Jak na věc


bolest levého prsu před ovulací

Apo-Ibuprofen Rapid 400mg por.cps.mol.20x400mg

    Nociceptorová bolest (nociceptory = receptory bolesti) Spočívá v poškození tkání vnějším podnětem (rána, spálenina, pohmožděnina, skřípnutí…), nebo v důsledku zánětu, nádoru či koliky. Při kolice se křečovitě stáhnou svaly vnitřních orgánů, čímž dojde k přímému podráždění receptorů bolesti. K tomuto typu bolesti patří hlavně nemoci zánětlivéhob charakteru, jako jsou bolesti zubů, revmatoidní artritida nebo zanícené otlačeniny.
    Psychosomatická bolest Může být vyvolána i primární duševní poruchou. Příkladem jsou bolesti hlavy. Protože bolest vyvolává silné duševní napětí, mohou se oba tyto faktory ovlivňovat - zvětší se jak bolest hlavy, tak duševní napětí. Často se dá velice těžko určit, která potíž se objevila první.
    Názory, že malé dítě vnímá bolet méně než dospělý, jsou už vědecky vyvráceny. To, že kojence něco bolí, poznáme často podle jeho chování. Dítě trpící bolestí zaujímá určitou nezvyklou polohu, má zvýšené svalové napětí na horních či dolních končetinách, uhýbá určitým manévrům. Někteří kojenci omezují pohyb, jiní právě naopak. Pozorujeme grimasy, vzdychání. Některé děti kňourají, brečí až křičí. Bolest se ale může projevit také zvracením, třesem až křečemi. Hodnocení bolesti je obtížné pro sestřičky či lékaře, ale matky zcela jednoznačně poznají dyskomfort svých potomků a zdravotníci by měli jejich poznatky jednoznačně akceptovat.


CURAPROX CPS 14 regular mezizub.kart. 5ks blister

     vytrvalé kňourání, naříkavý pláč, ale i tichý bolestivý pláč trvající několik hodin;velice ostrý pláč, záchvatovitý, někdy jdoucí ve vlnách, dítě se nedá utišit;výrazný neklid dítěte, kroucení, prohýbání se, pláč nepřestává ani při jídle nebo po něm;podrážděnost dítěte, které reaguje pláčem i na jinak běžné situace;výrazný útlum dítěte, dítě působí omámeně, špatně jí, stav trvá delší dobu.
    Lékař se rodičů bude ptát, jaký má bolest charakter, na její lokalizaci, stálost, vyzařování, zda je ve dne či v noci, zda je spontánní či nikoliv, zda je při pohybu, jestli souvisí s kašlem, jídlem, močením, vyprazdňováním střev, zda je trvalá či záchvatovitá. Bolest může být například způsobena záněty ucha či zánětem slepého střeva. Bude vhodné mít připravenou odpověď na teplotu dítěte, jeho chování, zvracení, průjem a další příznaky.
    Neuropatická bolest Vzniká při poškození periferních nebo centrálních nervových vláken a neuronů. Příklady jsou: polyneuropatie, neuralgie trojklaného nervu (trigeminu), neuralgie po prodělaném pásovém oparu, záchvat mrtvice, výhřez meziobratlových plotének, porušení míchy po úrazu páteře.


Článek se vztahuje k období asi

    Slabě a středně silně působící léky Jsou děleny do podskupin a jejich účinek vede k omezení bolesti a ochraně před zánětem, protože brání tvorbě prostaglandinu, tělu vlastní látky, která se podílí jak na vzniku bolesti, tak na rozvoji zánětu. Mimo to mají díky dalším mechanismům působení schopnost uklidnit podrážděná nervová zakončení. K první skupině (antipyretická analgetika) patří deriváty kyseliny salicylové (například kyselina acetylsalicylová). Působí velice rychle proti bolestem, bohužel je jejich působení často provázeno vedlejšími účinky. Při vyšším dávkování může dojít k nevolnosti, závratím, pískání v uších a zvracení. Po delší době se nezřídka projevují žaludeční potíže, pálení žáhy i krvácení ze stěny žaludku nebo dvanácterníku. K druhé skupině (anilinové deriváty) patří paracetamol a fenacetin. Bolest potlačující účinek obou těchto látek je relativně nižší, přičemž ochrana před vznikem zánětu chybí úplně. Obecně je paracetamol lépe snášen než fenacetin a je-li podán hned
     V seznamu léků používaných proti bolestem hlavy stojí na prvním místě analgetika. Rozdělují se na silně, slabě a středně silně působící. Všechna analgetika musí být vybrána lékařem přesně pro daný typ bolesti.


