Jak na věc


breakout prague

Fireboy And Watergirl 3 Ice Temple

    Novinka letošního roku patří do rodiny Softail a hned, jak jsem ji uviděl na prvních fotografiích, bylo mi jasný, že těžce sobecky využiju jednoho z mála privilegií šéfredaktora a nikomu z redakce ji nepřenechám. Co, nepřenechám… ani nepůjčím! A dobře jsem udělal – ale o tom až za chvíli, nejprve něco málo techniky.
    Mašinu přebírám na pražské Šalamounce a po základní instruktáži co mám, nebo naopak nemám dělat, se skládám do sedla. Je nízko, nizoučko, navíc hodně probrané, takže si připadám jako v křesílku. Breakout je vybaven „chytrou krabičkou“, není teda zapotřebí někam strkat klíček, stačí mít onu krabičku u sebe – když jí nemáte, Breaokut se začne proti vetřelci bránit usilovným vřískáním alarmu.
    Harley-Davidson Breakout CVO pohání dvouválcový motor Twin Cam 103 o obsahu 1690 ccm. Objemný agregát je vybaven elektronickým sekvenčním vstřikováním paliva, automatickou kompresí a je spojen s šestistupňovou převodovkou.


Album strašidel a děsuplných přízraků

    Není nic lepšího než dlaň plná American street muscle. Pokochej se pohledem na model Breakout™. Nízký, protažený profil a agresivní styl. K tomu jsme přidali dragsterová řídítka a vylepšili jsme vzhled pomocí kol Turbine s 21 paprsky. Motor High Output Twin Cam 103B™ posílá pořádnou porci krouťáku na zadní pneumatiku o šířce 240 mm. Systém ABS je součástí standardní výbavy. Vyjeď z garáže a dej pořádně zabrat asfaltu. Lepší už to nemůže být.
    Další věc (krom motoru), která zaujme na první pohled, jsou kola. V rozšířené přední vidlici se skví jedenadvacetipalcové kolo se 130 mm širokou pneumatikou, vzadu je na osmnáctipalcovém kole bačkora o šířce 240 mm. Ostatně, kola jsou speciální, inspirovaná dragstery ze 60 až 70 let minulého století a nesou hrdý název Gasser – každé má deset paprsků a každý druhý paprsek je obroušen na hliník (jinak jsou kola černá). Drobný detail, ale velice působivý.


Zákazníci, kteří si koupili toto zboží, si koupili také:

    Zajímavostí je také umístění tachometru na držák nově zakřivených dragstarových řídítek nebo černý kožený proužek a chromovaný kryt na palivové nádrži o objemu devatenácti litrů. Sedlo spolujezdce se dá velice jednoduše ručně odmontovat a odhalit tak zadní blatník a užít si sólo jízdu. Samotné sedlo je umístěno pohých 660 milimetrů nad zemí. Podvozek novinky využívá zadního odpružení tlumiči, které jsou montovány na rámu horizontálně a jsou tak šikovně ukryty. Breakout, jehož základní cena je na českém trhu nemalých 24 000 eur, standardně disponuje systémem ABS a je k dodání ve třech barvách Vivid Black, Big Blue Pearl a Ember Red Sunglo
    Já ji ale mám, takže vlevo pod nádrží nahmatám spínač, přepnu ho do polohy „on“, počkám, až naběhnou systémy, na pravém řidítku zmáčknu další tlačítko (chcípák) a konečně můžu nastartovat. Obří véčko chytne na první pokus, zaklepe celou motorkou i mou maličkostí (tady fakt nemusíte přiklánět ucho k motoru, jestli běží – a to ani kdybyste startovali uprostřed Vítkovických Železáren v době plnýho provozu. Twin Cam o sobě dává vědět). Řadím první stupeň ze šestirychlostní převodovky Cruise Drive a ano, správně, i převodovka dává vědět, že tam kvalt spadl. Prostě některé věci se nemění, naštěstí.
    Vyjíždím z vrat a jéje, jsem nějak dlouhej, musím si zvyknout na to, že přední kolo je kdesi daleko přede mnou. Ostatně, daleko před sebou mám i ruce, natažený jako gibbon a nohy jakbysmet… nejvíc mi posez připomíná dalšího „Harýka“ a sice V Rod. Nicméně zvykám si rychle, ta pozice není nijak znechucující, je prostě jen jiná než u většiny ostatních motocyklů.


