Jak na věc


druhá světová

Pořady v aktuálním programu ČT2

    Pozemním vojskům byl nařízen odpočinek a likvidaci obklíčených Britů v přístavu Dunkerque měla zajistit Göringova Luftwaffe. Britové zmobilizovali všechny síly k záchraně svých vojáků, a tak mezi přístavy Británie a Francie pluly stovky lodí s britskými a francouzskými vojáky na palubách. Britům se podařilo zachránit většinu svých mužů i za cenu ztráty velkého množství materiálu. Dunkerque byl nakonec dobyt pozemním útokem německých vojáků. To již byla většina spojeneckých vojáků evakuována.
    Německá expanze se nevyhla ani takové světové velmoci jakou byla Francie. V meziválečném období vybudovali Francouzi na hranici s Německem obranný komplex, který se nazýval Maginotova linie. Odtud tedy vycházela spojenecká taktika. Očekávala se zákopová válka jako v letech 1914-1918. To byl však zásadní omyl, za který měla Francie brzy tvrdě zaplatit.
    Poté, co Německo obsadilo Československo a Polsko, obrátil Hitler svou pozornost na sever, konkrétně na Dánsko a Norsko (operace Weserübung). Hitler si totiž potřeboval zajistit stálý příjem železné rudy ze Švédska, a tak neváhal a v dubnu roku 1940 vrhl část svých vojsk do Dánska, kde se nesetkal s téměř žádným odporem.


Cesty za hodinářským uměním - Frederique Constant

    Pro úspěšné vylodění (operace Seelöwe - Lvoun) potřeboval Hitler zajistit vzdušnou převahu. Plánované invazi do Velké Británie tedy předcházely mohutné letecké útoky na významná města, letiště a továrny v Británii. Bitva měla několik fází. V první fázi útočili Němci na britskou lodní dopravu. V druhé fázi se staly terčem pro německé bombardéry britská letiště. Toto byla pro Brity nejtěžší fáze bitvy o Británii, protože Němci útočili i proti radarovým stanicím na britském pobřeží. Když byli Němci přesvědčeni, že Britové ztrácí síly, přišla další fáze bitvy, bombardování velkých měst. Mezi největší nálety patří první nálet na Londýn 7. září. Britům se však dařilo sestřelovat velké množství německých letadel a Němcům se nepodařilo nikdy získat dostatečnou převahu ve vzduchu k uskutečnění pozemní invaze, která byla odložena na neurčito.
    Útok na Francii začal 10. května 1940 výsadkem parašutistů v Nizozemí. 14. května nizozemská armáda kapitulovala. 17. května dobyli Němci hlavní město Belgie, Brusel (na začátku útoku byla dobyta a obsazena pevnost Eben Emael).
    13. září vpadla italská vojska do Egypta. Tím začala dlouho trvající válka na severu afrického kontinentu. Po počátečním úspěchu byla však italská vojska vytlačena z Egypta britskými silami v čele s generálem Wavellem.
    komentáře (2)Chtěli byste k článku přidat svůj názor? Rádi byste něco změnili nebo upravili?Přidejte svůj komentář.pavlína | 27. 4. 2007 12:18SINCITYMAN | 18. 5. 2006 09:03


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00