Jak na věc


domácí léčba chronického zánětu spojivek

Nemoci tvořící komplex kočičí rýmy

    Při herpesviróze velice ulevují i umělé slzy. Rohovkové vředy se léčí kombinací antibiotik, umělých slz a léků proti zánětu, léčba trvá několik týdnů.
    Při chronickém zánětu spojivek jsou však počáteční příznaky mnohem méně výrazné. Zarudnutí je malé, sekrece téměř nepostřehnutelná, často zaměnitelná např. s většími ospalky. Později se utvářejí tzv. spojivkové bradavice, byť ne u všech pacientů. Chronický zánět spojivek se prozradí zejména mírným svěděním očí a dlouhodobým pozorování jejich stavu (objevují-li se menší kupky sekretu v koutcích oka každé ráno, není něco v pořádku).
    Kočičí rýma se může pravidelně vracet, většinou při nějaké zátěži nebo stresu. Jiné kočky trpí chronickou, trvale přetrvávající infekcí a neustále jim teče z nosu. Nosní výtok může být vodnatý nebo hlenohnisavý. Ne všechny chronické rýmy koček jsou infekčního původu. Zdá se ale, že minimálně část z nich způsobuje infekce herpesvirem v minulosti s trvalým poškozením sliznice nebo nosních skořep, která predisponuje k sekundárním bakteriálním infekcím nebo alergické rýmě. Trvalé nosičství kaliciviru se také zdá být příčinu některých případů chronické rýmy.


Jak dlouho je infekční zánět spojivek?

    Jak přesně se kočičí rýma projeví záleží na tom, kteří původci nemoci se na ní podílí a hlavně také na konkrétní nemocné kočce. U malých koťat nebo u starých nemocných koček může být kočičí rýma těžká, život ohrožující infekce. Naopak u dospělých zdravých koček často nákaza proběhne zcela bez příznaků nebo jen jako mírné několikadenní nachlazení.
    Kočíčí rýma, psincový kašel psů a lidská rýma mají každé spoje původce. Nemocná kočka nemůže nakazit psa a ani pes, ani kočka, nemohou chytit rýmu od člověka.
    Přesnější diagnostické úkony ke zjištění původce se obvykle provádějí jen v chovných stanicích, útulcích či prostě tam, kde žije koček víc a kde je potřeba vědět co rýmu způsobuje, aby se mohl vymyslet nějaký plán tlumení. Vzorkem je v tom případě obvykle výtěr spojivky. Určení původců rýmy u jednotlivých koček bývá výrazně méně užitečné, na léčbě to totiž mění jen málo.Hloubkové vyšetření čeká také kočky, kterým opravdu není dobře, které mají poslechový nález na plicích a pozornost si zaslouží také zvířata, u kterých je rýma úporná nebo se vrací. Při chronické rýmě je potřeba už kromě odběrů krve, testů na FIV a FeLV a rentgenu hrudníku často potřeba i invazivnějších vyšetření v narkóze. Kromě kočičí rýmy totiž chronické výtoky mohou způsobit i jiné věci.


Méně časté příznaky akutní kočičí rýmy

    Významnou součástí léčby kočičí rýmy je ale podpůrná péče, o kterou se stará majitel kočky doma. Kočka potřebuje zajistit dostatečný příjem krmiva, nejlépe měkkého vlažného, dostatek vody, teplo a klid. Pokud se jí zalepují nozdry a okolí očí, potřebuje někoho, kdo jí to očistí. Ulevuje jim inhalace páry, třeba ve vyhřáté koupelně, 2 – 3x denně.
    Kočičí rýma, rhinotracheitis contagiosa felium, je časté nakažlivé onemocnění dýchacích cest koček. Choroboplodných zárodků, které způsobují u koček nachlazení, je hned několik a navíc často působí společně. Přesněji se proto jedná o syndrom kočičí rýmy nebo také komplex kočičí rýmy. Kočičí rýma je totiž název pro souhrn příznaků nemoci, ne pro jednu konkrétní nemoc.
    Bakteriální část kočičí rýmy se dá dobře léčit antibiotiky, většinou se začíná ampicilínem nebo amoxicilínem. Dávají se dvakrát denně a jsou naprosto bezpečná i pro koťata. Na bordetely, chlamydie a mykoplasmata ale nezabírají a tam je potřeba použít doxycyklin. K léčbě chlamydiózy a mykoplasmózy je léčba doxycyklinem dlouhodobá a trvá 7 týdnů.
    Soukromý veterinární lékař od roku 2011. Dlouhou dobu působím ve smíšené praxi, kromě psů, koček a králíků se zabývám také drůbeží a malými přežvýkavci, okrajově i skot, prasata, exotické ptactvo.


Všechny články v kategorii „Nemoci koček“

    Inkubační doba nemoci trvá obvykle 2 až 6 dní. Při chřipce je kratší, jen asi den nebo dva, naopak může být i delší. Kočka může být infekční už před nástupem příznaků, při herpesviróze už 24 hodin po infekci.
    Bakteriální zánět spojivek obvykle netrvá déle než 5-7 dní. Zachvácení rohovky zánětlivým procesem je velmi vzácné, to jediné však může dobu tohoto onemocnění prodloužit. Lymfatické uzliny nebývají zvětšeny, ani se nedostavuje horečka či teplota.
    Proti kočičí rýmě se kočky běžně očkují. V základní trojkombinaci je vždy vakcinace proti herpesviróze i kaliciviróze a navíc se dá sehnat i očkování proti chlamydióze. Očkování ale nebrání infekci, jen tlumí příznaky nemoci. Kočka může stále onemocnět a šířit nemoc na další kočky, ale nemoc bude probíhat bez příznaků nebo bude mírná.


Domácí léky na zánět spojivek - účinný a bezpečný Přírodní léčba

    Virový zánět spojivek může se objevit jako doprovod virové infekce. S tímto typem zánětu se setkáváme mimo jiné při nachlazení nebo chřipce. Zánět může být způsoben například chřipkovými viry, a často ho doprovází zvětšené lymfatické uzliny kolem čelisti. Virová infekce je často výsledkem kontaktu s jinými osobami, s nimiž sdílíme např. ručníky. Ve většině případů nevyžaduje zásah lékaře. Je však nutné dodržovat hygienická pravidla, často si mýt ruce, ale nikoli oči!
    Záněty spojivek se léčí antibiotickými kapkami. Kdysi se vyráběly kapky s tetracyklíny, ty fungovaly výborně, účinek dnešních kapek je poněkud slabší. Kapky nikdy nesmí obsahovat kortikoidy, proto nepoužívejte žádné svoje kapky nebo nějak sehnané nějaké kapky bez dohledu veterináře.
    Inkubační doba zánětu spojivek je různá. Akutní infekce se mohou projevit už po několika hodinách, běžný virový útok pak i po několika dnech. Ovšem je-li příčinou například alergie, může se od prvního kontaktu objevit začervenání očí až po několika týdnech.
    Nepřímý přenos, tzn. nákaza zašpiněnými předměty, pomůckami nebo třeba rukama chovatele je u kočičí rýmy možná, většina původců ale ve vnějším prostředí dosti rychle hyne. Výjimkou je kalicivirus, který zůstává mimo tělo kočky infekční až 4 týdny.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00