Poslední modely 2018 za vynikající ceny!

    Přiznám se bez mučení, že mám tyhle motorky rád. Jo, je mi jasný, že se to úplně nenosí a že jako „správný“ testrider bych měl vykřikovat, že jediná správná je ta úplně nejrychlejší, nejovladatelnější a nabušená elektronikou že stroje typu custom bych měl brát pouze se shovívavým úsměvem…
    Dlouhý a pekelně nízko položený motocykl je vybaven zadní pneumatikou o šířce 240mm. Vizuálně vše vyrovnávají masivní vidlice a osekané blatníky, zatímco konzole nádrže a dragstarové řídítka zaručují nízký profil motocyklu.


Technické specifikace zobrazit / skrýt

    Harley – Davidson má ve svém repertoáru v současný době mnoho „user friendly“ strojů, čili nízkých, poměrně lehkých, tolerantních… prostě takových, které nemají vyděsit začátečníky. No, milé děti – Breakout mezi ně fakt nepatří. Dlouhý, s agresivně vystrčenou přední vidlí, hluboko prolomeným sedlem a širokými dragsterovými řidítky dává na první pohled najevo, že tohle pro greenhorny není. Dojem něčeho ne úplně přátelského ještě umocňuje širokánská zadní guma a samozřejmě obří V- Twin, v tomto případě Twin Cam 103B o objemu 1 690 ccm. Ono to ostatně vůbec vypadá, že všechno je podřízeno motoru – přední světlo je miniaturní (přesto svítí dostatečně), budík je jen jeden. Ale zato rafinovaný – pod analogovým rychloměrem je umístěn malý displej, který vám prozradí krom údaje o času a ujeté vzdálenosti (celkový a dva denní tripmastry) nejen aktuální otáčky, ale i zařazenou rychlost… před pár lety věc u HD nevídaná.
    Stejně jako jeho loňský předchůdce, drží i tento Breakout dokonale hladké linie a pozornost svádí na motor a kola. Černý a chromovaný motor vizuálně vystupuje ze středové části motocyklu a pro maximální zdůraznění pneumatik byly osekány blatníky. Kola Gasser jsou inspirované klasikou 60. a 70. let. Každé kolo má deset půlkulatých paprsků a každý druhý paprsek má mechanicky obroušený černý lak. Olejová hliníková nádrž je také v černém lesklém provedení, stejně jako vidlice, brzdové kotouče, koncovky výfuku a řídítka.


Poslední komentáře – Breakout

    Jenže v tom je právě kámen úrazu. Teda aspoň pro mě – jo, mám rád technický novinky, na druhou stranu nejsem úplně odvázaný z toho, když za mě mašina „myslí“ a všechno mi promine. Když nemusím počítat s jejíma specifickýma vlastnostma, protože v okamžiku, kdy vyvedu nějakou kravinu, někde něco vyhodnotí, že jsem to až takhle úplně asi nechtěl, něco se sepne a vytáhne mě z maléru. Mám prostě rád stroje, který je třeba poznat, zjistit, jak se chovají, jaký mají silný i temný stránky a podle toho na nich jezdit. Stroje, jako je právě Breakout.
    Tenhle „harlej“ je plný stylu, a tak zvědavým pohledům neunikne při projížďce během dne ani při jízdě po nočním bulváru. Breakout CVO je zkrátka modelem ve speciální úpravě a s komponenty, které nejsou pro ostatní motocykly americké značky dostupné.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00