Jak na věc


brabec kytarista

Rady pro zahradníky - měsíc Květen

    Na venkovním prodeji naleznete trvalky, dřeviny listnaté i jehličnaté, růže, traviny, bylinky, ovocné stromy, vodní i půdopokryvné rostliny, vřesovištní rostliny a mnohé další
    Z Národního divadla odešel v květnu 1975, když ho přímo při představení Cyrana z Bergeracu postihl infarkt. Stal se členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov, chyběli mu však diváci, a tak se opět vrátil na prkna první scény, kde setrval až do roku 1994, kdy po neshodách s vedením odešel. Poté hostoval například v Hudebním divadle Karlín nebo v muzikálech pražského divadla Broadway.
    „Prvních deset dílů byly obyčejné detektivky, pak teprve následovaly ty další a já přestal být Vladimírem Brabcem. Režiséři mě neobsazovali a nechtěli vyndat z toho zemanovského šuplíku. Na začátku jsme netušili, do čeho jdeme – a pak z toho nešlo utéct,“ komentoval Brabec své účinkování v seriálu.


Vladimír Brabec — Lidé — Česká televize

    Vedle divadla se již od konce 40. let objevoval ve filmu, spíše však v menších rolích. Naopak televizní produkcí se proslavil vůbec nejvíce – role policisty Jana Zemana v normalizačním seriálu ze sedmdesátých let 30 případů majora Zemana se stala jeho životní. Příslušníka SNB hrál, přestože nikdy nevstoupil do strany. Seriál, který falšoval dějiny, manipuloval událostmi a šířil komunistickou propagandu, mu, jak říkal, přinesl slávu, ale zároveň zničil život.
    Brabec měl herecké sklony již od mládí. Po druhé světové válce začínal v Pražském divadle pro mládež Míly Mellanové. V padesátých letech absolvoval DAMU u profesorů Miloše Nedbala, Otomara Krejči a Radovana Lukavského. Od roku 1959 působil ve zlaté kapličce, hrál především v klasických dramatech.
    Nezanevřel na něj ale rozhlas. „Pracujete jenom hlasem, nevidí vám ksicht,“ měl pro to jednoduché vysvětlení Brabec. „Kdežto když budu hrát pana učitele, tak pan režisér řekne: vždyť on vypadá jako major Zeman.“ Jeho hlas je známý i z dabingu, namluvil například Jacka Lemmona v komedii Někdo to rád horké, Harryho Morgana v seriálu M*A*S*H nebo Rogera Moora jako Jamese Bonda. Mluvil také Seana Conneryho, Marlona Branda nebo Anthonyho Hopkinse. Za celoživotní mistrovství v dabingu obdržel v roce 1998 Cenu Františka Filipovského.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00