Jak na věc


děti a mráz

Malé děti a mráz: Věci, které musíte vědět

    Padá sníh, padá sníh, pojedeme na saních. Na saních to pěkně jede, tohle každý nedovede. Padá sníh, ......... Zima je, zima je, každý se raduje. Padá sníh, padá sníh, pojedeme na saních. Sáně z kopce rychle jedou, nahoru to nedovedou, nechtějí se ani hnout, musíme je vytáhnout.
    dospělák dělá sáně - sed na zem, nohy nataženy, dítě si posadíme na naše nohy, zády k nám, nohy má dítě položeny na našich nohou - -nedrží se jimi rozkročením se na nás, čímž by byly jeho nožičky na zemi (zadeček těsně nad naše kolena ), podle rytmu říkanky pohybujeme nohama a dítě natřásáme, na závěr,nejlépe, když to netuší, nohy roznožíme a dítě padá zadečkem mezi ně (na podložku - koberec)
    Sněží, sněží na špičky věží na domy i na stromy na pole i na louky na čepice, klobouky. Kdo si chvíli počká spadne na něj vločka, spadne na něj celý mrak. Bude z něho sněhulák.
    Odborný asistent na klinice dětského a dorostového lékařství 1.LF UK a VFN v Praze Vám bude odpovídat na dotazy, které se týkají problematiky dětského lékařství.


Sněží - to je krása

    Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál, v ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku, z bílých vousů teplý šál, takhle, děti, vypadal!
    dárečky pod ním zabaleny, Vánoce, vánoce přišly už k nám, V jesličkách malého Ježíška mám. Vánoční koledy do ticha zní,
    Cupy, dupy, cupy, dupy, zima stojí u chalupy. Vezmeme si rukavice, sáně, boby a čepice, vyběhneme rychle ven, na sněhu se zahřejem.
    Čerti a čertidla vařili povidla. Jeden malý čertíček, si spálil prstíček, když si chtěl osladit svůj mlsný jazýček.
    Do bílé barvy namáčí své štětce paní zima. A když jí barva nestačí pláče v ní meluzína. Když s jarem zmizí sníh a led nic nezůstane z nich, jen ve sněžence naposled najdeme zbylý sníh.


Chumelí se, vítr hvízdá,

    Dobrý den, mám takový aktuální dotaz :) Jak je to s pobytem dětí venku v tomto mrazu? Mám děti už celkem velké (2 roky a 4,5 roku), ale když třeba starší syn chce jít bruslit a tady je dneska od rána pořád -10, tak na jak dlouho je to vhodné? a jestli vůbec nebo spíš pobyt venku omezit na nutnou dobu(cesta do školky atd.)? Děkuji za odpověď. Veronika


Vletěl pták na bodlák,

    1. MIKULÁŠ2. Paní zima3. Zima 4. Zima5. Zima6. Sněhové vločky7. Sněhulák8. Sněhulák 9. Sněhuláček10. Sněhulák11. Sněhulák12. Sněhulák13. Sněhuláci14. Bubák15. Chumelenice16. Vločka17. Sněží18. Sněží - to je krása19. Sněží20. Padá sníh21. Padá, padá bílé z nebe22. Padej, padej, bílý snížku,23. Mrazík24. Mrazík25. Mráz26. Mráz27. Mráz28. Mrazíci(J. Havel)29. Ptáci v zimě30. Vrabec31. Vrabeček32. Vrabčák33. Vrabčák34. Vrabeček 35. Černá vrána (Jan Čarek)36. ,,Ježek v zimě37. Medvěd v zimě38. Karneval39. Karneval40. Teploměr41. Sáně42. Nový rok43. Leden44. Prosinec45. Rukavice46. Maluji zimu47. Modrá a bílá48. Meluzína49. Meluzína50. Klouzanice51. Klouzačka52. Mikuláš53. Mikuláš54. Vánoční stromeček55. Zimo, zimo zůstaň56. Sněženka57. Těším se na vánoce 58. ZIMA, ZIMA, ZIMIČKA59. Panně Ma
    (Objímáme si pažemi ramena a chvějeme se zimou rozhazujeme rukama poskakujeme a rukama lapáme vločky předvádíme plácání koulí dlaněmi)
    výšvihy zánožmo střídavě (jako zaječí skoky, ale do výšky jde střídavě P a L noha)
    Volá vločku vločka, ať prý na ni počká, že neví kam padá, má zavřená očka.
    Chumelí se, vítr hvízdá sýkorka se dívá z hnízda, v zimě není jídla dost, zem je zmrzlá jako kost. Prosím pěkně milá dítka, nasypte mi do krmítka.
    Jedna koule, druhá, třetí co ještě přidáme děti? Hrnec, mrkev, košťátko a už tu máme sněhulátko.
     Sníh se sype jako peří z nebeského polštáře, padá na dům, na práh dveří, do vlasů i na tváře.
    Už se chýlí další rok, zbývá jenom malý krok, dáme talíř na náš práh, bude plný, žádný strach! Čertům zvonky znějí tmou, Mikuláš jde s nadílkou.


