Jak na věc


bouřky

Hurikán Ophelia míří na Irsko, čekají se nárazy až 36 m/s

    Druhým upozorněním je že se občas na radarových snímcích bouřek zobrazí úzké barevné výseče (paprsky) falešných „odrazů“.  Pokud na to náhodou narazíte tak to nejsou bouřky, ale třeba právě vy. Jedná se o rušení radarových měření zařízeními pro bezdrátové poskytování internetu.
    Sledujte bouřky na radaru na mapových podkladech Google od České radarové sítě CZRAD. Pří brouzdání po internetu na téma počasí a bouřky na radaru jsem narazil na tuto webovou adresu kde jsou právě tyto informace a navíc v přehledné a vizuálně přívětivé formě.
    Pokud aktuálně trávíte dovolenou v Rakousku, nebo se tam o víkendu chystáte, zpozorněte. Od čtvrtka zde řádí silné bouřky a hrozí velké nebezpečí povodní. V pondělí už by mělo být počasí opět pěkné.
    No zpět k hlavnímu tématu radar a bouřky. V levé části obrazovky je stupnice barev podle které poznáte intenzitu srážek buď dle radarové odrazivosti dBZ nebo od 0 do 100 mm/h.
    Bouřky vznikají v oblaku, zvaném cumulonimbus (čti kumulonimbus), v žádném jiném mraku to není možné. Cumulonimbus je velký oblak s tmavou, modročernou základnou, ze které rostou vzhůru mohutné bílé věže. Věže se nahoře zplošťují a připomínají kovadlinu.


Rakousko trápí silné bouřky a záplavy. Tisíce lidí bez elektřiny

    Ve Středozemním moři v prostoru mezi Lybií, Řeckem a Sicílií se během dneška prohlubuje výrazná níže, strukturou připomínající tropickou bouři či hurikán.
    Blížící se bouřku mohou odhalit i další jevy. Bouřky vznikají v oblastech tlakových níží, nebo z horka. Pokud se v dusném, nehybném vzduchu začnou formovat hustší mraky, bouřka je pravděpodobně na cestě. Větší tlakovou níži můžeme zase poznat podle zápachu městské kanalizace. Před velkými bouřemi, zvanými supercely, varují meteorologové.
    Je-li bouřka v dálce, můžeme pomocí hromu a blesku vypočítat přibližnou vzdálenost. Zvuk se šíří rychlostí 0,33 km/sec. Spočítáme tedy sekundy od zablesknutí, po zvuk hromu. Tento počet vydělíme třemi a získáme vzdálenost bouřky v kilometrech. Tedy, třicetivteřinová prodleva znamená vzdálenost bouřky 10 km, což je hranice, pod kterou byste se jako jezdci s koněm neměli dostat. Výjimečně existují i blesky, které zasáhnou objekt až 20 km od jádra bouře! Je-li zvuk hromu slyšet 10 sekund od zablesknutí, je od vás vzdálen cca 3 km a vy se nacházíte přímo v bouřce.


Silné deště a povodně zasáhly Itálii, Řím zasypaly kroupy

    Bouřku je možné odhalit předem, sledováním oblaků a dalších jevů. Občasné vzhlédnutí k nebi zpoza kšiltu jezdecké přilby může pomoci včas nasměrovat koně k domovu, nebo vůbec nevyjet do terénu a pracovat raději na jízdárně, odkud se dá rychle schovat do bezpečí.
    Cumulonimbus se rozvíjí z oblaků cumulus congestus, nashromážděných mraků s menšími věžemi, bez kovadlin nahoře. Některé mraky naopak bouřkou nikdy nehrozí, např. altocumulus, nebo cirrocumulus.
    Léto se ještě nevzdává - ochlazení, které přišlo na konci prázdnin, dnes vystřídaly příjemné teploty okolo 25 stupňů. Někde ale přeci jen ještě převládala studená fronta s přívalovými dešti.
    Jak rostou věže a kovadlina kumulonimbu, nasávají do sebe okolní vzduch. Krátce před bouřkou můžeme tedy pozorovat větřík, který míří směrem k mraku. Jsme-li na jízdárně, nebo v těsné blízkosti stáje, je čas pro ukončení hodiny a návrat domů. Jsme-li od stáje dál, je již pozdě a místo cvalu vzdor bouřce bychom měli vyhledat co nejlepší úkryt. Ideálně ve spřátelené stáji, kde vám koně nechají uvázat v uličce a vás pustí do klubovny - další důvod, proč udržovat přátelství s okolními stájemi..


