Jak na věc


bolest varlete po operaci tříselně kýly

Co pomůže spolupracovat s bolestí

    Jak vidíte, na vrchol „hory“ vedou různé cesty. Všichni dorazí ke stejnému cíli: narodí se miminko. Jen pocit uspokojení, jeho intenzita a délka budou pokaždé jiné.
    Bylo zjištěno, že v nemocnici popisují ženy porod mnohem bolestivěji. Naopak 95 % žen má pozitivní prožitky z porodu doma. Jen 16 % matek říká totéž o nemocnici.
    Během porodu jdou bolest i radost ruku v ruce. Bolest způsobená např. úrazem nebo ztrátou blízké osoby může být veliká, ale bolesti porodní jsou něco jiného. Dokonce i sám termín „porodní bolesti“ je termínem spíše zavádějícím. Záleží na tom, co přesně chápeme pod pojmem bolest. Ta porodní, ačkoli ji některé ženy pociťují dosti silně, není destruktivní. Některé ženy by ji nepopsaly jako bolest v pravém slova smyslu, ale jako velmi intenzivní pocity.


Přirozené metody tlumení bolesti

    Je jistě spousta situací, kdy jsou léky přímo požehnáním. Ale, jak se říká, dobrého pomálu. Pokud se léků nadužívá nebo jsou užívány nevhodně, mohou přinést více škody než užitku. Léky sebou nesou vedlejší účinky a to nejen třeba v podobě pupínků, ale v případě porodu znamenají větší zátěž pro matku a/nebo plod. A co více – snižují sebevědomí. Snižují ten krásný pocit: „Já jsem to dokázala! Když jsem dokázala tohle, zvládnu už všechno na světě!“
    Nejvíce záleží na vlastním přístupu rodící ženy. Žena, která je při porodu aktivní, se s bolestí vyrovná dobře, nepociťuje bolest jako něco negativního. Zážitky po porodu včetně oněch bolestí ženě obrovsky pomáhají k jejímu dozrání do role matky. Taková bolest má jednoznačně i pozitivní stránky. Pokud kolem sebe vytvoříte láskyplné prostředí, s porodem jako takovým se docela dobře spolupracuje.
    Ženy, které se rozhodly rodit doma, jsou na bolest připraveny, s bolestí dokáží spolupracovat. Nejsou bolestínskými typy, které každou i sebemenší bolest špatně snášejí a hned sahají po analgetiku. Tyto ženy, u nichž porod proběhl normálně, bez vnějších zásahů, prožívají mnohem větší pocit uspokojení z narození svého dítěte. Tento pocit je u nich dlouho přetrvávající a posilující.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00