Jak na věc


delfín uherský brod

Motto: Otázkou není, zda delfíni mluví, ale zda jsme ochotni jim naslouchat

    Veškeré výzkumné a výchovné snažení místní skupiny biologů se stále častěji zaměřuje na ochranu delfínů. Množí se případy zraněných delfínů lodními šrouby. Neukáznění turisté na vodních skútrech nebo jiných atrakcích ruší klid pod hladinou, takže zátoka začíná být pro delfíny nebezpečná. Vědci nyní budou měřit hlučnost pod vodou, protože chtějí rozrůstající se chaos omezit. Delfíni tu musí mít i do budoucna bezpečný prostor.
    Eduardo Lugo, biolog: Máme tady tři skupiny delfínů. Zjistili jsme, že teritorium naší nejsledovanější skupiny začíná tady kousek od pláže, vede několik desítek kilometrů na sever a široké je osm kilometrů. Chovají se v každé části teritoria jinak. Jedna z oblastí, kde je najdeme, je u ústí řeky, kde se rádi krmí.
    Eduardo Lugo, biolog: Tahle fotografie je velice důležitá, je na ní matka s dítětem, máme tedy přímo zdokumentovaný vztah mezi nimi, a je jedno jestli se v budoucnu rozdělí. Už víme, kdo ke komu patří, a tak můžeme jejich sociální strukturu snadněji poznat.


Originál stránky Plavi svijet - Blue world včetně možnosti adopce delfína zde

    Dnes jsme se s naší expedicí dostali exkluzivně do Mexika. Zajímá nás společenský život delfínů skákavých. Zatím o těchto inteligentních tvorech stále ještě převládají poznatky získané v zajetí. Pro delfína jsou ale takové podmínky zcela nepřirozené a plné stresu. Za běžných okolností totiž obývají několik desítek kilometrů čtverečních vodní plochy a žijí ve složitých skupinách. Odborníci kolem Eduarda Luga vyjíždějí několikrát týdně na moře a studují zvířata v jejich přirozeném prostředí – během devíti let to činí zhruba osm tisíc hodin strávených v téměř každodenní společnosti delfínů, takže jen málo lidí na světě je zná lépe než místní tým biologů. Porovnáme život a výzkumy delfínů v zajetí a ve volné přírodě, dozvíme se zvláštnosti o jejich sociální struktuře a budeme svědky unikátního výzkumu společenských vztahů. Připomeneme anatomii a základní údaje o delfínech skákavých a zároveň ukážeme exkluzivní podvodní záběry a příběhy, které jste o delfínech ještě neslyšeli.
    Eduardo Lugo, biolog: Zjistili jsme, že tady v zálivu je to jako v akváriu. Ideální podmínky. Můžeme je najít a sledovat každý den. Můžeme se dostat velmi blízko k nim. Sociální strukturu je těžké studovat v přírodě, ale tady to není tak těžké. Tak jsme s tím začali.
    Vědci potvrzují, že delfíni mezi sebou ve skupinách brutálně bojují.Kradou si například samice. Tohohle delfína zabili delfíni z jiné skupiny. Při pitvě vědci našli poškozené orgány. Delfíni používají k útoku spodní čelist a tou narazí obrovskou rychlostí do břicha.
    Před námi Eduardo uviděl hřbetní ploutve. Sledovaná skupina míří na sever. Delfínů je ve skutečnosti dvakrát tolik, než kolik jich vidíme nad hladinou. V naprosté většině případů vědci potkávají samice s nedospělými mláďaty. I teď vidíme hlavně samice s mláďaty.


