoucí podtitul Do útrob!, míněno DAMU, i my se v posledních dvou číslech snažíme zaměřit na naší alma mater, kterou pro většinu z nás DAMU bez pochyb je. Ohlasy na drobnou změnu v naší „dramaturgii“ jsou zatím zcela pozitivní. Označit Hybris jako „školní časopis“ pro mě není nic hanlivého, ba naopak. Zpětnou vazbu na tvorbu vás, studentů, považuji za to nejlepší, co může naše redakce i její externí redaktoři nabídnout. 
    Přístup na webové stránky www.colatorium.cz je bezplatný. Bezplatná je i registrace, která vám umožní například dostávat avíza o aktualizacích informací na webu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0006:47:18