Jak na věc


bouřky v česku aktuálně mapa

Pošlete bouřkovou fotografii z letošního roku a vyhrajte oblíbený tablet

    Plochá malá oblaka cumulus humilis jsou bezpečná, musíme ovšem kontrolovat, zda se z nich netvoří souvislé skupiny s věžemi, ze kterých může vzniknout bouřkový cumulonimbus.
    Ve Středozemním moři v prostoru mezi Lybií, Řeckem a Sicílií se během dneška prohlubuje výrazná níže, strukturou připomínající tropickou bouři či hurikán.
    Pro jezdce a majitele koní jsou bouřky aktuálním tématem. Pohyb venku po pastvinách, jízdárnách, nebo i v terénu je pro nás denním chlebem a bouřky nás tedy mohou vážně ohrozit. Následující třídílný seriál je věnován bezpečnosti při bouřkovém počasí, jak bouřku předvídat, co dělat, pokud už bouřka je a také jak poskytnout pomoc někomu, kdo byl zasažen bleskem, či krokovým napětím.
    Letošní rok do Česka přinesl několik bouřkových systémů, ale škody po bouřkách nejsou nijak rozsáhlé. V letošním roce se nevyskytlo ani žádné tornádo (resp. se nepodařilo žádné terénními průzkumy prokázat) a pozorována byla jen jediná výraznější tromba.


Medikán Zorbas míří k Řecku, nárazy větru dosahují až 35 m/s

    Město Pétange na jihu Lucemburska včera pozdě odpoledne zasáhlo silné tornádo. To se přehnalo přímo hustě obydlenou oblastí, kde poškodilo přes 100 domů. Z toho čtvrtinu velmi vážně. Zraněno bylo během tornáda až 14 lidí z toho 2 vážně.
    Bouřky vznikají v oblaku, zvaném cumulonimbus (čti kumulonimbus), v žádném jiném mraku to není možné. Cumulonimbus je velký oblak s tmavou, modročernou základnou, ze které rostou vzhůru mohutné bílé věže. Věže se nahoře zplošťují a připomínají kovadlinu.
    Cumulonimbus se rozvíjí z oblaků cumulus congestus, nashromážděných mraků s menšími věžemi, bez kovadlin nahoře. Některé mraky naopak bouřkou nikdy nehrozí, např. altocumulus, nebo cirrocumulus.
    Před bouřkami lze pozorovat i změny v chování zvířat, ptáci létají níže, než obvykle, bojácní koně jsou nervózní, protože slyší vzdálenou bouřku dříve, než lidské ucho.
    Včera přes naše území přešla studená fronta, která přinesla i silné bouřky. Ty zasáhly především Moravu, kde hasiči vyjížděli nejčastěji k popadaným stromům. V Beskydech na stanici ČHMÚ Horní Lomná dokonce spadlo až 57 mm srážek.


Čtvrteční bouřky přinesly silné nárazy, téměř 30 m/s

    V noci na dnešek se přes jih Čech, Vysočinu až po Jeseníky přehnaly bouřky. Ty škody většinou nepůsobily. Výjimku tvoří oblast severně od Olomouce mezi Lošticemi a Uničovem. Zde na pár místech naopak bouřka způsobila výrazné škody.
    Celkem snadno, má totiž jasně zřetelné, jakoby zaostřené okraje. Mrak, který už neroste, má okraje méně zřetelné. Někdy ale nemůžeme pozorovat vývoj cumulonimbu, protože je obloha zacloněna jinými oblaky, nebo vzniká bouřkový mrak příliš blízko a věž s kovadlinou není přes kraj oblaku vidět, nebe jen začne nápadně tmavnout a my musíme rychle zmizet.
    Bouřku je možné odhalit předem, sledováním oblaků a dalších jevů. Občasné vzhlédnutí k nebi zpoza kšiltu jezdecké přilby může pomoci včas nasměrovat koně k domovu, nebo vůbec nevyjet do terénu a pracovat raději na jízdárně, odkud se dá rychle schovat do bezpečí.
    Blížící se bouřku mohou odhalit i další jevy. Bouřky vznikají v oblastech tlakových níží, nebo z horka. Pokud se v dusném, nehybném vzduchu začnou formovat hustší mraky, bouřka je pravděpodobně na cestě. Větší tlakovou níži můžeme zase poznat podle zápachu městské kanalizace. Před velkými bouřemi, zvanými supercely, varují meteorologové.