9/2011: fotoreportáž z mého plavání s divokými delfíny na Bahamách zde

    Eduardo Lugo, biolog: Jak vidíte, za námi jsou nějací delfíni. Jsou v zajetí. Jsou už jiní než divocí delfíni. Jejich barva je jiná, jsou světle šedí. To je z chloru, který se dává do vody, aby se udržela čistá. Některé studie se sice dají dělat na takovýchhle místech, ale není to nejlepší místo pro delfíny. Nikdy nelze udělat tak velký bazén, aby simuloval oceán. Delfíni jsou v zajetí stresovaní. Normálně se dožijí třeba padesáti let, mluvím o delfínech skákavých, ale v zajetí méně než pětadvacet let. Představte si, že normálně obývají několik desítek kilometrů čtverečních vodní plochy, žijí ve složitých skupinách. Tady jsou na pár metrech. Neznají pořádně jeden druhého. Ta zvířata v bazénu možná nemluví ani stejným jazykem.
    On the planet Earth, men had always assumed, that he was more intelligent then dolphins because he had achieved so much - the wheel, New York, wars and so on - whilst all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more intelligent than men - for precisely the same reasons. Douglas Adams, The Hitchhiker´s Guide to the Galaxy
    Eduardo Lugo, biolog: Jsou to divoká zvířata a to je potřeba mít na paměti. Když jdeme do vody, nesmíme překročit určitou hranici. Jednou jsem si při filmování pod vodou nevšiml, že samci jsou těsně za mnou. Byl jsem velice blízko samice a hlavně mláděte. Najednou jako blesk připlaval velký samec a z druhé strany další samice. Jakoby mě uzavřeli mezi sebe. Přestal jsem ohromeně plavat a oni mě minuli. Ale jeden samec se vrátil velkou rychlostí před můj obličej a začal dělat pusou takhle. Bylo to jasné a hlasité varování: Koukej padat od mé holky!


2011: moje fotoreportáž z plavání s divokými delfíny na Bahamách

    Eduardo Lugo, biolog: Dál před námi delfíni uprostřed teritoria odpočívají. Je to jakési centrum jejich oblasti. Cítíme tady jakousi pomyslnou hranici mezi jednotlivými skupinami. Někdy jsme svědky ošklivých bojů mezi delfíny.
    Většina informací o delfínech pochází ze zajetí. Takové podmínky jsou ale zcela nepřirozené. Biolog a fotograf Eduardo Lugo zkoumá delfíny pouze na otevřeném moři a je zapřisáhlým odpůrcem odchytu delfínů.
    Petr Myška, biolog:Ty samice, jakmile se mládě narodí, se o něj starají dvě tři sezóny, a potom mají možnost znovu zabřeznout a ta mláďata, která už mají dva až tři roky, se začnou starat sama o sebe, ale stále ještě zůstávají v téhle centrální skupině.
    Petr Myška, biolog: Když se člověk poprvé potká s delfíny ve vodě, tak v něm vzbudí respekt už jenom tou velikostí, nebo tím, jak jsou rychlí, elegantní pod tou vodou a jak to jsou silná zvířata. Samec delfína, to je jeden obrovský sval, a když se před člověkem v takovéhle blízkosti objeví, tak takový ten idealizovaný obraz z toho, jak mají delfíni ten velký charizmatický úsměv, ustoupí do pozadí.


Projekt ochrany delfínů na Jadranu - Modrý svět česky zde

    Eduardo Lugo, biolog: V jiných výzkumech se ukazuje, že skupinu vedou samice a po stranách plavou samci. Tady u nás je to jiné, spíš jako u slonů. Samice obklopují mláďata, mladé samce, samice a nejmladší delfíny, a všichni se pohybují společně. Ve větší vzdálenosti od skupiny plavou samci. A to je zase spíš jako u chování lví smečky. Dva samci v takzvané alianci vytvoří silný vztah na celý život.
    V delfináriu nedostávají stejné množství potravy, kterou si mohou na moři nalovit. Jsou podvyživení. V těsném bazénu degraduje echolokační systém a zvířata ztrácejí orientaci. Sociální chování nelze v bazénu studovat vůbec. Místní vědci ale našli ve vodách zálivu tři skupiny delfínů, kteří zde žijí celý rok.
    Je právě období dešťů, takže voda u ústí řeky je zakalená nánosy sedimentů. Delfínům to ale nevadí, k potravě je bezpečně naviguje účinný sonar. Delfíni používají při vzájemné komunikaci tři frekvenční rozsahy, včetně pro člověka neslyšitelných ultrazvuků. Samci hvízdají nebo zpívají, aby v době námluv přilákali samice nebo upozornili skupinu na blížící se nebezpečí. Matky po narození mláděte hvízdají celé dny, aby si mládě zvyklo na jejich hlas.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00