Diclofenac AL 25 tbl.obd.20x25mg

     Akutní bolest je v přímém spojení s faktorem vyvolávajícím bolest. Například při úderu kladivem do palce si nejdříve uvědomíte palčivou bolest v palci a reflexivně uhnete rukou. Tato bolest je označována jako první. Teprve potom následuje o něco tupější a pálivější druhá bolest, která trvá podstatně déle než první. Síla akutní bolesti se dá měřit dle projevů vegetativního systému. Tělo začne vytvářet hormon noradrenalin, zrychlí se tep, stoupne krevní tlak, který později zase velice rychle klesá, ze všech pórů se řine pot a zvětší se zorničky. U chronické bolesti chybějí vegetativní projevy, ale většina postižených je depresivně naladěna. Vinou strachu je navíc snížen práh bolesti. Někdy se nedá zcela jasně určit, zda trpí pacient chronickými bolestmi, protože je v depresi, nebo zda má depresi, protože trpí chronickou bolestí. Práh a hodnocení intenzity bolesti jsou u každého člověka jiné. Bolesti, které někteří lidé shledávají nesnesitelnými, jsou pro někoho stále ještě únosné. Za to
    Většina rodičů vnímá bolest svých potomků velmi intenzivně a snaží se tento problém řešit. Při snaze o zjištění příčiny bolesti je nezbytné se ptát na příčiny zjevné, jako je například bolest způsobená poraněním,očkováním, různými pády, popáleninami atd. Dítě reaguje bolestivě ale i na fyziologické projevy, jako jsou hlad, poruchy vyprazdňování, pomočení, atd. Krom toho se můžeme setkat též s příčinami bolesti typickými pro kojeneckývěk, jako jsou prořezávající se zoubky či břišní koliky kojenců související s výživou dítěte. Toto jsou standardní situace, které většina maminek dobře zvládá. Problém může nastat v momentě, kdy matka musí učinit rozhodnutí,zda tento stav vybočuje z rámce běžných obtíží a musí se rozhodnout, jak jej řešit. Nelze dát jednoznačný návod, jak má v tomto případě postupovat. Pokud ale reakce kojence na bolest v matce vzbuzuje pochybnosti, měla by seraději poradit s pediatrem, než tento stav dítěte podcenit.


Apo-Ibuprofen 400mg por.tbl.flm.100x400mg

    Reflexivní bolest Může vznikat buď chybnou regulací cévního systému nebo špatným držením těla. Příkladem je migréna, bolesti zad nebo otoky a reflexní atrofie svalů po úrazu hlezenného kloubu (Sudeckův syndrom).
     Děti reagují na bolesti zcela jinak než dospělí lidé. Novorozenci jsou přepadlí, bledí nebo dýchaviční a navenek neprojevují bolesti křikem, ale neustálým kňouráním. I to je důvod, proč se u novorozeňat dlouhou dobu žádná léčba neprováděla. Starší kojenci s bolestmi nepřetržitě křičí. Občas lze zaregistrovat kontaktní bolest. Je-li bolest příliš silná, přestávají naříkat a pouze kňourají. Malé dítě se většinou projevuje při bolestech zcela obecně - “au, to bolí”, “hlava bolí”, “břicho bolí”, nebo je jim jen špatně. Některé děti jsou ale již ve věku od tří do pěti let schopné např. sdělit, že mají bolesti ucha. Přesnější lokalizace a popis bolesti je zpravidla možný teprve u dětí školního věku, přičemž dítě s bolestí má tendenci někam zalézt a být v nápadném naprostém klidu.


Rozpoznání/prohlídka

    Závažné jsou stavy, kdy dítě úporně zvrací, zvláště když jsou zvratky zbarvené a dítě zvrací opakovaně, eventuálně v kombinaci s poruchou vyprazdňování. To jsou stavy urgentní, které se musejí řešit co nejdřív, protože mohou svědčit o poruše průchodnosti střeva při invaginaci, uskřinuté kýle či podobně. V posledních letech se objevuje víc problémů s alergiemi, které se kromě jiného, také prezentují bolestí.
    V nabídce naleznete léky na bolest, které nejsou na lékařský předpis. Pomohou vám na bolest hlavy, bolest zad, od bolesti zubů, na snížení horečky. Vybrat si můžete přípravky na bolest v podobě hřejivých náplastí, jako krémy, gely nebo tablety či čípky.


Dexoket 25 tablety por.tbl.flm.10x25mg

    Somatická (tělesná) bolest Se dělí na povrchovou a vnitřní. Vnitřní bolest vzniká v kostech, svalech, kloubech a pojivových tkáních. Velice často je taková bolest tupá, vyzařuje a provázejí ji vegetativní příznaky (nevolnost, třes, pocení). Povrchová bolest naproti tomu vzniká v kůži a sliznicích a souvisí s faktory uvolňovanými při zánětu nebo zranění. Je dobře lokalizovatelná a většinou po odeznění podnětu sama vymizí. Určení typu bolesti má veliký význam při rozvaze o nejvhodnější terapii, protože různé bolesti reagují na různé typy léků. Bolesti se dají také rozlišovat podle síly. K tomu jen několik příkladů: vystřelující bolest záchvatového typu (neuralgie trigeminu), pálivá, tupá bolest (při poranění nervů), hluboká vrtavá bolest (zaviněná otoky, jako např. při Sudeckovu syndromu), tupá bolest, která má tendenci vyzařovat a často je provázena vegetativními příznaky (bolest hlavy, svalová křeč).
     Aby mohl lékař určit vhodnou léčbu bolesti, je nutné nejprve určit její příčiny. K tomu je velice důležité co nejpřesnější popsání bolestí samotným pacientem. Velký význam mají následující otázky:
    Také střevní onemocnění způsobuje bolest. Koliky kojenců (lidově řečeno větříky) dítě sice obtěžují, maminky znervozňují, ale nejsou nebezpečné. Je mnoho metod, jak dítěti pomoci, od speciálního mléka Omneo, přes sirup Sab simplex, rektální rourku až k méně účinným, ale stále užívaným mastičkám atd.
    Bolest může být i projevem onemocnění, která jsou u kojenců vzácná, jako jsou například zlomeniny kostí, srdeční vady, onemocnění očí (glaukom), ledvinné koliky, ale i infekcí v dutině ústní atd.


Apo-Ibuprofen Rapid 400mg por.cps.mol.10x400mg

    Bolesti mohou být též při zánětu mozkových blan. Jedná se o vzácné, ale velmi závažné onemocnění, vyžadující urgentní vyšetření lékařem, a to i v noci. Kojenec má vysoký, naříkavý pláč, zvrací atd. Toto onemocnění se poznává obtížně, je přítomna vzdouvající se fontanela (membrána mezi temenními kostmi), a to i když dítě sedí. Dítě je spavé, má horečku, vypadá vážně nemocné.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00