Vánoční stromeček

    Mikuláši, Mikuláši, kdo to tady děti straší, kdo tu řinčí řetězem a proč s tebou přišel sem.
    Starý čáp, capy, cap, cape bosý po rákosí, za ním cape čápice, ráchají se v rybníce.
    Starý čáp, klapy, klap, chodí k brodu, čeřit vodu, čápice ho provází, chytá žáby pod hrází.
    Nasaďte si rukavice, přijdou velké fujavice. A na hlavy čepice, ty nám přece sluší, zahřejou nás velice, nezmrznou nám uši.
     zaječí skoky (výchozí poloha je dřep, ruce jsou dlaněmi opřeny o zem, nohy se odrážejí, rucejsou stále opřeny o zem)
    (v lehu na zemi válíme sudy, vztyk, výpon na špičky se vzpažením, prudký dřep ruce dělají dlouhý nos, ruce na ramena (křidélka), máváme s nimi za současných poskoků snožmo)
    Vítr fouká do komína, všemi okny lomcuje, Vysmívá se meluzína, proč ten vrabec běduje. Ref: Fiů, fiů, fí Vysmívá se meluzína, proč ten vrabec běduje.
    ref. Nejsme lakomí každý z nás to ví, že když právě zima vládne ptáci hladoví


Odmítá se se mnou líbat. Prý je to zženštilé!

    Vánoční stromeček zavoněl v pokoji, maminka u stolu jablíčko rozkrojí. A když ho rozkrojí, uvidím hvězdičku, co byla schovaná v červeném jablíčku.
    Pod našima okny zima je a mráz, zamrzla studánka, není vody zas. Vezmi sekyrečku, protni studánečku, bude vody zas.
    Pokud do mrazů s dětmi musíte, neměla by být vycházka příliš dlouhá. Navíc je třeba dbát na vhodné oblečení. Ideální je tzv. cibulový systém, tedy několik vrstev na sobě. Tu spodní by mělo tvořit funkční prádlo či termoprádlo. V každém případě je třeba dbát na to, aby děti měly teplou pokrývku hlavy a rukavice (vhodnější jsou palčáky). Obličej je pak dobré před cestou ven natřít speciálním krémem proti mrazu a větru. Pamatovat je nutné i na dostatečný pitný režim, který se v zimě často zanedbává.
    Sníh už pokryl všechny střechy, na vrabečka padá, přitulil se ke komínu, nahříval si záda.
    Olízl se mráz. Jednou ? a pak zas, a pak mu to zachutnalo, lízal, co mu v cestě stálo : stromy domy autobusy dětské tváře pusy nosy. Ty mu tuze zachutnaly ! Lízal je až zčervenaly.


