Jak na věc


cestovka za hubičku

Archiv recenzí cestovky Fischer

    Na druhou stranu ale pokud jste už starší, nejste tak hladoví po určitých místech a hlavně (!) máte čas, pak zase studium tak důležité není. To platí zvlášť pro důchodce. Prostě někam jedou a čekají na náhodu. A ta vždy přijde Já osobně se tím dnes hodně řídím. Vyberu si oblast, stáhnu off line mapu do telefonu, zapnu GPS, sednu na motorku a jedu.
    Navštívit JV Asii s cestovkou doporučuji pouze skutečně výjimečně a to jenom v případě, že pro vás nejsou peníze problém, kdy chcete vidět nejdůležitější místa (Angkor, Hanoi, HaLong, Saigon,..) máte na to max 10 dní. Uvědomujete si, že JV Asii ale nepoznáte, a už vůbec ne život. Ve všech ostatních případech doporučuji jet sami. Pokud ve skupině (max 4 lidi, výjimečně 6), tak výhradně s lidmi, kamarády, které dobře znáte.
    Pokud máte obavu i z toho a jste skupinka 4, skutečně max. 6, najměte si auto. Protože to může zastavovat, neuvidíte jenom města. Někde zastavte a vydejte se pěšky. Vyjde vás to pak jako zájezd s cestovkou, ale bude to o něčem jiném.


Cestovka versus individuální cestování

    Snažte se někde domluvit na přespání u lidí doma. Existují homestay. Neturistická homestay jsou samozřejmě nejlepší. Pokud to jde, vyhněte se různým Booking. Pro první noc v Hanoji, Saigonu ano, ale snažte se hledat ubytování přímo na místě. Jinak zase skončíte v turistických hotelích, navíc drahých. Pouze jednou za 10 let se nám stalo, že jsme ubytování nesehnali. V Indonésii. Holka, která nás bezradné našla a vzala k sobe domú, nám připravila největší zážitek z celé cesty, který jsem si z Indonésie přivezl.
    V dnešní uspěchané době chceme dovolenou v limitovaném čase využít co nejvíce. Nemyslím zde toho stihnout co nejvíce. Ale eliminovat časy čekáním na dopravu, někde ve frontě, sháněním ubytování. A k tomu je potřeba ještě přičíst čas studia dané destinace před cestou. Pro individuálního turistu je čas ztrávený na pročítání různých cestopisů, rádců, přípravě, často i delší, než samotný výlet. Cestovka má vše zorganizované, na letišti čeká autobus, ten vás odveze ve správný čas na daná místa, přeloží na loď , auto,.. Čas nahrává jednoznačně pro cestovku. Jenomže je nutné si uvědomit, je čas ztrávený na cestě opravdu zbytečný? Viz níže.


Archiv recenzí 12.09.2008 - 12.07.2018

    nejenom prostudovat weby, ale hlavně pročíst cestopisy. Weby jsou opisované, cestopisy ale jsou konkrétní zážitky podle skutečnosti. Co vám je platná reklama na národní park, že tam jsou kormoráni a přitom nemáte šanci je vidět. Ale pozor, většina jich je baťůžkářů, cestující mezi městy, tzn. musíte je hodně vyselektovat. Cestopisy jsou ale nejlepším zdrojem informací. Pokud se týká informací o Vietnamu, samozřejmě nejzajímavější informace jsou ve vietnamštině. Ale i v angličtině se dá najít pár zajímavých informacích o neturistických místech. Je je potřeba věnovat maximum času studiu dané destinace.
    Úvodní obrázek je samozřejmě extrém. Největší problém cestování do vzdálenějších krajin je, že cestovatelé jezdí do dané destinace obvykle pouze jednou v životě. Tak chtějí vidět to „nejdůležitější“. Tím se o těchto místech ještě více píše, stávají se ještě většími taháky a cestovky je mají v programu. A individuální cestovatelé je kopírují. Nevyužijí šance, jakou mají. Přitom je stále ještě obrovské množství krásných míst, často i zajímavějších, nežli „úředně“ zajímavá místa. Vrací se často zklamáni z obrovského množství turistů.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00