Jak na věc


bolest v leve polovine zad a v boku pod zebry

Přirozené metody tlumení bolesti

    Ženy, které se rozhodly rodit doma, jsou na bolest připraveny, s bolestí dokáží spolupracovat. Nejsou bolestínskými typy, které každou i sebemenší bolest špatně snášejí a hned sahají po analgetiku. Tyto ženy, u nichž porod proběhl normálně, bez vnějších zásahů, prožívají mnohem větší pocit uspokojení z narození svého dítěte. Tento pocit je u nich dlouho přetrvávající a posilující.
    Jak vidíte, na vrchol „hory“ vedou různé cesty. Všichni dorazí ke stejnému cíli: narodí se miminko. Jen pocit uspokojení, jeho intenzita a délka budou pokaždé jiné.
    Bylo zjištěno, že v nemocnici popisují ženy porod mnohem bolestivěji. Naopak 95 % žen má pozitivní prožitky z porodu doma. Jen 16 % matek říká totéž o nemocnici.
    Nejvíce záleží na vlastním přístupu rodící ženy. Žena, která je při porodu aktivní, se s bolestí vyrovná dobře, nepociťuje bolest jako něco negativního. Zážitky po porodu včetně oněch bolestí ženě obrovsky pomáhají k jejímu dozrání do role matky. Taková bolest má jednoznačně i pozitivní stránky. Pokud kolem sebe vytvoříte láskyplné prostředí, s porodem jako takovým se docela dobře spolupracuje.
    Reflexivní bolest Může vznikat buď chybnou regulací cévního systému nebo špatným držením těla. Příkladem je migréna, bolesti zad nebo otoky a reflexní atrofie svalů po úrazu hlezenného kloubu (Sudeckův syndrom).


Co pomůže spolupracovat s bolestí

     V seznamu léků používaných proti bolestem hlavy stojí na prvním místě analgetika. Rozdělují se na silně, slabě a středně silně působící. Všechna analgetika musí být vybrána lékařem přesně pro daný typ bolesti.
    Neuropatická bolest Vzniká při poškození periferních nebo centrálních nervových vláken a neuronů. Příklady jsou: polyneuropatie, neuralgie trojklaného nervu (trigeminu), neuralgie po prodělaném pásovém oparu, záchvat mrtvice, výhřez meziobratlových plotének, porušení míchy po úrazu páteře.
    Psychosomatická bolest Může být vyvolána i primární duševní poruchou. Příkladem jsou bolesti hlavy. Protože bolest vyvolává silné duševní napětí, mohou se oba tyto faktory ovlivňovat - zvětší se jak bolest hlavy, tak duševní napětí. Často se dá velice těžko určit, která potíž se objevila první.


Rozpoznání/prohlídka

    Je jistě spousta situací, kdy jsou léky přímo požehnáním. Ale, jak se říká, dobrého pomálu. Pokud se léků nadužívá nebo jsou užívány nevhodně, mohou přinést více škody než užitku. Léky sebou nesou vedlejší účinky a to nejen třeba v podobě pupínků, ale v případě porodu znamenají větší zátěž pro matku a/nebo plod. A co více – snižují sebevědomí. Snižují ten krásný pocit: „Já jsem to dokázala! Když jsem dokázala tohle, zvládnu už všechno na světě!“


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00