Těším se na vánoce

    Mráz už zasklil všechny louže, kdo má nohy, ten se klouže, neleká nás ani pád, správný kluk se nesmí bát.
    schováme se do kožíšku, až přijede metelice, vezmeme si beranice, zapřáhneme zlaté sáně, svezeme se z naší stráně.
    Jede paní zima jede, vločky v kočáře si veze. A když vítr zafouká bílé vločky rozfouká. Letí, letí, kam jen chtějí, točí se a dovádějí. Naposled se zatočí, do kočáru naskočí.
    Mrazík cení zoubky, chtěl by do chaloupky. Co dovede, to my víme. Dovnitř si ho nepustíme. Ať maluje pěkně zvenku bílé květy na okénku.


Nerozumím svému muži. Jak to máte vy?

    Děti chodí prostorem a předvádí čápa - vysoko zdvihají nohy a klapou rukama v předpažení. Pokud máme více dětí, mohou některé být žáby (poskoky snožmo), ostatní jsou čápi a čápice, kteří žáby honí. Ty se mohou před čápem zachránit skokem do vody (předem připravený kruh z lana či švihadla apod.) Děti si zdokonalí koordinaci pohybu, rovněž i výslovnost. Při hře potom vylepší orientaci v prostoru a posílí dolní končetiny.
    Ťukám, ťukám zobákem, abych probudila zem. Ťukám, ťukám do sněhu, bez jídla a noclehu.
     Sněhulák - to je pán, ze sněhu je udělaný. Sněhulák - to je pán, ze sněhu je udělán.
    zaječí skoky (výchozí poloha je dřep, ruce jsou dlaněmi opřeny o zem, nohy se odrážejí, rucejsou stále opřeny o zem)
    Bílý sníh se sype z nebe vrabečka to hrozně zebe. Těžké je být v zimě ptáčkem, raděj bych byl sněhuláčkem
    Preventan® Junior obsahuje originální aktivní látku ProteQuine® (aminokyseliny, oligopeptidy, nukleotidy) a inulin. Navíc je obohacen o vitamin C, který přispívá k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Inulin je rozpustná vláknina původem z čekanky, která doplňuje tento přípravek o další aktivní složku. Se sladidlem přírodního původu z rostliny stévie sladké. Určeno k dlouhodobému užívání.


Sypalo se peří na zem,

    Koleda, koleda, Štěpáne, co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, upad jsem s ní na ledu. Psi se na mě sběhli, koledu mi snědli.
    Malé děti nejsou na mrazy tak dobře připraveni jako dospělí. Jejich termoregulační systém není tak vyvinutý, navíc třetina tělesného tepla uniká pokožkou hlavy. Proto je největší chybou děti v zimě nechat venku bez čepice. I když se říká, že by nejmenší měli chodit na vzduch za každého počasí, v mrazivých dnech je třeba dát pozor. S novorozenci a nejmenšími dětmi je lepší procházky omezit či vynechat, pokud je teplota nižší než –50C. Pro předškolní děti je to –100C a pro děti z prvního stupně ZŠ – 150C.
    Tři bílé koule na sobě a mrkev místo nosu. Uhlíky ? knoflíky v zásobě, aby se líbil i kosům.
    kupa sněhu kluky láká postavili sněhuláka sněhulák je veliký z uhlíků má knoflíky pěknou bílou náprsenku do okna nám kouká z venku
    -          V teplé vodě pohybovat omrzlou částí těla, případně třít okolí omrzliny. Do chvíle, než místo začne opět červenat. To bývá provázeno bolestí.