Slovensko má za sebou nejbouřlivější den roku

    Včera večer vznikla na jihozápadě Německa intenzivní bouřka, která rychle prošla jižním Německem a před půlnocí se dostala až na západ Čech. Následně zasáhla území od Českého lesa přes Plzeň a Prahu až po Orlické hory. Význačný byl především počet blesků. Za celou noc u nás uhodilo díky této bouřce skoro 15 000 blesků.
    Beneš, L. a kol. Učebnice pilota. Most, Severografie, Svět křídel, 1995, ISBN 80-85280-30-2http://www.bourky.com/http://www.stormencounter.com/2006_01_01.htmlhttp://www.lightningsafety.noaa.gov/
     http://www.chmu.cz nebo http://www.chmi.cz, tam klikni na Radar > Aktuální radarová data (ukáže zhruba srážkové mraky) a nebo klikni Detekce blesků > Aktuální blesková data (uvidíš kde to bouří) :-)
    Poslední dva měsíce zatím do Česka přinesly poměrně hodně bouřek a další se očekávají i v následujících dnech. Podařilo se vám v letošním roce bouřku zachytit nebo dokonce vyjíždíte fotografovat bouřky jako lovec? Zúčastněte se dalšího ročníku soutěže o nejlepší bouřkovou fotografii roku 2019.
    " class="btn_ctrl bold" onclick="if (timeout_id == null) { window.animate(); highlight_btn(); } else { if( nahrano == 1) clearTimeout(timeout_id); timeout_id=null; highlight_btn(); }" id="btn_play" name="btn_play" onmouseover="highlight_on(this);" onmouseout="highlight_off(this);" />


Meteoradar pro ČR online - vývoj srážek

    Ve Zlínském kraji se včera odpoledne hlavně v horských polohách tvořily bouřky. Z nich následně vytékal chladný vzduch, který podpořil rozvoj výrazné konvekce i mimo horské polohy. Po 17. hodině zasáhla vůbec nejsilnější bouřka Zlín.
    Bouřka ohrožuje jezdce na koni hned několika riziky. Nejzávažnější z nich je zásah bleskem, nebo krokovým napětím. Další nebezpečí představují doprovodné jevy, jako nárazový vítr, přívalové deště, krupobití. Mohou způsobit zranění dvojice (padající větve, utržené podemleté cesty, bleskové záplavy), nebo splašit koně. Vydávat se na vyjížďku za bouřky je holý nerozum, spoustu jezdců ale bouřka překvapí až v terénu, polovina cesty ještě před sebou, vyjížděli v pěkném počasí.


Silné bouřky ve východní polovině Německa

    Je-li bouřka v dálce, můžeme pomocí hromu a blesku vypočítat přibližnou vzdálenost. Zvuk se šíří rychlostí 0,33 km/sec. Spočítáme tedy sekundy od zablesknutí, po zvuk hromu. Tento počet vydělíme třemi a získáme vzdálenost bouřky v kilometrech. Tedy, třicetivteřinová prodleva znamená vzdálenost bouřky 10 km, což je hranice, pod kterou byste se jako jezdci s koněm neměli dostat. Výjimečně existují i blesky, které zasáhnou objekt až 20 km od jádra bouře! Je-li zvuk hromu slyšet 10 sekund od zablesknutí, je od vás vzdálen cca 3 km a vy se nacházíte přímo v bouřce.
    Jak rostou věže a kovadlina kumulonimbu, nasávají do sebe okolní vzduch. Krátce před bouřkou můžeme tedy pozorovat větřík, který míří směrem k mraku. Jsme-li na jízdárně, nebo v těsné blízkosti stáje, je čas pro ukončení hodiny a návrat domů. Jsme-li od stáje dál, je již pozdě a místo cvalu vzdor bouřce bychom měli vyhledat co nejlepší úkryt. Ideálně ve spřátelené stáji, kde vám koně nechají uvázat v uličce a vás pustí do klubovny - další důvod, proč udržovat přátelství s okolními stájemi..
    Bouřky na Slovensku způsobily i značné škody. Mohutný bouřkový komplex (MCS), který se večer hnal Slovenskem, přinášel nárazy větru o síle až 100 km/h. Tak silný náraz byl zaznamenán například v Nitře a Piešťanech. Město Prievidza hlásilo nárazy kolem 90 km/h.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00