Tropy vystřídá podzim! Brzy se ochladí o 15 stupňů, varují experti

    Silné bouřky s přívalovým deštěm zasáhly v sobotu především východ Česka. Pršelo ale na většině území. Nejčastěji k následkům špatného počasí vyjížděli hasiči na Moravě. Výstraha před vydatným deštěm platí až do pondelního večera.
    Meteor radar také pro iPhone. iPod zdarma na http://radar.bourky.cz/iphone/ aplikace umožňující sledování satelitních snímků dešťových srážek ze sítě CZRAD
    V části republiky se lidé museli během pondělí připravit na velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a nárazy větru. Přesto se ale teploty v tomto týdnu budou pohybovat kolem příjemných 25 stupňů. V polovině týdne bude deště postupně ubývat.
    Po tropických týdnech se v Česku konečně ochladilo. Ještě méně naměříme o víkendu, kdy bude na západě republiky jen kolem 18 stupňů. Sobota a neděle pak proprší. Podle meteorologů by navíc mohlo ráno na horách mrznout.
    Záplavy a obrovská krupobití postihly dnes v noci italská města Milán a hlavní město Řím. Situace s počasím zkomplikovala život několika tisícům lidem, na místo okamžitě vyrazili hasiči a zaplavené vozovky se snažili opět zprůjezdnit.


Na Kroměřížsku bylo poškozeno asi 15 střech rodinných domů

    Před bouřkami lze pozorovat i změny v chování zvířat, ptáci létají níže, než obvykle, bojácní koně jsou nervózní, protože slyší vzdálenou bouřku dříve, než lidské ucho.
    Tropy, které trápily Česko v posledních týdnech, zřejmě končí. Ve čtvrtek a v pátek udeří bouřky, provázené přívalovými dešti a krupobitím. Podle meteorologů zasáhnou většinu Česka. Zároveň se ochladí, v neděli teploty klesnou až k 16 stupňům.
    No nebudu zde tuto webovou aplikaci více popisovat pokud se chcete podívat tak mohu stránku pouze doporučit jelikož si osobně myslím že se jedná o jednu z nejlepších určenou pro Českou republiku.
    Pro jezdce a majitele koní jsou bouřky aktuálním tématem. Pohyb venku po pastvinách, jízdárnách, nebo i v terénu je pro nás denním chlebem a bouřky nás tedy mohou vážně ohrozit. Následující třídílný seriál je věnován bezpečnosti při bouřkovém počasí, jak bouřku předvídat, co dělat, pokud už bouřka je a také jak poskytnout pomoc někomu, kdo byl zasažen bleskem, či krokovým napětím.


Bouřky – reálné nebezpečí (část 1.)

    Celkem snadno, má totiž jasně zřetelné, jakoby zaostřené okraje. Mrak, který už neroste, má okraje méně zřetelné. Někdy ale nemůžeme pozorovat vývoj cumulonimbu, protože je obloha zacloněna jinými oblaky, nebo vzniká bouřkový mrak příliš blízko a věž s kovadlinou není přes kraj oblaku vidět, nebe jen začne nápadně tmavnout a my musíme rychle zmizet.
    Plochá malá oblaka cumulus humilis jsou bezpečná, musíme ovšem kontrolovat, zda se z nich netvoří souvislé skupiny s věžemi, ze kterých může vzniknout bouřkový cumulonimbus.
    Jedná se o web http://radar.bourky.cz kde se Vám zobrazí mapový podklad od společnosti Google Maps. Takž z toho vyplívá velice známe prostředí a spoustu  předvoleb pro mapu jako jsou například satelitní, hybridní nebo dokonce terénní mapa atd. pohyb na mapě je taktéž velice jednoduchý s intuitivním ovládáním.
     http://www.chmu.cz nebo http://www.chmi.cz, tam klikni na Radar > Aktuální radarová data (ukáže zhruba srážkové mraky) a nebo klikni Detekce blesků > Aktuální blesková data (uvidíš kde to bouří) :-)
    Ačkoliv se ráno nad některými místy v Česku přehnaly bouřky, odpoledne už bylo většinou jasno a teploty se vyšplhaly až ke 30 stupňům. Slunečné počasí by ale mělo vydržet jen do pátku, pak přijde prudké ochlazení.


Bouřky v ČR řádily, voda vyplavila i školku! Udeří další, varuje ČHMÚ

    Českou republikou se prohnalo pásmo bouřek. První přišly z jihozápadu a postupně se posouvaly na severovýchod. Na některých místech došlo k silným srážkám doprovázeným kroupami. Kvůli bouřkám také klesly teploty.
    Bouřka ohrožuje jezdce na koni hned několika riziky. Nejzávažnější z nich je zásah bleskem, nebo krokovým napětím. Další nebezpečí představují doprovodné jevy, jako nárazový vítr, přívalové deště, krupobití. Mohou způsobit zranění dvojice (padající větve, utržené podemleté cesty, bleskové záplavy), nebo splašit koně. Vydávat se na vyjížďku za bouřky je holý nerozum, spoustu jezdců ale bouřka překvapí až v terénu, polovina cesty ještě před sebou, vyjížděli v pěkném počasí.
    " class="btn_ctrl bold" onclick="if (timeout_id == null) { window.animate(); highlight_btn(); } else { if( nahrano == 1) clearTimeout(timeout_id); timeout_id=null; highlight_btn(); }" id="btn_play" name="btn_play" onmouseover="highlight_on(this);" onmouseout="highlight_off(this);" />
    Beneš, L. a kol. Učebnice pilota. Most, Severografie, Svět křídel, 1995, ISBN 80-85280-30-2http://www.bourky.com/http://www.stormencounter.com/2006_01_01.htmlhttp://www.lightningsafety.noaa.gov/

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00