Sněhové vločky

    zavoláme bílé vločky. půjdou tiše jako kočky. Mrazík bude polku hrát, bude s námi tancovat. Mrazíku, mrazíku, neštípej do nosíku.
    Usnul vrabec za komínem, tichounce tam dřímá, přilož, Jirko, ještě souček, ať mu není zima.
    Hledá zmrzlá meluzína, kde je díra do komína. Hledej, hledej, meluzíno, komínů tu máme plno. Až nejvyšším proletíš, teplem se hned rozpustíš!
    Starý medvěd vzdychá, že ho v tlamě píchá. Že ho bolí v zubu díra, od bolesti už už zmírá, a že prosí lištičku, ať mu půjčí mastičku
    Bílá zima, modré mrazy, sněhuláci celí nazí. Proč si, sněhuláku náš ze zimy nic neděláš? Nic lepšího nad mráz není, zima je mé potěšení. Modrá zima, bílý sníh, děti v teplých čepicích.
    Vrabčák skáče hop a hop přes louže i přes příkop. Když zamrzne v zimě louže, tak se po ní vrabčák klouže.
     výšvihy zánožmo střídavě (jako zaječí skoky, ale do výšky jde střídavě P a L noha)


Narození Ježíška

    Sněhuláček panáček má na hlavě plecháček. Místo očí uhlíky a až dolů knoflíky. Chodí, chodí bos a má dlouhý nos.
    sněží, sněží, to je krása, sníh mě chladí do tváře, na pole už také střásá krajkované polštáře. Stráň je jako ze smetany, chaloupky jak od mouky, sníh se sype na vše strany, smrkům krášlí klobouky
    Zimo, zimo zůstaň ještě my tě máme rádi. Zimo, zimo, neodcházej vždyť jsme kamarádi. Musím děti, budu vládnout zase za horami. Pošlu jaro, přijde rádo bude vonět fialkami.
    Na zamrzlé ulici hrají si dva mrazíci. Jeden hopsá v závějích, pořád jenom mráz a sníh a ten druhý štípe děti pěkně ve tvářích.


Podchlazení a následné omrzliny

     Obsah stránky: 1. MIKULÁŠ2. Paní zima3. Zima 4. Zima5. Zima6. Sněhové vločky7. Sněhulák8. Sněhulák 9. Sněhuláček10. Sněhulák11. Sněhulák12. Sněhulák13. Sněhuláci14. Bubák15. Chumelenice16. Vločka17. Sněží18. Sněží - to je krása19. Sněží20. Padá sníh21. Padá, padá bílé z nebe22. Padej, padej, bílý snížku,23. Mrazík24. Mrazík25. Mráz26. Mráz27. Mráz28. Mrazíci(J. Havel)29. Ptáci v zimě30. Vrabec31. Vrabeček32. Vrabčák33. Vrabčák34. Vrabeček 35. Černá vrána (Jan Čarek)36. ,,Ježek v zimě37. Medvěd v zimě38. Karneval39. Karneval40. Teploměr41. Sáně42. Nový rok43. Leden44. Prosinec45. Rukavice46. Maluji zimu47. Modrá a bílá48. Meluzína49. Meluzína50. Klouzanice51. Klouzačka52. Mikuláš53. Mikuláš54. Vánoční stromeček55. Zimo, zimo zůstaň56. Sněženka57. Těším se na vánoce 58. ZIMA, ZIMA, ZIMIČKA5
    Nesu vám, lidičky, nesu vám novinu ! Starý rok překročil osudnou hodinu ! Nesu vám, lidičky, nesu vám vzkaz, že ten rok letošní začíná včas.
    Když udeří silné mrazy, je třeba před nimi chránit hlavně rizikové skupiny. Mezi ně patří i děti. Velmi nízké teploty totiž snášejí mnohem hůře než dospělí. Jsou snadno náchylné k prochladnutí, vzniku omrzlin a mráz dráždí jejich dýchací cesty. Při extrémně nízkých teplotách je proto třeba omezit pobyt venku, anebo se mu zcela vyhnout.
     Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost.


Jak peřina za peřinou

    Dobrý den. Na to žel žádná studie není a sám jsem překvapený, jak veliké rozdíly u dětí jsou, kolik "vydrží". Dle mého prvního učitele mohou na chvíli na mráz již novorozenci (teplota nemá být méně než -6°C). Dále je to velice individuální, některé děti rychle nastydnou, jiné vydrží dlouho. Musíte zkoušet, na začátku 20-30 minut, pak uvidíte.
    Sněží, sněží, mráz kolem běží. zima je kočičce, hřbet se jí ježí. Fouká, fouká, bílá je louka, zima je pejskovi, ke kamnům kouká.
    Děti jsou velmi náchylné k tvorbě omrzlin. Jejich kůže je velmi citlivá a mráz ji ještě vysušuje. Omrzlina se pak může objevit rychleji, než čekáme, a to již při teplotách kolem nuly. Jejím předstupněm bývá podchlazení, které přichází rychleji, když dítě nemá žádný pohyb – například při sezení v kočárku nebo na saních. Omrzlina se pak projeví bolestí postiženého místa. V případě omrznutí prvního stupně je pokožka bledá a necitlivá, po zahřátí místo červená, svědí a mohou se objevit puchýře. Pokud by šlo o omrzliny druhého stupně, pak by se jednalo o hlubší poškození kůže, která by byla zbarvena do fialova. Při obou variantách se mohou objevit puchýře. Třetí stupeň omrzlin je velmi nebezpečný, protože poškození kůže je nevratné. Barva kůže je modročerná, tkáň tvrdne a odumírá.


Odmítá se se mnou líbat. Prý je to zženštilé!

    Potkal mrazík metelici do tance se dali. Náruč peří nad vesnici přitom rozsypali Padá peří po peříčku, už jich závěj leží. Honzík volá na Aničku: Zima je tu! Sněží!
    Teď k nim letí ještě třetí a má velký spěch. Cestou z mrazíkovských jeslí zmrzlou bílou křídou kreslí květy na oknech.


Malé děti a mráz: Věci, které musíte vědět

    My malí koledníci jsme z dálky přišli k vám a noviny vám nesem, co udály se tam. Je pravda každé slovo a žádné slovo lež; my zazpíváme rádi, vy poslouchejte též: Až z Betlema jsme přišli, tam všecko plesá dnes, jen jeden tam se mračí, to král je Herodes. Tam zrodilo se děcko, jak neviděl ho svět, to zrovna jako v zimě by májový byl květ. Žeť bylo, jako kvítek se v poli rozvije: byl pěstoun jeho Josef a matka Marie. A zrodilo se v chlévě, když noci bylo půl, a hřáli jsou je v jeslích jen oslátko a vůl. Však jak se narodilo, hned o tom vyšla zvěst, neb nad Betlemem svitla ta nejkrásnější z hvězd. A celý svět ji spatřil a dary své tam nes', a v paláci se mračil jen ten král Herodes. Jakž neměl by se mračit, a jak pak by se smál, když na tisíckrát větší než on se zrodil král. Ba, v jeslích král byl větší, než na tr
    Pro malé děti může být velký mráz nebezpečný. Jsou náchylné prochladnutí, a také k tvorbě omrzlin. Proto je třeba ve velké zimě vycházky omezit či vynechat a děti vždy vhodně oblékat. 
    Válím koule sem a tam, v lehu na zemi válíme sudy na velikou, malou dám, vztyk, výpon na špičky se vzpažením, prudký dřep a ke kouli nos, ruce dělají dlouhý nos sedne si tam kos. ruce na ramena (křidélka), máváme s nimi za současných poskoků snožmo
    Když je teplo, tak si troufám, po stupíncích vzhůru stoupám, když je ale mráz a led, pod nulu si vlezu hned.
    A pokud si chcete zacvičit na motivy říkanky, stačí třeba čertovská honička.Kdo honí, má zvoneček a zvoní nebo musí čertovsky dělat blblblb.... Honička to musí být divoká , čertovská, ale pozor na srážky a boule co budou vypadat jako pučící rohy!


U hradu je stará brána,

    Kašpárci a kouzelníci, princezny a zvířátka, do školky dnes místo dětí, přišla celá pohádka.
    Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval. Už troubějí trumpety, šašek dělá přemety. Pojďte dál, pojďte dál, už začíná karneval.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00